رکورد ارتباط لیزری از فضا شکسته شد

رکورد ارتباط لیزری از فضا شکسته شد

گروه هوش مصنوعی: مهندسان موسسه فناوری ماساچوست(MIT) یک سامانه ارتباطی رکوردشکن که هزار برابر سریع تر از روش های سنتی است، ابداع نموده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، موسسه فناوری ماساچوست اعلام نمود که مهندسان لابراتوار لینکلن با سامانه تحویل فروسرخ ترابایت(TBIRD) رکورد سریع ترین پیوند لیزری از فضا را شکستند.
محموله TBIRD که در ماه مه ۲۰۲۲ به مدار پرتاب شد موفق شده است داده ها را با سرعت ۱۰۰ گیگابیت در ثانیه بوسیله یک پیوند ارتباط نوری به یک گیرنده زمینی در کالیفرنیا ارسال نماید. این رکورد جدید حدود ۱۰۰۰ برابر سریع تر از روش های سنتی است و بدان مدلول است که ارسال اطلاعات به فضا و دریافت آن با این تکنولوژی جدید پیشرفت فوق العاده ای خواهد داشت.
در شکل سنتی، لینک های فرکانس رادیویی مورد استفاده برای ارتباطات ماهواره ای دارای سرعت ۰.۱ مگابایت بر ثانیه هستند. این بدان معناست که این تکنولوژی جدید ۱۰۰۰ برابر سریع تر از روش سنتی است. سرعت سرویس اینترنت ماهواره ای استارلینک شرکت اسپیس ایکس بطور متوسط بین ۲۰ مگابایت تا ۱۰۰ مگابایت است که هنوز بسیار کمتر از سیستم TBIRD است.
نور فروسرخ مورد استفاده در TBIRD بسیار متفاوت از امواج رادیویی سنتی است، برای اینکه نور فروسرخ، داده ها را در امواج بسیار فشرده تر ارسال می کند. با TBIRD که قادر به ارسال حداکثر ۲۰۰ گیگابیت در هر گذر است، تفاوت بین آن و پیوندهای فرکانس رادیویی بسیار قابل توجه است.
مهندسان MIT توانستند محموله TBIRD را که حدودا به اندازه یک جعبه دستمال کاغذی است، با بهره گیری از سه جزء راه اندازی کنند: یک تقویت کننده سیگنال نوری، یک درایو ذخیره سازی با سرعت بالا و یک مودم نوری با نرخ انتقال بالا.
مهندسان این قطعات را با تشعشع کیهانی، شوک، ارتعاش و آزمایش های خلاء حرارتی برای اطمینان از عملکرد خوب آنها در فضا آزمودند و بعد از این آزمایش، تعدادی از اجزای آن برای سازگاری با شرایط فضا اصلاح شدند.
جید وانگ، مدیر برنامه آزمایشی محموله TBIRD و ارتباطات زمینی اظهار داشت: تقویت کننده سیگنال با یک آزمایش حرارتی سنجیده شد که محیط فضا را شبیه سازی می کرد و سیم های آن ذوب شدند و باید اصلاحاتی انجام می شد.
او گفت که در خلاء، اتمسفر وجود ندارد، به این معنا که گرما نمی تواند بصورت همرفتی دفع شود. بگفته وانگ، این تیم با شرکت سازنده این تقویت کننده همکاری کردند تا گرما را بوسیله رسانایی بجای همرفت دفع کنند.
از دست دادن داده ها نیز یک مشکل جوی احتمالی بود و لابراتوار با توسعه نسخه خود از "درخواست تکرار خودکار"(ARQ) با آن مقابله نمود. ARQ پروتکلی است که برای کنترل خطاها در انتقال داده ها بوسیله یک پیوند ارتباطی استفاده می شود. با ARQ، گیرنده به محموله می گوید که کدام اطلاعات به درستی دریافت شده اند. این کار به محموله اجازه می دهد تا بداند کدام اطلاعات را باید باردیگر ارسال نماید.
دانشمندان می گویند آینده ارتباطات لیزری روشن است و قابلیت های بالقوه TBIRD نامحدود است.
منبع:

1401/09/17
21:11:08
5.0 / 5
472
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد