تشخیص آنتی بادی کووید-۱۹ در عرض ۵ دقیقه با سنسور جدید

تشخیص آنتی بادی کووید-۱۹ در عرض ۵ دقیقه با سنسور جدید

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان برزیلی سنسوری ساخته اند که قادر به تشخیص آنتی بادی های ضد ویروس سارس-کوو-۲ در عرض تنها ۵ دقیقه با دقت بسیار بالا است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از لب مدیکا، آزمایش های سریع، ارزان و دقیق برای نظارت بر انتشار ویروس سارس-کوو-۲ و مهار آن ضروری هستند. دانشمندان برزیلی با ایجاد یک سنسور ایمنی الکتروشیمیایی که آنتی بادی های ضد ویروس را تشخیص می دهد، به تلاش ها در این حوزه کمک کرده اند. این نوآوری در مقاله ای که اخیرا در مجله "ACS Biomaterials Science and Engineering" انتشار یافته، توضیح داده شده است.
دانشمندان در جستجو برای یک روش تشخیصی جدید، ماده ای را انتخاب کردند که اغلب در استفاده می شود و آن اکسید روی (Zinc oxide) است. آنها اکسید روی را برای نخستین بار با شیشه اکسید قلع آغشته شده با فلویور(FTO) ترکیب کردند که یک ماده رسانا است و در الکترودهای فتوولتائیک استفاده می شود. متالورژی شاخه ای از علم مواد است که به شناخت و استخراج فلزات و فناوری های کار با فلزات می پردازد.
وندل آلوز (Wendel Alves) نویسنده اصلی این مقاله می گوید: ما با این ترکیب غیرمعمول و افزودن یک مولکول زیستی یعنی پروتئین سنبله ویروس به آن، سطحی ایجاد کردیم که قادر به تشخیص آنتی بادی های ضد ویروس سارس-کوو-۲ است. این شیمیدان اضافه کرد: نتیجه کار به صورت یک سیگنال الکتروشیمیایی گرفته شده توسط این سطح نمایش داده می شود.
الکترود ساخته شده توسط محققان، آنتی بادی های کووید-۱۹ را در حدود پنج دقیقه با حساسیت ۸۸.۷ درصد شناسایی کرد که حتی از تست الایزا که یک ابزار تشخیصی بالینی استاندارد کنونی است، عملکرد بهتری داشته است.
به قول آلوز، دانش قبلی در مورد خواص شیمیایی مانند نقطه ایزوالکتریک پروتئین سنبله این ویروس، دانشمندان را قادر ساخت تا پلتفرمی را برای آن ایجاد کنند تا به صورت الکترواستاتیک به نانومیله های اکسید روی متصل شود. اکسید روی به علت تطبیق پذیری و خواص شیمیایی، نوری و الکتریکی منحصر به فردش به صورت فزاینده ای برای ساخت سنسورهای زیستی مورد استفاده قرار می گیرد.
ساخت و استفاده از سنسور ایمنی آسان است و هزینه تولید آن نسبتاً پایین است. آلوز اظهار داشت: این گروه به لطف دانش قوی خود در مورد مواد جدید و سنتز نانومیله اکسید روی موفق به توسعه این دستگاه شدند.
محققان حالا می خواهند این دستگاه را به شکل قابل حمل بسازند تا بتوان آنرا به تلفن های همراه متصل کرد و از آن در تشخیص کووید-۱۹ و سایر بیماری های عفونی کمک گرفت.
منبع:

1401/09/11
13:16:52
5.0 / 5
638
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد