انتشار مقاله استاد دانشگاه صنعتی شریف در مجله نیچر

انتشار مقاله استاد دانشگاه صنعتی شریف در مجله نیچر

به گزارش گروه هوش مصنوعی، عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف با همکاری محققین مرکز ملی سلامت آمریکا موفق به چاپ مقاله ای در مجموعه مجلات معتبر نیچر شد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، دکتر علی قاضی زاده استادیار دانشکده مهندسی برق با همکاری محققین مرکز ملی سلامت آمریکا موفق به چاپ مقاله ای با عنوان؛ «حافظه پاداش، تنبیه و تازگی به صورت توامان پاسخ نورون به اشیا را در قشر پیش پیشانی و در ساختار زیر قشری عقده های قاعده ای شکل می دهند» در مجله معتبر نیچر شد.
در بخشی از این مقاله آمده است؛ غذای دلچسبی را قبلا خورده ایم، حیوانی قبلا ما را ترسانده است، در یک جمع بعضی را می شناسیم در صورتی که بعضی جدیدند، در طول زندگی ما با ده ها هزار شی یا موجود از این دست روبرو می شویم و مغز ما همه این تجربه ها را بابد در حافظه ذخیره کند تا در تعاملات بعدی مورد استفاده قرار گیرند.
در مطالعه ای جدید دکتر قاضی زاده با استفاده از نخستینیان نشان داده است که نورونهای قشر پیش پیشانی مغز حافظه در ارتباط با سوابق مثبت و مثبت اشیا و یا تازگی آنها را ذخیره می کنند. در مقابل ناحیه زیر قشری عقده های قاعده ای این اطلاعات را از بخش پیش پیشانی مغز دریافت، حافظه های مثبت و منفی مثل پاداش یا تهدید را تقویت کرده و سایر حافظه ها مانند تازگی را فیلتر می کنند. هر دو بخش قشری پیش پیشانی و زیر قشری عقده های قاعده ای سپس به مرکز کنترل توجه بینایی در مغز میانی رای خود در خصوص تغییر کانون توجه را مخابره می کنند.
این مطالعه برای نخستین بار شواهدی از تفاوت بین نواحی مغز در کنترل توجه بر حسب سوابق اشیا را بدست می دهد و نتایج آن در فهم بهتر اختلالات شناختی مانند کم توجهی- بیش فعالی می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
گفتنی است مجله Nature Communications یکی از زیر مجموعه های دسترسی آزاد Nature Publishing Group است که در سال ۲۰۱۰ بوجود آمده است. این مجله زمینه های علوم طبیعی مانند زیست شناسی، فیزیک، شیمی و علوم زمین را پوشش می دهد. ضریب تأثیر این مجله در سال ۲۰۱۷، ۱۲/۳۵ گزارش شده است. بر مبنای پایگاه SJR، نمایه H. این مجله ۱۹۸، معیار SJR آن ۶/۵۸، و جز مجلات Q۱ در زمینه بیوشیمی، ژنتیک، و زیست شناسی مولکولی است.


منبع:

1401/08/14
22:41:13
5.0 / 5
417
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد