تشخیص فلزات سنگین در عرق بدن با یک سنسور ساده

تشخیص فلزات سنگین در عرق بدن با یک سنسور ساده

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران یک سنسور ارزان ساخته اند که فلزات سنگین را در عرق تشخیص می دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، فلزات سنگین مانند سرب و کادمیوم در باتری ها، لوازم آرایشی و بهداشتی، مواد غذایی و سایر مواردی که قسمتی از زندگی روزمره ما هستند وجود دارند. آنها زمانی که در بدن انسان تجمع پیدا کنند، سمی خواهند بود و بطور بالقوه موجب ایجاد مشکلاتی برای سلامتی می شوند. با این وجود تشخیص آنها در مایعات بدن به تجهیزات گرانقیمت و محیط آزمایشگاهی کنترل شده نیاز دارد.
پژوهشگران دانشگاه سائوپائولو(USP) در برزیل حالا یک سنسور قابل حمل ساخته اند که از موادی ساده برای تشخیص فلزات سنگین در عرق تولید شده که نمونه برداری از آن راحت است.
در این تحقیق گروه هایی از موسسه های فیزیک و شیمی سائو کارلوس و همین طور محققانی از دانشگاه مونیخ در آلمان و دانشگاه فناوری چالمرز در سوئد حضور داشتند.
نتایج این تحقیقات در مقاله ای در مجله «Chemosensors» انتشار یافته است.
پائولو آگوستو ریموندو پریرا(Paulo Augusto Raymundo Pereira) آخرین نویسنده این مقاله می گوید: ما اطلاعات مهمی در مورد سلامت افراد با اندازه گیری میزان قرار گرفتن آنها در معرض فلزات سنگین به دست می آوریم. سطوح بالای کادمیوم می تواند منجر به بروز مشکلات کشنده در مجاری هوایی، کبد و کلیه ها شود. مسمومیت با سرب به سیستم عصبی مرکزی لطمه می رساند و موجب تحریک پذیری، اختلالات شناختی، ناباروری، فشار خون بالا در بزرگسالان و تاخیر در رشد و نمو در کودکان می شود.


بدن انسان فلزات سنگین را عمدتا با عرق و ادرار دفع می کند و تحلیل و بررسی این سیالات زیستی بخش مهمی از آزمایشات سم شناسی و همین طور درمان است.
پریرا اظهار داشت: جهان به سنسورهای انعطاف پذیری نیاز دارد که به آسانی، با قیمت ارزان و سریع به تولید انبوه برسند و دستگاه ما برای تشخیص در محل، نظارت مستمر و تحلیل و بررسی غیرمتمرکز ترکیبات خطرناک مناسب می باشد.
برخلاف سایر آزمایش های استاندارد طلا برای تشخیص فلزات سنگین در سیالات زیستی، این سنسور از نظر مواد مورد استفاده در ساخت و مراحل تولید، ساده است. اساس دستگاه، پلی اتیلن ترفتالات(PET) است که روی آن یک نوار چسب مسی انعطاف پذیر رسانا با یک سنسور که روی آن چاپ شده و یک لایه لاک یا اسپری محافظ ناخن قرار گرفته است.
این دستگاه به یک پتانسیواستات متصل است که ابزاری قابل حمل است که غلظت هر فلز را با اندازه گیری اختلاف پتانسیل و جریان بین الکترودها تعیین می کند. نتیجه ی اندازه گیری های آن با بهره گیری از نرم افزاری کاربردی بر روی کامپیوتر یا تلفن همراه هوشمند نمایش داده می شود.
این سیستم به اندازه کافی ساده است که توسط افراد غیر متخصص و بدون آموزش و همین طور متخصص ها در مکان هایی مانند بیمارستان ها، کلینیک ها و مطب های پزشکان مورد استفاده قرار بگیرد. این دستگاه همین طور می تواند در موقعیت های مختلف استفاده گردد.
عملکرد این سنسور در تشخیص سرب و کادمیوم در آزمایش هایی با بهره گیری از عرق مصنوعی در وضعیت تجربی ایده آل ارزیابی شد.
مارسلو ال. کالگارو(Marcelo L. Calegaro)، یکی از نویسندگان این مقاله می گوید: تا آن زمان که این اختراع نهایی نشده بود، ما هیچ گزارشی در خصوص استفاده از سنسورهای مسی انعطاف پذیر برای تشخیص فلزات سمی در عرق پیدا نکردیم اما جستجوی بیشتر ممکنست مواردی مشابه را نشان دهد که بطور بالقوه مانع از درخواست ثبت اختراع می شود. برای جلوگیری از این مشکل، او بر اصلاحات و برنامه های اضافی دیگری کار می کند. یکی از ایده ها استفاده از همین دستگاه برای تشخیص آفت کش ها در آب و غذا است.1401/11/05
12:15:57
5.0 / 5
232
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد