بررسی نشتی در کپسول فضایی روسیه با کمک بازوی رباتیک

بررسی نشتی در کپسول فضایی روسیه با کمک بازوی رباتیک

گروه هوش مصنوعی: خدمه ایستگاه فضایی بین المللی از بازوی رباتیک برای بازرسی یک کپسول فضایی لطمه دیده استفاده کردند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، خدمه ایستگاه فضایی بین المللی در روز یکشنبه به بازرسی یک کپسول فضایی روسیه که تصور می شد توسط ریز شهاب سنگ ها لطمه دیده پرداختند و همزمان کنترل کنندگان زمینی در نظر داشتند که در صورت نیاز یک کپسول فضایی جایگزین ارسال نمایند.
شرکت فضایی روسیه موسوم به روسکاسموس می گوید که خدمه از دوربینی بر روی یک بازوی رباتیک ساخت کانادا برای گرفتن تصاویری از کپسول «سایوز MS-۲۲» استفاده کردند که در روز چهارشنبه گذشته نشت مایع خنک کننده در آن شناسایی شده بود. تصاویر حاصل در روز دوشنبه به زمین ارسال شد تا مقامات فضایی آنها را همراه با سایر داده های مربوط به مشکل تا پایان ماه تحلیل و بررسی کرده و در مورد مراحل بعدی تصمیم بگیرند.
به قول روسکاسموس، یکی از گزینه ها تسریع ارسال یک کپسول دیگر سایوز به ایستگاه فضایی است. کارمندان پایگاه فضایی بایکونور در قزاقستان درحال آماده شدن برای پرتاب «سایوز MS-۲۳» با سه خدمه در ماه مارس به ایستگاه فضایی هستند، اما امکان ارسال زودتر آن بدون سرنشین وجود دارد. این کار به برخی از هفت فضانوردی که حالا در ایستگاه فضایی هستند اجازه می دهد تا به خانه بازگردند.
یک مقام فضایی روسیه پنجشنبه گذشته اظهار داشت که یک ریزشهاب سنگ می تواند موجب بروز نشتی شود. روسکاسموس می گوید که لطمه به پوسته بیرونی یک ابزار و محفظه تجهیزات وارد شده است.


روسکاسموس و ناسا هر دو می گویند، این مشکل هیچ خطری برای خدمه ندارد. این نشت موجب شد که دو فضانورد روسی پیاده روی فضایی برنامه ریزی شده روز چهارشنبه گذشته را لغو کنند. حالا یک پیاده روی فضایی آمریکایی برای روز چهارشنبه آینده برنامه ریزی شده است.
ناسا می گوید که پیشران کپسول سایوز روز جمعه گذشته آزمایش شده و بطور عادی کار کرده است.
سرگئی کریکالف(Sergei Krikalev)، فضانورد کهنه کار و مدیر برنامه های پرواز فضایی خدمه روسکاسموس می گوید که این نشت می تواند بر عملکرد سیستم خنک کننده کپسول و دمای قسمت تجهیزات کپسول تأثیر بگذارد. خبرگزاری ریانووستی(Ria-Novosti) روسیه گزارش داد که دمای کپسول بالا رفته اما کنترل کننده های زمینی توانسته اند آنرا به سطح عادی کاهش دهند. این آژانس فضایی توضیحی در مورد چگونگی کاهش دما ارائه نکرد.
چهارشنبه گذشته، زمانی که فضانوردان روسی سرگئی پروکوپیف(Sergey Prokopyev) و دیمیتری پتلین(Dmitri Petelin) قصد داشتند طی یک پیاده روی فضایی به بیرون از ایستگاه بروند، متخصصان زمین جریانی از مایع و ذرات را در یک ویدیوی زنده از فضا مشاهده نمودند که با افت فشار بر روی ابزارها همراه بود.
فضانوردان روس پروکوپیف و پتلین به همراه فرانک روبیو(Frank Rubio) از ناسا از این کپسول برای رسیدن به ایستگاه فضایی بین المللی در روز ۲۱ سپتامبر بهره برده بودند. قرار بود این کپسول با حضور چندین تن از خدمه ایستگاه فضایی در ماه مارس آینده به زمین بازگردد.
همراه با پروکوپیف، پتلین و روبیو، چهار خدمه دیگر هم اکنون در ایستگاه فضایی حضور دارند. این فضانوردان نیکول مان(Nicole Mann) و جاش کاسادا(Josh Cassada) از ناسا، کویچی واکاتا(Koichi Wakata) از آژانس اکتشافات هوافضای ژاپن و آنا کیکینا(Anna Kikina) از روسکاسموس هستند.
منبع:

1401/09/29
13:34:25
5.0 / 5
466
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد