توسط پژوهشكده علوم دریایی دانشگاه تهران؛

نخستین همایش بین المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری انجام شد

نخستین همایش بین المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری انجام شد

گروه هوش مصنوعی: نخستین همایش بین المللی علوم دریایی با رویکرد نوآوری در اکوسیستم های آبی با تاکید بر اقتصاد دریاپایه، توسط پژوهشکده علوم دریایی دانشگاه تهران، به میزبانی دانشگاه هرمزگان اجرا شد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه تهران، دکتر احمد نوحه گر، سرپرست پژوهشکده علوم دریایی پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران با بیان این خبر اظهار داشت: استان هرمزگان تنها استانی است که در پهنه آبی خلیج فارس و دریای عمان نشسته و بزرگ ترین بندرگاه های کشور، بزرگ ترین اسکله های تجاری، صنعتی و بزرگ ترین صنایع آبی خاکی کشور همچون صنعت کشتی سازی و کشتی سازی فراساحلی، بنادر بزرگی مثل بندرگاه شهید رجایی و شهید باهنر، بندرگاه های بزرگ شرق و غرب استان را دارد که بیش از ۲۰ بندرگاه فعال در این استان است.
وی اضافه کرد: استان هرمزگان از جانب دیگر مناطق آزاد تجاری صنعتی در کیش و قشم را دارد. از آن رو ما را بر آن داشت که نخستین همایش بین المللی در حوزه علوم دریایی با رویکرد نوآوری در اکوسیستم های آبی را در شهر بندرعباس برگزار نماییم.
وی با اعلان اینکه رویکرد ما فقط توجه به اکوسیستم های آبی نیست، اضافه کرد: توجه به اقتصاد دریاپایه باتوجه به مزیت های نسبی و مزیت های بی شمار دیگر مانند شیلات، وجود منابع غنی دریایی مثل جنگل های حرا، به عنوان اکوسیستم بی نظیر در کشور در استان هرمزگان در جزیره قشم و بندر سیری در شرق استان اهمیت توجه به اقتصاد دریاپایه در این منطقه را دوچندان می کند.
استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران هدف از برگزاری این همایش را آموزش، برنامه ریزی و مدیریت اکوسیستمی عنوان نمود و اظهار داشت: بر آن هستیم تا از درون این مدیریت اکوسیستمی، منفعت اقتصادی برای کشور و جامعه بومی اتفاق بیفتد. ما بدنبال تقویت مرجعیت علمی بر پایه دریا با تاکید بر مزیت دریا و ساحل و بدنبال آن رفاه آفرینی برای مردم در استان هرمزگان و کشور هستیم.
وی با اعلان اینکه ظرفیت های نهفته فراوانی در دریا و ساحل وجود دارد که احصا و شناخته نشده است، به تأکیدات مقام معظم رهبری بر توجه جدی به اقتصاد دریاپایه اشاره نمود و اضافه کرد: در صورتیکه خیلی از کشورهای دنیا آرزوی داشتن پهنه های آبی مثل خلیج فارس، دریای عمان و دریاچه خزر را دارند، اما ایران با بیش از ۶ هزار کیلومتر مرز آبی از منابع اقتصادی حاصل از دریا محروم مانده است.
استاد دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران، یکی از سیاست هایی که دانشگاه تهران پیگیری می کند را فناوری های مربوط به دریا و ساحل دانست و با اعلان اینکه سرانه مصرف آبزیان در کشور ما در بسیاری موارد حتی نسبت به کشورهایی که دسترسی به آب های آزاد ندارند کمتر است، گفت: کشور ۸۵ میلیون نفری مانند ایران، سرانه مصرف آبزیانش باید حداقل دو برابر سرانه فعلی باشد، چونکه کشور ما شش هزار مرز آبی دارد و این غیر از سایر منابع آبی دیگری است که در کشور داریم.
وی اضافه کرد: در بحث شیلات جا برای کار علمی بسیار زیاد است، پس کشوری مانند نروژ دو برابر صادرات نفت ما صادرات آبزیان دارد، درحالی که مانند ما دسترسی به آب های گرم ندارد، پس پژوهشکده علوم دریایی نخستین حرکت و ماموریت خودرا با رویکرد اکوسیستم آبی با تاکید بر اقتصاد دریاپایه قرار داده است.
نوحه گر، محورهای این همایش را اکوسیستم دریا شامل گیاهان و آبزیان دریا؛ اکولوژی دریا؛ منابع دریا مثل نفت و گاز؛ گردشگری دریایی اعلام نمود و اضافه کرد: محورهایی که در این همایش مد نظر قرار دادیم علوم مهندسی محیط زیست با نگاه ویژه بر مهندسی دریا؛ زیست شناسی، بوم شناسی و باستان شناسی دریا؛ تنوع زیستی و صیانت از محیط زیست دریایی، آلودگی محیطی با نگاه ویژه بر آلودگی ساحلی – دریایی؛ تغییرات آب و هوایی با رویکرد اقیانوس شناسی؛ عمران و ساخت و ساز با نگاهی ویژه بر سازه های آبی؛ گردشگری با رویکرد اکوتوریسم ساحلی دریایی؛ اقتصاد با رویکرد تجارت زیستی- آبی؛ برنامه ریزی، مدیریت و آموزش در جوامع ساحلی – دریایی است.
وی با اشاره به توسعه پایدار به عنوان یکی دیگر از محورهای همایش اظهار داشت: در جوامع ساحلی، ساحل پیشانی تمدن هر کشوری است و خیلی از شهرهای پرجمعیت همچون شرق آسیا به سمت ساحل می رود.
سرپرست پژوهشکده علوم دریایی پردیس بین المللی کیش دانشگاه تهران، ارزیابی اثرات توسعه و آمایش سرزمینی در جوامع ساحلی و دریایی؛ فیزیک دریا و هیدرودینامیک سواحل را محورهای دیگر همایش برشمرد و اظهار داشت: خیلی از کشورها به سمت استحصال انرژی از دریا پیش می روند. از جانب دیگر کشور ما مانند بسیاری کشورها در سالهای اخیر گرفتار خشکسالی های گوناگون شده است که یکی از راه کارها برای جبران خشکسالی، استفاده از آب شیرین کن هاست که باید با رویکرد علمی و مدیریت صحیح به این عرصه وارد شود تا به محیط زیست دریا زیان وارد نشود پس در این عرصه باید به سمت تکنولوژی سازگار با محیط زیست پیش برویم.

1401/09/25
11:47:15
5.0 / 5
495
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد