معاون علمی:

از هر روشی برای همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور بهره می بریم

از هر روشی برای همکاری با نخبگان ایرانی خارج از کشور بهره می بریم

به گزارش گروه هوش مصنوعی، معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: وطن پرست بودن نخبگان خارج کشور منوط به بازگشت آنها نیست و لازم است از هر روشی برای همکاری با آنها برای حل مسائل کشور بهره ببریم.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، دکتر روح الله دهقانی فیروزآبادی امروز در نشست در ارتباط با ایرانی ها خارج از کشور که در محل معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان برگزار شد، اظهار داشت: ما مسائل نخبگان را شنیدیم و باید به جرأت بگویم صددرصد مسائل این نخبگان و استعدادهای برتر را در جلسات مختلف مطرح می کنم. وی با اشاره به اینکه نگرانی های این نخبگان پس از بازگشت زوایای مختلفی دارد، اظهار داشت: بزرگترین مساله ما در دستگاههای اجرایی می باشد و مخاطب ما مسؤلان کشور هستند. وی با تکیه بر این که باید بنیاد نخبگان به یک نهاد ملی تبدیل گردد، افزود: نخبگان باید بنیاد ملی نخبگان را بچرخانند. وی با تکیه بر این که باید در وزارت امورخارجه یک فرد مرتبط یا رایزن فناوری کم داریم، اضافه کرد: سامانه جذب ایرانی ها مقیم خارج در مرکز تعاملات بین المللی معاونت علمی به خوبی فعالیت می کند اما اگر فردی در وزارت امور خارجه یا سفارتخانه ها حضور نداشته باشد برنامه های ما مغفول می ماند. به قول دهقانی فیروز آبادی، ما باید بتوانیم با عملیات جدی تری با ایرانی ها خارج از کشور تعامل داشته باشیم؛ البته که بعضی از این افراد می توانند در همان کشور بازاریابی یا انتقال تکنولوژی را انجام دهند. وی با تکیه بر این که عشق به وطن منوط به بازگشت به کشور نکنیم، اظهار داشت: کار معاونت علمی، توسعه بازار است و برای این مهم با دولت در شوراها، کمیسیون ها و… رایزنی می کند. معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: قبول داریم که رشته هایی در دانشگاه ها تدریس می شود که از صد سال پیش تدریس کردیم ولی باید رشته هایی تدریس گردد که فرصت های اقتصادی کشور در همان رشته هاست؛ به نظر می آید این یکی از صدمه های توسعه علم در کشور ما بوده است. وی تصریح کرد: تحریم برای کشور ما وجود دارد اما عوامل درونی هم هستند که عامل شکست شرکت ها می شوند؛ باید برای این اقدام آموزش بیزنس، آموزش استارت اپی و… داشته باشیم.
وی با اشاره به اینکه این جلسه شروع یک سلسله جلسات برای افرادی است که به کشور بازگشتند، اظهار داشت: این نشست ها می تواند به آنها کمک نماید ضمن این که از آنها حمایت می نماییم تا برای ارتقا کشور فعالیت کنند.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان تاکید کرد: این افراد نکاتی را عرضه می دهند و که ما در معاونت علمی بر اساس خواسته های آنها تصمیماتی می گیریم؛ این مورد کاربردی است.
به گفته دهقانی، بخش زیادی از افرادی که خواستار برگشت به کشور هستند دغدغه اقتصادی ندارند؛ عموماً دغدغه آنها تأثیرگذاری است که این کلید طلایی در کشور است.
دهقانی افزود: باور داریم با این حمایت ها در مقایسه با اعداد و ارقامی که برای حقوق آنها وجود دارد نمی توان انتظار بازگشت داشت اما فرصت تأثیرگذاری را در چارچوب فردی و گروهی در چارچوب استخدام و جذب در دستگاههای دولتی و تأثیرگذاری جمعی مانند ایجاد استارتاپ و شرکتهای دانش بنیان ها فراهم می نماییم.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان اظهار داشت: در ایران نیروی انسانی ارزان است و رقبا کمتر و این می تواند برای کسب و کارهای این افراد خوب باشد. بنابراین عمده مأموریت ایجاد تأثیرگذاری در کشور و موانع را هدف گذاری کردیم.
دهقانی فیروزآبادی افزود: ما در زمینه نخبگان واژه ای با عنوان نخبه تعریف کردیم ولی در خیلی از مواقع این کلمه صدمه رسان شده است. به نظرم نخبه کسی است که کلیه صفات انسانی را داشته باشد. وی ادامه داد: ازاین رو نخبگی محدود به نخبگان فارغ التحصیل دانشگاهی نیستند بلکه همه حوزه ها را در بر می گیرد. در واقع نخبه کسی است که ایده و فکر و حس تعهد نسبت به کشور دارد و خسته نشدن و اصرار در اجرای کار، جز خصوصیت آن به حساب می آید. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با اشاره به اینکه نخبگان ایرانی خارج از کشور را سفیران کشور توصیف کرد و خاطرنشان کرد: این افراد ضد ایران و گریخته از کشور نیستند و منظور از بازگشت آنها به کشور، بازگشت فیزیکی نیست بلکه کمک آنها در حل مسائل کشور است. وی افزود: وطن پرست بودن نخبگان خارج کشور منوط به بازگشت آنها نیست و لازم است از هر روشی برای همکاری با آنها برای مسائل کشور بهره ببریم. وی با اشاره به اینکه اگر صنایع می خواهند حرفی در دنیا داشته باشند باید نوآور باشند، اضافه کرد: ازاین رو یکی از مأموریت های معاونت علمی، توسعه بازار است و بعنوان نمایندگان نخبگان در کمیسیون های دولت، نظرات شما را برای حل مسائل عرضه می دهیم. دهقانی حمایت "هل دادنی" برای پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و نخبگان را مناسب ندانست و اظهار نمود: معتقدم بهترین چاره در این حوزه ایجاد اقتصاد دانش بنیان و ایجاد ابرشرکت های فناور و دانش بنیان است. معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در مورد رشته های تحصیلی در دانشگاه ها اظهار داشت: متأسفانه در خیلی از حوزه های فناوری نوظهور رشته نداریم و رشته های قدیمی عرضه می شود. وی افزود: مزیت کشور ما در همه حوزه ها نیست و توسعه رشته های دانشگاهی باید بر مبنای مزیت های کشور باشد.


منبع:

1401/10/19
10:44:50
5.0 / 5
454
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد