تحقیقات محققان نشان داد؛

سلول های مزانشیمی و غضروفی یک ابزار درمانی برای استئوآرتریت

سلول های مزانشیمی و غضروفی یک ابزار درمانی برای استئوآرتریت

به گزارش گروه هوش مصنوعی، وزیکول های خارج سلولی استخراج شده از کره های سلولی متشکل از سلول های بنیادی مزانشیمی و سلول های غضروفی اثر درمانی بیشتری بر مدل حیوانی استئوآرتریت دارند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از مهر، غضروف های شفاف (هیالین) با رویکرد های درمانی متفاوتی مانند دارو درمانی، جراحی و سلول درمانی قابل ترمیم هستند. این درمان ها با وجود اثر بخشی، بازده مورد انتظار را ندارند. اخیراً استفاده از وزیکول های خارج سلولی به عنوان درمانی مؤثر و فاقد سلول برای ترمیم ضایعات غضروفی مورد استفاده قرار گرفته است.
با این حال، برای بازگرداندن عملکرد طبیعی غضروف لطمه دیده و دستیابی به درمان مؤثرتر، استخراج وزیکول های خارج سلولی باید از نظر کمّی و کیفی بهبود یابد.
به تازگی رویکردهایی مانند ایجاد کره های سلولی، هم کشتی و کشت سه بعدی برای افزایش قابلیت درمانی وزیکول های خارج سلولی مورد استفاده قرار گرفته اند. بنظر می رسد تلفیقی از این رویکردها می تواند میزان تولید و قابلیت درمانی وزیکول های خارج سلولی را تقویت کند.
با هدف افزایش تعداد و قابلیت درمانی وزیکول های خارج سلولی، پژوهشگران کشور طی پژوهشی به استخراج وزیکول های خارج سلولی از کره های سلولی متشکل از سلول های بنیادی مزانشیمی خرگوش، سلول های غضروفی و کره های سلوی حاصل از هر دو نوع سلول مذکور در وضعیت سه بعدی داینامیک پرداختند. سپس از وزیکول های استخراج شده برای درمان حیوان مدل آزمایشگاهی مبتلا به آرتروز (osteoarthritis) استفاده شد. بعد از هشت هفته از انتقال وزیکول ها، مفصل زانو حیوانات مدل مورد آزمایش برداشته و با روش های آزمایشگاهی مورد بررسی قرار گرفت.
نتایج این پژوهش که در نشریه بین المللی Scientific Reports انتشار یافته است، نشان داد کره های سلولی متشکل از سلول های مزانشیمی و غضروفی در وضعیت کشت سه بعدی تعداد بیشتری وزیکول خارج سلولی تولید می کنند. همین طور با وجود اثر درمانی هر سه نوع وزیکول خارج سلولی مورد آزمایش، وزیکول های استخراج شده از کره های سلولی متشکل از سلول های مزانشیمی و غضروفی اثر درمانی بیشتری بر مدل مورد بررسی داشتند.
نتایج این پژوهش نشان داد وزیکول های خارج سلولی استخراج شده از کره های سلولی متشکل از سلول های مزانشیمی و غضروفی می توانند به عنوان یک ابزار درمانی جدید برای استئوآرتریت مورد استفاده قرار گیرد.
این پروژه توسط دکتر محمد رضا باغبان اسلامی نژاد، اباذر اسماعیلی، دکتر فائزه شکری و همکارانشان در پژوهشگاه رویان و دانشگاه علم و فرهنگ به انجام رسیده است.


منبع:

1401/09/27
10:57:10
5.0 / 5
465
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد