تصاویر روشن شدن مغز هنگام هوس غذا یا مواد مخدر؛

نشانگر زیستی ولع کشف شد

نشانگر زیستی ولع کشف شد

گروه هوش مصنوعی: گروه هوش مصنوعی: تصاویر جدیدی انتشار یافته است که نشان می دهد، چگونه مغز ما هنگام هوس و درخواست غذا یا مواد مخدر روشن می شود. این نشانگر عصبی تازه کشف شده می تواند ابزاری قوی برای درمان سوء مصرف مواد باشد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، اساس عصبی تمایلات و هوس های انسان به خوبی درک نشده است، اما یک پژوهش جدید توسط دانشمندان دانشگاه ییل، دارتموث و مرکز ملی تحقیقات علمی فرانسه (CNRS)، الگوی مغزی پایدار یا نشانگر عصبی را برای میل به مواد مخدر و غذا شناسایی کرده است.
کشف با الگوریتم یادگیری ماشینی

امروزه پزشکان، خیلی از بیماریها را با شناسایی نشانگرهای بیولوژیکی در یک بیمار تشخیص می دهند؛ برای مثال دیابت با آزمایش نشانگر خونی به نام A1C تشخیص داده می شود.

هِدی کوبر(Hedy Kober)، دانشیار روانپزشکی در دانشکده پزشکی دانشگاه ییل توضیح داد: یکی از مزایای داشتن یک شاخص بیولوژیکی پایدار برای یک بیماری این است که می توانید آزمایش را روی هر فردی انجام دهید و بگویید که آن بیماری را دارد یا ندارد و ما تا حالا چنین چیزی را برای لطمه شناسی روانی و مطمئناً برای اعتیاد نداشتیم.

کوبر و همکارانش تصمیم گرفتند تا تعیین کنند که آیا می توانند نشانگر معادلی برای هوس و ولع پیدا کنند یا خیر. آنها تصمیم گرفتند از یک الگوریتم یادگیری ماشینی برای تحلیل و بررسی فعالیت مغز بهره گیرند. بطور دقیق، آنها این فرضیه را آزمایش کردند که افرادی که چیزی را هوس می کنند، ممکنست الگویی مشترک از فعالیت مغزی داشته باشند. بنابراین، اگر چنین باشد، یک الگوریتم یادگیری ماشینی می تواند آن الگو را شناسایی کند و از آن برای پیش بینی سطوح ولع مصرف در افراد برمبنای تصاویر مغزی استفاده نماید.


درمان اختلال مصرف مواد با کشف این نشانگر عصبی

پژوهشگران می گویند، الگویی از فعالیت مغز را شناسایی کرده اند که می تواند برای پیش بینی شدت میل به مواد مخدر و غذا تنها با بهره گیری از تصاویر fMRI استفاده گردد. این الگوی تازه مشاهده شده که «امضای هوس عصبی زیست شناختی» (NCS) نامیده می شود، شامل فعالیت در آن نواحی مغز است که قبلاً با اعتیاد مرتبط دانسته شده اند.

آن ها این کار را با بهره گیری از داده های تصویربرداری تشدید مغناطیسی عملکردی(fMRI) و ارزیابی های خودگزارش شده از میل و هوس 99 داوطلب انجام دادند که تعدادی از آنها مصرف کننده مواد مخدر بودند و برخی دیگر نه.

دانشمندان در صورتیکه داوطلبان، تصاویری از داروها و غذاها را مشاهده می کردند، داده های مغزی آنها را جمع آوری و همین طور میزان هوس تناول و مصرف اقلامی که می دیدند را ارزیابی کردند. بگفته دانشمندان، این الگوی جدید برای خیلی از مواد مختلف مشاهده شد.

کوبر توضیح داد: این واقعاً یک نشانگر زیستی برای ولع و اعتیاد است. این کشف، درکی واقعاً دقیق از نحوه تعامل این مناطق از مغز و پیش بینی تجربه ذهنی ولع به ما می دهد.
با این وجود، بااینکه NCS نوید زیادی برای ایجاد درمان های پزشکی و روش های تشخیصی جدید نشان می دهد، کوبر می گوید که هنوز جهت استفاده بالینی آماده نیست و نیاز به تأیید بیشتر دارد. او گفت که گام بعدی، درک شبکه ای از مناطق مغزی در رابطه با NCS است تا مشخص شود آیا این الگو می تواند پیش بینی نماید که افراد چگونه به درمان های اختلالات مصرف مواد پاسخ می دهند یا خیر.

وی اضافه کرد: امید ما این است که مغز و بطور خاص NCS به عنوان یک شاخص بیولوژیکی پایدار به ما این امکان را بدهد که نه فقط تشخیص دهیم که چه کسی دارای اختلال مصرف مواد است، بلکه تفاوت در نتایج افراد را نیز متوجه شویم و بدانیم که چه کسانی به درمان های خاص پاسخ خواهند داد.

این کشف می تواند به درک بهتر اختلالات ولع مصرف، توسعه درمان های جدید و همین طور بهبود روش های تشخیص اختلالات مصرف مواد کمک نماید. همین طور این کشف با توسعه درمان های جدید، می تواند گامی حیاتی در راستای بهبود شرایط زندگی افرادی باشد که از اعتیاد رنج می برند و این مشکل را در نطفه حل کند.
نتایج این پژوهش در مقاله ای در مجله Nature Neuroscience انتشار یافته است.
1401/10/02
12:22:54
5.0 / 5
392
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد