اصلاح كپسول اسپیس ایكس برای استفاده اضطراری توسط ناسا؛

یک صندلی به کپسول دراگون اضافه شد!

یک صندلی به کپسول دراگون اضافه شد!

به گزارش گروه هوش مصنوعی، ناسا به دنبال نشت مایع خنک کننده در یک موشک روسی سایوز متصل به ایستگاه فضایی بین المللی، کپسول «کرو دراگون اندورنس» شرکت اسپیس ایکس را که الان در مدار است، جهت استفاده اضطراری اصلاح کرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، ناسا کپسول فضایی کرو دراگون اندورنس(Crew Dragon Endurance) را که هم اکنون به ایستگاه فضایی بین المللی (ISS) متصل است، اصلاح کرد.
اطلاعیه ناسا نشان داده است که این کپسول فضایی حالا دارای صندلی دیگری شده است که می تواند یک فضانورد بیشتر از آنچه در ابتدا برای آن در نظر گرفته شده بود، حمل کند.
ناسا این کپسول فضایی را بعنوان یک اقدام بالقوه اضطراری بعد از آنکه موشک روسی سایوز MS-22 ماه گذشته مایع خنک کننده خویش را در مدار از دست داد، اصلاح کرده است.
ناسا اعلام نموده است که با موفقیت صندلی «فرانک روبیو» فضانورد ناسا را از کپسول سایوز MS-22 به کپسول دراگون اندورنس منتقل کرده است. این کپسول، فضانوردان اسپیس ایکس و ناسا را طی مأموریت درحال انجام کرو-5(Crew-5) به ایستگاه فضایی بین المللی منتقل کرد.
در عین حال، کپسول MS-22 از زمان آغاز تهاجم روسیه به اکراین نخستین فضانورد ناسا را با یک موشک روسی به پرواز درآورد. فرانک روبیو در سپتامبر سال قبل همراه با «سرگی پروکوپیف» و «دیمیتری پتلین» فضانوردان روس با MS-22 سفر کرد.
چه اتفاقی برای موشک سایوز MS-22 افتاد؟
موشک سایوز MS-22 در 15 دسامبر 2022 ظاهراً بعد از برخورد یک ریز شهاب سنگ یا زباله فضایی، مایع خنک کننده خویش را از دست داد. این نشتی سبب شد جریان قابل مشاهده ای از پوسته ها از فضاپیما جاری شود که منجر به لغو راهپیمایی فضایی برنامه ریزی شده برای اواسط دسامبر شد. ناسا مدت کوتاهی بعد از آن، فیلمی از این نشتی را به اشتراک گذاشت.
از دست دادن مایع خنک کننده به این مفهوم است که MS-22 برای حمل دو فضانورد روسی و یک فضانورد ناسا که با این فضاپیما به زمین سفر کرده بودند، مناسب نبود و دیگر تنها در مواقع اضطراری می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
روسیه درحال برنامه ریزی برای پرتاب یک موشک سایوز بدون سرنشین به ایستگاه فضایی بین المللی در تاریخ 20 فوریه است تا خدمه MS-22 را به زمین بازگرداند.
چیدمان جدید صندلی های اندرونس
کپسول های فضایی در صورتیکه سرنشینان ایستگاه فضایی بین المللی مجبور شوند ناگهان این ایستگاه را ترک کنند، بعنوان قایق نجات هم عمل می کنند. این بدان معناست که اگر اتفاق بدی برای ایستگاه فضایی بین المللی رخ دهد، MS-22 همچنان می تواند وارد عمل شود.
اگر چنین اتفاقی رخ دهد، حمل تا حد امکان کمتر فضانورد در فضاپیمای سایوز ایمن تر خواهد بود، بنابراین ناسا یکی از صندلی ها را به کپسول دراگون اندورنس منتقل کرده است.
ناسا در بیانیه خود نوشت: این تغییر با کاهش بار درون فضاپیمای MS-22 به فضانوردان روس در صورت بازگشت اضطراری به زمین، امکان حفاظت بیشتری عرضه می دهد.
قابل ذکر است که به علت نشت مایع خنک کننده در MS-22، مسافران آن تقریبا دو برابر زمانی را که در ابتدا برای ماندن در مدار برنامه ریزی شده بود، سپری می کنند.
کپسول اندرونس اسپیس ایکس در اکتبر سال قبل با تنها چهار صندلی برای حمل چهار فضانورد به ایستگاه فضایی بین المللی به فضا پرتاب شد. با این وجود، کپسول های اسپیس ایکس برای حمل حداکثر هفت خدمه طراحی شده اند، به این مفهوم که اندرونس در صورت نیاز فضای لازم برای حمل فرانک روبیو را هم دارد.
منبع:

1401/11/01
11:51:14
5.0 / 5
397
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد