آرایه بزرگ ترین ماهواره مخابراتی جهان باز شد

آرایه بزرگ ترین ماهواره مخابراتی جهان باز شد

گروه هوش مصنوعی: یک شرکت آمریکایی بتازگی خبر از استقرار آرایه 64 متر مربعی بزرگ ترین ماهواره مخابراتی جهان داده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، این شرکت در روز دوشنبه اعلام کرد، که ماهواره بلوواکر ۳(Bluewalker ۳) که یک ماهواره آزمایشی متعلق به شرکت "AST SpaceMobile" است، بزرگترین آرایه ارتباطات تجاری خودرا در فضا و در مدار پایین زمین، مستقر کرده است. این ماهواره بر روی موشک فالکون ۹ شرکت فضایی اسپیس ایکس در ماه سپتامبر به فضا پرتاب شد.
آرایه ۶۹۳ فوت مربعی(۶۴ متر مربع) این ماهواره به شکلی طراحی شده است که اتصال مستقیم پهن باند ۵G را برای دستگاه های سلولی بوسیله فرکانس های استاندارد ۳GPP فراهم می آورد. بر طبق خبر پخش شده، این ماهواره می تواند گستره ی بیش از ۳۰۰ هزار مایل مربع روی سطح زمین را پوشش دهد.
ابل آولان(Abel Avellan)، رییس و مدیر اجرائی شرکت "AST SpaceMobile" می گوید: تمام افراد باید حق دسترسی به اتصال پهن باند سلولی را داشته باشند، صرف نظر از این که کجا زندگی می کند یا محل کار آنها کجاست.
او اضافه کرد: استقرار موفقیت آمیز بلوواکر۳ یک گام بزرگ رو به جلو برای فناوری پهن باند سلولی مبتنی بر فضا است و راه را برای تولید مداوم ماهواره های بلوبرد(BlueBird) ما هموار می کند.
یک برنامه آزمایشی درحال شروع در شش قاره
شرکت سازنده این ماهواره می گوید که با تعدادی از اپراتورهای شبکه تلفن همراه توافق ها و تفاهم هایی داشته است. این شرکت با هدف حذف مناطق مرده با بهره گیری از اتصال پهن باند سلولی از فضا، می خواهد اتصال را برای مشتریانی که در مناطقی با پوشش سلولی ضعیف یا بدون پوشش سلولی زندگی، کار و سفر می کنند، فراهم آورد.
طی چند ماه آتی، این شرکت یک برنامه آزمایشی را در شش قاره با تعدادی از اپراتورهای تلفن همراه شروع خواهدنمود.
یکی از درخشان ترین اجرام در آسمان
قبل از این، اخترشناسان نگرانی هایی در مورد این آرایه غول پیکر و مجموعه ماهواره های بلوبرد که نور خورشید را به سمت زمین منعکس می کنند و موجب ایجاد اختلالاتی در تصاویر نجومی و داده های علمی می شوند، ابراز کرده بودند. تعدادی از کارشناسان معتقد بودند که بلوواکر ۳ ممکنست به یکی از درخشان ترین اجرام آسمان شب تبدیل گردد.
سیس باسا(Cees Bassa)، ستاره شناس، در توییتی نوشت که وقتی این ماهواره آنتن عظیم خودرا باز کند، به یکی از اجرام درخشان در آسمان تبدیل می شود. با این وجود، طبق مشاهدات اولیه، بلوواکر بااینکه روشن است اما بدترین سناریوی ممکن را رقم نزده است.
منبع:

1401/08/27
13:29:32
5.0 / 5
436
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد