کشف محققان در رابطه با غذای مورد علاقه دایناسورها

کشف محققان در رابطه با غذای مورد علاقه دایناسورها

به گزارش گروه هوش مصنوعی، محققان دانشگاه «بریستول» انگلیس در مطالعه اخیرشان کشف کردند که نخستین دایناسورها تمایل داشتند چه چیزهایی بخورند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، دایناسورها در سراسر دوران میانه زیستی یا مزوزوئیک تنوع قابل توجهی از سازگاری های غذایی را شاهد بودند اما منشا حالت های مختلف تغذیه خصوصاً منشا چندگانه گیاه خواری در آنها نامشخص بوده است. میانه زیستی یا مزوزوئیک یکی از سه دوران در ابردوران پیدازیستی است که بین دوران های دیرینه زیستی و نوزیستی قرار دارد و از حدود ۲۴۵ تا ۶۵ میلیون سال پیش را شامل می شود که دربردارنده سه دوره تریاس، ژوراسیک و کرتاسه است. بتازگی پژوهشگران عادات تغذیه دایناسورهای اولیه را عمدتاً از مقایسه کیفی مورفولوژی دندان آنها با آنالوگ های موجود شناسایی کرده اند.
دیرینه شناسان دانشگاه بریستول با بررسی شکل دندان های دایناسورهای اولیه، شبیه سازی عملکرد دندان های آنها با مدل سازی محاسباتی و مقایسه آنها با خزندگان زنده و رژیم غذایی آنها، تنوع ریخت دندانی دایناسورهای اولیه را بررسی کردند. آنها دریافتند که اجداد خیلی از گروههای دایناسورهای گیاه خوار، همه چیزخوار بوده اند و اجداد علفخواران معروف گردن دراز مانند دیپلودوکوس یا دوتیرکی ها هم گوشت می خوردند.
دایناسورهای اولیه اسرارآمیز هستند چونکه آنها بسیار کوچک تر از نوادگان خود بودند و اغلب دوران تریاس را زیر سایه خزندگانی که شبیه کروکودیل بودند گذراندند. دایناسورها از انقراض دسته جمعی تریاس-ژوراسیک جان سالم به در بردند و توانستند بعد از آن خودرا با محیط وفق دهند و به گروه غالب جانوران باقیمانده در دوران مزوزوئیک تبدیل شوند. با این وجود، میزان تنوع رژیم غذایی و محیط زیست آنها هنوز نامشخص است. دانشمندان براین باورند که باید اتفاقی در دوره تریاس رخ داده باشد که اجازه داده است این اتفاق بیفتد.
دکتر آنتونیو بالل(Antonio Ballell) نویسنده اصلی این مطالعه از دانشگاه بریستول، اظهار داشت: دایناسورها بعد از پیدایش آغاز به نشان دادن تنوع هیجان انگیزی از اشکال جمجمه و دندان می کنند. برای دهه ها، این امر دیرینه شناسان را به این فکر فرو برده بود که گونه های مختلف قبلا انواع مختلفی از رژیم های غذایی را آزمایش می کردند.
در این مطالعه پژوهشگران آنها را با گونه های مارمولک مدرن مقایسه و تلاش کردند بر طبق شباهت های دندان هایشان با آنها بفهمند که آنها در آن دوران بیشتر چه چیزی می خوردند.


پژوهشگران این مطالعه گفتند: ما این مساله را با بهره گیری از مجموعه ای از روش های محاسباتی برای تعیین کمیت شکل و عملکرد دندان های دایناسورهای اولیه و مقایسه آنها با خزندگان زنده با رژیم های غذایی مختلف بررسی کردیم. این شامل مدل سازی ریاضی شکل دندان ها و شبیه سازی پاسخ های مکانیکی آنها به نیروهای گاز گرفتن با نرم افزار مهندسی بود.
پروفسور "مایک بنتون"(Mike Benton) یکی از نویسندگان این مطالعه، اظهار داشت: با این مجموعه روش ها، توانستیم بصورت عددی شباهت دایناسورهای اولیه با حیوانات مدرن را محاسبه نماییم. دایناسورهای ددپایان یا تروپودا دارای دندان های نوک تیز، خمیده و تیغه مانند با دندانه های ریز هستند که مانند بُزمَجّه مدرن رفتار می کنند. در مقابل، دندان های دندانه دار پرنده کَفَلان و خزنده پاریختان بیشتر شبیه همه چیزخواران و گیاه خواران امروزی مانند ایگوانا هستند.
وی ادامه داد: تحلیل های ما نشان میدهد که پرنده کَفَلان به عنوان همه چیزخوار زندگی خودرا آغاز کردند و یک یافته جالب دیگر این است که نخستین خزنده پاریختان ها، اجداد ساروپودهای گردن دراز گیاه خوار مانند دیپلودوکوس، گوشتخوار بودند. این نشان میدهد که گیاه خواری برای اجداد هیچ یک از این دو نوع راسته نبوده است.
دکتر بالل نتیجه گرفت: بنظر می رسد یکی از چیزهایی که دایناسورهای اول را خاص کرده است این است که آنها رژیم های غذایی مختلفی را در سراسر دوره تریاس در بین خود تکامل داده اند. ما فکر می نماییم که این امر ممکنست برای موفقیت تکاملی و زیست محیطی آنها امری کلیدی بوده باشد.
منبع:

1401/09/28
20:31:48
5.0 / 5
512
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد