کشف نورون های جادویی برای باردیگر راه رفتن معلولان

کشف نورون های جادویی برای باردیگر راه رفتن معلولان

گروه هوش مصنوعی: یک کارآزمایی بالینی جدید، نورون های خاصی را شناسایی کرده است که می توانند به بهبود تحرک در بیماران مبتلا به فلج کمک کنند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، تحریک الکتریکی ستون فقرات می تواند به افراد مبتلا به فلج کمک نماید تا باردیگر راه بروند و نتایج امیدوارکننده ای در یک آزمایش بالینی جدید نشان داده شده است.

اکنون دانشمندان، نورون های خاصی را که قابل تحریک هستند، شناسایی کرده اند و دریافته اند که بیماران معلول حتی بعد از خاموش شدن تحریک الکتریکی همچنان می توانند راه بروند.

آسیب های نخاعی می توانند ناتوان کننده باشند، برای اینکه سیگنال های مغز به اندام تحتانی را مختل می کنند و سبب فلج جزئی یا کامل می شوند، اما یک پیشرفت جدید نویدبخش، کمک به بیماران برای بازیابی تحرک بوسیله تحریک الکتریکی اپیدورال است.

اپیدورال در پزشکی، روشی است که بوسیله آن می توان دارو یا ماده حاجب را به داخل فضای اپیدورال تزریق کرد. تکنیک هایی مانند بی دردی بوسیله اپیدورال یا بیهوشی بوسیله اپیدورال در این روش وجود دارد.

بدین ترتیب، دستگاه کوچکی در نزدیکی نخاع کاشته می شود که از پالس های الکتریکی برای تحریک نورون هایی که حرکات پا را کنترل می کنند، استفاده می نماید.

پیشرفت های مختلفی که در دهه گذشته در این روش حاصل شده است، نتایج بهتری را نشان میدهد و به بیمارانی که قبلاً کاملاً فلج شده بودند، کمک کرده تا پاهای خودرا باردیگر حرکت دهند، بایستند و حتی با وسایل کمکی مانند عصا و واکر راه بروند.

اکنون در یک کارآزمایی بالینی جدید از یک مرکز پژوهشی به نام NeuroRestore 9، بیمار توانایی راه رفتن را باردیگر به دست آورده اند و بهبود عملکرد حرکتی آنها حتی بعد از تکمیل پروسه توانبخشی همچنان ادامه داشته است. مهم تر از همه اینکه آنها می توانند حتی بعد از خاموش شدن دستگاه تحریک الکتریکی نیز به راه رفتن ادامه دهند که این همان نقطه عطفی است که پژوهش های قبلی به آن دست نیافته بودند.

این نشان میدهد که در این مطالعه سطحی از سازماندهی مجدد در رشته های عصبی مورد استفاده برای راه رفتن رخ داده است، بدین سبب دانشمندان مکانیسم های خاص در موش ها و مدلهای مولکولی را بررسی کردند تا ببینند چگونه این اتفاق رخ می دهد.

این گروه پژوهشی یک نقشه سه بعدی از نخاع، درست تا سلول های عصبی منفرد ایجاد کرد و مشاهده نمودند که کدام نورون ها با تحریک الکتریکی فعال می شوند. آنها آنرا تا خانواده خاصی از نورون ها ردیابی کردند که ژنی به نام Vsx2 را بیان می کنند. جالب است که این نورون ها به طور معمول برای راه رفتن در افراد سالم مهم نیستند، اما بنظر می رسد برای سازماندهی مجدد رشته های عصبی برای ترمیم عملکرد حرکتی بعد از لطمه نخاعی، بسیار مهم هستند.

پژوهشگران برای آزمایش این ایده، سپس از نسخه جدیدی از ایمپلنت های اپیدورال استفاده کردند که نه فقط نخاع را تحریک می کرد، بلکه بطور خاص نورون های Vsx2 را غیرفعال می کرد. در آزمایش هایی که روی موش ها انجام شد، آن هایی که لطمه نخاعی داشتند بلافاصله راه رفتن را متوقف کردند، اما موش های سالم هنوز هم می توانستند خوب راه بروند.

پژوهشگران می گویند این آزمایش، نورون های Vsx2 را به عنوان هدف تحریک الکتریکی اپیدورال به عنوان درمانی برای فلج تایید می کند. این پژوهش در نهایت می تواند منجر به درمان های مؤثرتر برای حرکت باردیگر معلولان شود.

این پژوهش در مجله Nature انتشار یافته است.


1401/08/20
13:54:42
5.0 / 5
366
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد