نورون هایی که تهدید را بو می کشند!

نورون هایی که تهدید را بو می کشند!

گروه هوش مصنوعی: پژوهش جدیدی که در «دانشگاه راچستر» انجام شده است، نشان میدهد که نورون های دستگاه بویایی می توانند بوی عامل تهدید را احساس کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، ما هنگام ورود به یک فضای جدید، از حس بویایی خود برای ارزیابی بی خطر بودن یا وجود تهدید در آن استفاده می نماییم. در قلمرو خیلی از حیوانات، این قابلیت برای بقا و تولید مثل لازم است.
پژوهشگران «مؤسسه علوم اعصاب دل مونته»(Del Monte Institute for Neuroscience) در «دانشگاه راچستر»(U of Rochester) درحال یافتن سرنخ های جدیدی هستند که نشان می دهند دستگاه بویایی چگونه به ارزیابی تهدید کمک می نماید و نورون هایی را پیدا کرده اند که اگر بو یک تهدید باشد، متوجه می شوند.
دکتر «جولیان میکس»(Julian Meeks)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: ما درحال کوشش برای درک چگونگی تعامل حیوانات با بو و تأثیر آن بر رفتار آنها در حوزه های اجتماعی و غیر اجتماعی هستیم. این پژوهش جدید، روش های ارزشمندی را در اختیار ما قرار می دهد که می توانیم در کارهای آینده خود از آنها استفاده نمائیم و مجموعه ویژه ای از نورون های موجود در دستگاه بویایی ما را به بوهای تهدیدکننده متصل می کند.

شناسایی بوی تهدیدآمیز
نحوه واکنش مغز به یک تهدید اجتماعی ممکنست توسط بو هدایت شود. پژوهشگران، مجموعه خاصی از نورون ها را در دستگاه بویایی موش ها شناسایی کرده اند که می توانند بوی موش دیگری را که یک تهدید بالقوه است، تشخیص دهند.
دکتر «کلسی زوک»(Kelsey Zuk)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما می دانستیم که تهاجم منطقه ای در یک موش نر ساکن وقتی که بطور مکرر با یک موش نر دیگر برخورد داشته باشد، بیشتر می شود.
وی ادامه داد: پژوهش های پیشین نشان داده اند که این رفتار توسط بوهای اجتماعی هدایت می شود اما این پژوهش جدید، آنچه را که می دانیم یک قدم جلوتر می برد و مشخص می کند که این اتفاق در کدام قسمت از دستگاه بویایی رخ می دهد. ما حالا می دانیم که انعطاف پذیری بین نورون ها اتفاق می افتد و پرخاشگری بین موش های نر ممکنست در اثر خاطره ایجادشده توسط بو به وجود بیاید.
پژوهشگران دریافتند که نورون های بازدارنده در ناحیه ای از مغز که مسئول تحلیل بوهای اجتماعی است، به شدت فعال می شوند و زمانی که موش های نر مکررا با هم ملاقات می کنند، عملکرد خودرا تغییر می دهند. بدین ترتیب، پرخاشگری سرزمینی موش های نر بیشتر می شود.
این گروه پژوهشی، با ایجاد اختلال در نورون های در رابطه با یادگیری در حباب بویایی، نشان دادند که پرخاشگری منطقه ای کاهش پیدا می کند و تغییر عملکرد سلولی در مدار سنسور، مغز را به تغییر دادن واکنش های رفتاری نسبت به تهدیدات اجتماعی تشویق می کند. زوک افزود: این کار، تهاجم شدیدی را که بطور معمول به معرض نمایش گذاشته می شود، از بین برد. نتیجه آزمایش نشان میدهد که این جمعیت عصبی بازدارنده حسی اولیه، نقش مهمی را در تنظیم واکنش رفتاری نسبت به بوهای اجتماعی بر عهده دارد.

بوی جدیدی از تهدید
ارزیابی تهدید زمانی به انجام می رسد که یک حیوان بوهای ناشناخته را هدایت کند؛ به عنوان مثال، بوی یک شکارچی که هیچ گاه با آن برخورد نکرده است. پژوهشگران در این پروژه دریافتند که رسیدن بوی بد شکارچی یعنی مار به موش موجب می شود حیوان رفتار ارزیابی تهدید را نشان دهد که نه حس ترس و نه حس ایمنی است.
دکتر «جینژین وانگ»(Jinxin Wang)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این نشان میدهد که بوهای شیمیایی انتشار یافته توسط شکارچیان چگونه موجب تحریک ارزیابی تهدید در مغز می شوند. شناسایی تغییرات رخ داده در الگوهای رفتاری حیوانات به ما کمک می نماید تا درک بهتری از بوهای تهدیدآمیز در مغز داشته باشیم.
وانگ و همکارانش، یک روش یادگیری ماشینی ترکیبی را به کار گرفتند که به آنها کمک کرد تا بفهمند که موش ها به بوهای جدید شکارچی، واکنشی را نشان می دهند که منحصربه فرد و متمایز از نحوه واکنش موش ها به بوهای غیر شکارچی است. این رفتارها نه ترسناک بود و نه بی خطر، بلکه یک حالت ارزیابی بود.
میکس اظهار داشت: این یافته ها سرنخ های جدیدی را در مورد تأثیر بوها بر رفتار اجتماعی و معنای آن برای بقا ارائه می دهند و روش های جدیدی را نیز ارائه می کنند که این علم را پیش می برد.
وی ادامه داد: ما روش هایی را که محدودیت های شناخته شده ای داشتند، برای بهبود دقت، عمق اطلاعات و قابلیت تفسیر انسانی داده های جمع آوری شده ترکیب کردیم. ما باور داریم که این روش برای پژوهش های آینده در مورد اینکه چگونه بوهای شیمیایی منتشرشده توسط شکارچیان موجب تحریک ارزیابی تهدید در مغز می شود، باارزش خواهد بود.
این پژوهش، در «The Journal of Neuroscience» به چاپ رسید.
منبع:

1401/11/06
12:54:51
5.0 / 5
550
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد