توسعه دستگاهی برای تصویربرداری از جریان خون

توسعه دستگاهی برای تصویربرداری از جریان خون

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران هلندی در مطالعه اخیرشان از توسعه ابزاری برای تصویربرداری از جریان خون در طول عمل جراحی خبر دادند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، جریان خون خوب برای جلوگیری از عوارض جدی مهم می باشد. با این وجود، جراحان فقط می توانند کیفیت جریان خون را در طول جراحی حدس بزنند اما به لطف یک اختراع جدید این پروسه تغییر کرده است. پژوهشگران دانشگاه خرونینگن فکری برای این مشکل کرده اند. به لطف ابزار اندازه گیری جدید، پزشکان می توانند جریان خون در بافت را در حین عمل مشاهده کرده و مطابق با آن عمل جراحی را انجام دهند.
این ابزار جدید که "PefusiX-Imaging" نام دارد توسط دکتر "ویدو هیمن" از دانشگاه خرونینگن، توسعه و آزمایش شده است. تا به حال، جراحان مجبور بودند از نشانگرهای ذهنی برای تخمین کیفیت جریان خون بهره گیرند. اما با PerfusiX-Imaging که برمبنای فناوری لیزر کار می کند، می توانند به یک تصویر عینی تکیه کنند. هیمن برای تحقیقات خود با شرکتها و بیمارستان های مختلف در هلند همکاری کرده است.
نمونه اولیه PerfusiX-Imaging بطور خاص بر روی بافت روده آزمایش شده است. هنگام عمل بر روی تومورهای روده، تومور برداشته می شود و دو انتهای روده باردیگر به هم متصل می شوند. در ضمن حدود ۷.۵ درصد از جراحی ها، عارضه ای رخ می دهد که در آن بخیه ها به سبب جریان خون ضعیف بصورت موضعی، به درستی بهبود نمی یابند. به این رخداد، نشت آناستوموز(anastomotic leak) می گویند. با کمک تصاویر جریان خون حاصل از PefusiX-Imaging، جراح می تواند در بهینه ترین مکان ممکن بخیه بزند و در نتیجه از عوارض احتمالی مانند نشت آناستوموز پیشگیری کند.
PerfusiX-Imaging در طول مطالعات بالینی انجام شده در مرکز پزشکی Leeuwarden و بیمارستان Nij Smellinghe استفاده شد. این مطالعات نشان داده اند که جراحان می توانند محل بخیه را در ۱۷ درصد از عمل ها بر طبق تصاویر جریان خون حاصل از PerfusiX-Imaging تنظیم کنند.
ویدو هیمن اظهار داشت: تحقیقات بیشتری برای تعیین این که آیا PerfusiX-Imaging می تواند از عوارض پیشگیری کند یا خیر، مورد نیاز است اما نتایج فعلی امیدوارکننده هستند. او امیدوار است این دستگاه در سال آینده به بازار ارائه شود.
منبع:

1401/09/30
13:34:09
5.0 / 5
387
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد