بررسی زمین شناسی نشان داد؛

شناسایی نخستین نشانه های انقراض دسته جمعی در زمین در یک فسیل

شناسایی نخستین نشانه های انقراض دسته جمعی در زمین در یک فسیل

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان اعتقاد دارند که زمین هم اکنون در میانه ششمین رویداد بزرگ انقراضی خود قرار دارد، اما بررسی دقیق یک فسیل نشان داده است که این طور نیست.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، محققان می گویند بر خلاف فرضیه های قبلی امکان دارد کره زمین در میانه هفتمین رویداد بزرگ انقراضی خود باشد. دانشمندان شواهدی از یک رویداد انقراض دسته جمعی که قبلاً ناشناخته بود، یافته اند که نیم میلیارد سال پیش رخ داده است.
در حالی که الگوهای انقراض در طول زمان افزایش و کاهش می یابند، به صورت کلی پذیرفته شده که پنج بازه زمانی اصلی وجود دارد که طی آنها بیشتر از ۷۰ درصد حیات روی زمین از بین رفته است.
اولین مورد انقراض در حدود ۴۵۰ میلیون سال پیش در انتهای دوره اردویسین رخ داد و تا ۸۵ درصد از همه گونه های زنده در آن زمان از بین رفت. بدترین رویداد انقراضی هم در انتهای دوره زمین شناسی پرمین رخ داد و تا ۹۶ درصد از کل گونه های زنده از بین رفت. جدید ترین رویداد از این دست ۶۶ میلیون سال پیش در انتهای دوره کرتاسه رخ داد که همه دایناسورها را از بین برد.
اما در مطالعه جدید، دانشمندان آمریکایی شواهدی را از یک رویداد انقراض دسته جمعی دیگر یافته اند که حدود ۱۰۰ میلیون سال زودتر از نخستین مورد پذیرفته شده فعلی رخ داده است. این تحول در ارتباط با دوره ادیاکاران در حدود ۵۵۰ میلیون سال پیش است، یعنی زمانی که حیات چند سلولی پیچیده برای نخستین بار شروع شد.
سوابق فسیلی این دوره به علل مختلفی مبهم است. چونکه موجوداتی که در آن زمان زندگی می کردند تا حد زیادی بدن نرمی داشتند و ازاین رو فسیل های چندانی از آنها باقی نمانده است. بعلاوه، مدت زمان زیادی از آن زمان گذشته است و خیلی از فسیل های دوره ادیاکاران در اعماق زمین قرار گرفته و از بین رفته اند.
این امر شناسایی نشانه های یک رویداد انقراض جمعی را دشوار می کند. به نظر می آید رکورد کاهش تنوع حیات از اواسط تا اواخر این دوره رخ داده، اما تعیین اینکه آیا این امر به انقراض کامل منجر شده یا خیر، مشکل است.
برای مطالعه این موضوع، محققان پایگاه داده ای از تقریبا همه حیوانات شناخته شده دوره ادیاکاران از سراسر جهان و در طول ده ها میلیون سال جمع آوری کردند. آنها زمان زندگی و ناپدید شدن این موجودات، محیط، اندازه و شکل بدن، رژیم غذایی، عادات و این که آیا می توانند حرکت کنند یا نه را بررسی کردند.
با انجام این کار، محققان دریافتند که حدود ۸۰ درصد از حیوانات زنده در دوره ادیاکاران میانی در اواخر این دوره منقرض شده بودند.
محققان همینطور اعتقاد دارند که شواهدی برای کشف علت این رویداد انقراضی در دست دارند. سوابق زمین شناسی نشانه هایی از کاهش سطح اکسیژن اقیانوس ها را در آن زمان نشان می دهد، و جالب اینجاست که به نظر می آید حیواناتی که زنده مانده اند، به منظور زندگی با اکسیژن کم سازگار بوده اند.


منبع:

1401/09/05
19:36:57
5.0 / 5
650
تگها: محقق
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد