چند هفته تا انتهای عمر کاوشگر اینسایت ناسا

چند هفته تا انتهای عمر کاوشگر اینسایت ناسا

به گزارش گروه هوش مصنوعی، آرام آرام به روزی نزدیک می شویم که کاوشگر مریخی ˮاینسایتˮ ناسا در خاموشی فرو می رود و به مأموریت تاریخی خود برای افشای اسرار درونی سیاره سرخ پایان می دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از ناسا، افزایش غلظت گرد و غبار ناشی از طوفان های مریخی بر روی صفحات خورشیدی کاوشگر اینسایت، تولید انرژی این فضاپیما همچنان رو به کاهش است و تیم ناسا اقداماتی را انجام داده اند تا دستکم تا آنجایی که امکان دارد با انرژی باقی مانده کار این کاوشگر را ادامه دهد. با این وجود انتظار می رود که عمر این کاوشگر طی چند هفته آینده به پایان برسد.

با این وجود تیم عملیاتی ۲۵ تا ۳۰ نفره این مأموریت که یک گروه کوچک در مقایسه با سایر مأموریت های مریخ هستند، حداکثر تلاش خویش را می کنند تا از اینسایت بهره ببرند. علاوه بر این، آنها اقداماتی را برای پایان دادن به این مأموریت شروع کرده اند.

در ادامه نگاهی اجمالی به آنچه درحال وقوع است می اندازیم.حفظ داده ها

مهمترین گام نهایی مأموریت اینسایت ذخیره سازی داده های این کاوشگر و در دسترس قرار دادن آن جهت استفاده ی محققان سراسر جهان است. داده های این فرودگر، جزئیاتی در مورد لایه های داخلی مریخ، هسته مایع آن، بقایای متغیر اعجاب انگیز زیر سطح میدان مغناطیسی به طور عمده منقرض شده این سیاره، آب و هوا در این قسمت از مریخ و مقادیر زیادی فعالیت لرزه ای عرضه می دهند.

لرزه نگار اینسایت که توسط مرکز ملی d'Études Spatiales فرانسه(CNES) ساخته شده است، از زمان فرود آمدن فرودگر در نوامبر ۲۰۱۸، بیشتر از ۱۳۰۰ مریخ لرزه را شناسایی کرده که بزرگ ترین آنها بزرگی برابر با ۵ داشته است. این ابزار حتی لرزه های ناشی از برخورد شهاب سنگ را هم ثبت کرده است.

مشاهده چگونگی تغییر امواج لرزه ای ناشی از این مریخ لرزه ها در حین حرکت در سیاره، نگاهی اجمالی از درون مریخ فراهم می آورد، و علاوه بر آن درک بهتری از نحوه شکل گیری تمام جهان های سنگی، همچون زمین و ماه عرضه می دهد.

بروس بانردت(Bruce Banerdt) از لابراتوار پیشرانش جت ناسا در جنوب کالیفرنیا و محقق اصلی این مأموریت، می گوید: در نهایت، ما می توانیم مریخ را بعنوان سیاره ای با لایه هایی با ضخامت ها و ترکیب های مختلف ببینیم. ما واقعاً آغاز به استخراج جزئیات کرده ایم. این تنها یک معما نیست؛ بلکه در واقع یک سیاره زنده و درحال تنفس است.

داده های لرزه سنج به مجموعه ای دیگری از داده های لرزه ای فرازمینی، از مأموریت های آپولو و مأموریت های وایکینگ مریخ در سیستم داده های سیاره ای ناسا خواهند پیوست.

سو اسمرکار(Sue Smrekar) از لابراتوار پیشرانش جت ناسا و معاون محقق اصلی اینسایت می گوید: این داده ها به یک بایگانی بین المللی که توسط مؤسسات تحقیقاتی برای لرزه شناسی اداره می شود، ارسال می شوند.

اسمرکار اظهار داشت که انتظار می رود این داده ها برای چندین دهه اکتشاف مورد استفاده قرار بگیرند.مدیریت قدرت

در اوایل تابستان سالجاری، قدرت این کاوشگر به قدری کم بود که مسئولین این مأموریت تمام ابزارهای علمی اینسایت را خاموش کردند تا تنها لرزه سنج آنرا فعال نگه دارند. آنها حتی سیستم محافظت از خطا را خاموش کردند. سیستمی که در صورت تشخیص این که تولید برق کاوشگر به صورت خطرناکی کم است، لرزه سنج را به صورت خودکار خاموش می کند.

بانرت اظهار داشت: ما کمتر از ۲۰ درصد ظرفیت تولید اولیه را کاهش دادیم. این بدان معناست که ما نمی توانیم ابزارها را به صورت شبانه روزی استفاده نماییم.

به تازگی، بعد از آنکه یک طوفان گرد و غبار منطقه ای، بر گرد و غبار صفحات خورشیدی پوشیده از خاک فرودگر افزود، این تیم تصمیم گرفتند برای صرفه جویی در مصرف برق، لرزه سنج را به صورت کلی خاموش کنند. حالا که طوفان به پایان رسیده، لرزه سنج باردیگر درحال جمع آوری داده ها است هرچند که انتظار می رود این کاوشگر تنها برای چند هفته دیگر قدرت کافی داشته باشد.

لیز بارت، که رهبری عملیات علمی و ابزارهای این کاوشگر را بر عهده دارد، می گوید: از مجموعه سنسورهای لرزه سنج، تنها حساس ترین آنها هنوز کار می کند. او اضافه کرد: ما فعالیت آنرا تا پایان ادامه می دهیم.دوقلوی اینسایت به انبار منتقل می شود

یکی از اعضای ساکت این تیم کاوشگر فورسایت(ForeSight) است. یک مدل مهندسی شده با اندازه ای مشابه اینسایت که در لابراتوار "ابزار در محل" مرکز پیشرانش جت ناسا قرار دارد. مهندسان از فورسایت برای تمرین نحوه قرار دادن ابزارهای علمی روی سطح مریخ با بازوی رباتیک اینسایت استفاده می کردند.

فورسایت در جعبه قرار گرفته و به انبار منتقل می شود. بانرت می گوید: ما آنرا با دقت بسته بندی خواهیم کرد. این یک ابزار عالی، یک همراه عالی برای ما در کل این مأموریت بود.
آخرین تصویر اینسایت

1401/08/16
11:01:26
5.0 / 5
386
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد