کشف خوشه ستاره ای که از تولد ستاره ها جلوگیری می کند

کشف خوشه ستاره ای که از تولد ستاره ها جلوگیری می کند

به گزارش گروه هوش مصنوعی، ناسا با انتشار تصویری از ابر پوشیده شده از گرد و غبار در صفحه اینستاگرام خود در رابطه با خوشه ستاره ای که قادر به تنظیم فعالیت خود است، توضیح داد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، ناسا در توضیح این تصویر نوشت: یک مطالعه جدید خوشه ای ستاره ای را نشان داده است که قادر به تنظیم خود است و تنها به تعداد کمی از ستاره ها اجازه می دهد رشد کنند تا وقتی که بزرگترین و درخشان ترین ستاره ها بیشترین گاز را از منظومه خارج کند. تصور می شود که این فرایند در تشکیل ستاره های جدید محدودیت بوجود می آورد.
اخترشناسان از داده های تلسکوپ چاندرا، تلسکوپ هوابرد سوفیای ناسا، تلسکوپ "APEX" و رصدخانه فضایی هرشل آژانس فضایی اروپا برای مطالعه منظومه ی ستاره زای دوری که در کهکشان راه شیری در فاصله ۲۹۰۰ سال نوری از زمین قرار دارد، استفاده کردند. این نوع نواحی ستاره زا از ابرهای گازی بزرگی تشکیل شده اند که سرشار از اجزای ستاره ای مورد نیاز برای تشکیل ستاره های جدید هستند.


با تحلیل و بررسی داده های این آرایه جامع از تلسکوپ ها، اخترشناسان دریافتند که ستارگان قدرتمندی که نزدیک به مرکز خوشه ستاره ای قرار دارند، بخش عمده ی مواد خام در ناحیه ی ستاره ساز را با سرعت بالا به بیرون پرتاب می کنند، تا در طول حدود یک تا دو میلیون سال، مواد تشکیل دهنده ستاره ها را کاهش دهند. شاید میلیونها سال از دیدگاه انسان زمان زیادی به نظر برسد، اما نسبت به طول عمر ستارگان بسیار سریع رخ می دهد.
این سرعت زیاد در مصرف منابع در نهایت رشد ستاره های جدید را در آن ناحیه کند می کند، محققان این فرایند را «بازخورد ستاره ای»(stellar feedback) می نامند. این فرایند، مواد خام مورد نیاز برای تشکیل ستارگان را پاکسازی می کند.
توضیح تصویر: این تصویر ترکیبی رنگارنگ از یک ابر گازی بزرگ است. تلفیقی از غبار ستاره ای به رنگ های زرد خردلی، نارنجی سوخته، آبی سلطنتی و بنفش. نقطه های سفید تصویر نشان دهنده ی ستاره های جدید است. ستاره ها از میان شکاف های نازک ابرهای گازی در نزدیکی مرکز تصویر نمایان شده اند.
منبع:

1401/09/12
10:26:12
5.0 / 5
991
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد