تلاش دانشمند ایرانی برای ساخت یک شکلات بهتر با استفاده از زبان مصنوعی

تلاش دانشمند ایرانی برای ساخت یک شکلات بهتر با استفاده از زبان مصنوعی

به گزارش گروه هوش مصنوعی، پژوهشگران «دانشگاه لیدز» به سرپرستی «سیاوش سلطان احمدی»، دانشمند ایرانی این دانشگاه کوشش می کنند نوعی شکلات ابداع کنند که بهتر و سالم تر از شکلات های کنونی باشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، کمتر کسی می تواند انکار کند که یکی از بزرگترین لذت های چشایی زندگی اینست که بافت نرم و ابریشمی چربی، شکر و کاکائو بعد از گاز زدن یک تکه شکلات مورد علاقه در دهان پخش شود. باآنکه خیلی از ما امکان دارد ترجیح دهیم این حس را در قلمروی جادوی آشپزی حفظ نماییم اما دانشمندان معمولاً تا وقتی که گره های «چگونه» و «چرا» را حل نکنند، راضی نمی شوند.
پژوهشگران «دانشگاه لیدز»(UL) بریتانیا به سرپرستی «سیاوش سلطان احمدی»(Siavash Soltanahmadi)، دانشمند ایرانی این دانشگاه، پژوهشی را با استفاده از یک زبان مصنوعی و چند تکه شکلات مرغوب انجام داده اند. آنها می گویند که اصل لذت شکلات به زمانی مربوط است که چربی آزاد می شود. آنها در این پژوهش نشان داده اند که این کشف می تواند به ایجاد نوعی شکلات سالم تر کمک نماید که با وجود سالم بودن، هنوز هم تمام لذت را به ارمغان می آورد.
این گروه پژوهشی در تلاش خود برای لذت بردن از خوردن شکلات، چهار نمونه شکلات تلخ را به دست آوردند که حاوی بین ۷۰ تا ۹۹ درصد کاکائو بودند. سپس، آنها به بررسی رفتار شکلات در دهان پرداختند. برای انجام دادن این کار، آنها شکلات را روی یک زبان مصنوعی قرار دادند که در سال ۲۰۲۰ در این دانشگاه ساخته شده بود.
پژوهشگران گفتند: باآنکه ما دیده ایم که زبان های مصنوعی، تفاوت بین نوشیدنی ها را حس می کنند و شیرینی چای بابونه و آب سیب را مورد ارزیابی قرار می دهند اما این اولین پژوهشی است که از چنین فناوری برای درک چگونگی چرب شدن دهان توسط شکلات استفاده می نماید.
بعد از آنکه شکلات های متعدد روی زبان مصنوعی قرار گرفتند، پژوهشگران از نتایج تصویربرداری کردند و یک رشته مهندسی به نام تریبولوژی را به کار بردند که به نحوه تعامل سطوح و مایعات با یکدیگر مربوط می شود. هدف آنها این بود که رفتار شکلات را در حین ذوب شدن و تعامل داشتن با بزاق درک کنند.
آنها دریافتند احساس رضایت بخشی که شکلات در دهان ایجاد می کند، به علت آزاد شدن اولیه چربی روی زبان و روشی است که به واسطه آن ذرات بعدی کاکائو در چربی پوشانده می شوند. بعد از آن، چربی بیشتر در شکلات، تاثیر محدودی را بر حس دهان داشت. پژوهشگران می گویند که میتوان نوعی شکلات ابداع کرد که چربی آن به طور عمده در بخش بیرونی و اطراف ذرات کاکائو متمرکز شود و به صورت کلی چربی کمتری در آن وجود داشته باشد تا یک خوراکی سالم تر را ایجاد نماید.
سلطان احمدی اظهار داشت: ما باور داریم با درک مکانیسم های فیزیکی که هنگام خوردن شکلات اتفاق می افتند، میتوان نسل بعدی شکلات را تولید کرد که احساس خوردن شکلات پرچرب را عرضه نماید اما انتخاب سالم تری باشد.
وی ادامه داد: تحقیقات ما این امکان را فراهم می کنند که تولیدکنندگان بتوانند به صورت هوشمندانه، شکلات تلخ را برای کاهش چربی کلی طراحی نمایند. ما بر این باوریم که شکلات تلخ را میتوان با پوشش چربی تولید کرد که سطح شکلات ها و ذرات را می پوشاند تا بدون افزودن چربی بیش از حد به شکلات، تجربه ای لذت بخش را عرضه نماید.
این پژوهش، در مجله «ACS Applied Materials & Interfaces» به چاپ رسید.
منبع:

1401/10/24
14:42:35
5.0 / 5
395
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد