چین آخرین ماژول ایستگاه فضایی خویش را پرتاب کرد

چین آخرین ماژول ایستگاه فضایی خویش را پرتاب کرد

گروه هوش مصنوعی: به گزارش گروه هوش مصنوعی، چین امروز سومین ماژول آزمایشگاهی خود به نام ˮمنگتیانˮ یا ˮرویای بهشتˮ(Mengtian یا Dreaming of the Heavens) را به مقصد ایستگاه فضایی خود معروف به ˮتیانگونگˮ فرستاد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، ماژول لابراتوار فضایی "منگتیان"(Mengtian) چین که سومین و آخرین بخش اصلی ایستگاه فضایی تیانگونگ(Tiangong space station) است، پس از ظهر دوشنبه در گامی کلیدی به منظور تکمیل مونتاژ درون مداری این ایستگاه فضایی، به فضا پرتاب شد.
موشک "لانگ مارچ ۵ بی"(Long March ۵B ) حامل این ماژول آزمایشگاهی بود. این پرتاب امروز در ساعت ۳: ۳۷ پس از ظهر به وقت محلی چین(۱۱: ۰۷ به وقت تهران) از مرکز پرتاب فضایی ونچانگ در جنوبی ترین بخش استان هاینان انجام شد.
بعد از بیشتر از هشت دقیقه پرواز، این موشک فضاپیما را در مدار پایینی زمین در فاصله نزدیک به ۴۰۰ کیلومتری از سطح زمین قرار داد. به قول آژانس فضایی سرنشین دار چین، در چند ساعت آینده، منگتیان مقرر است نخستین قرار ملاقات خویش را داشته باشد و سپس به ماژول اصلی این ایستگاه فضایی به نام تیانه(Tianhe ) متصل شود.
منگتیان در اوایل ماه آگوست سالجاری میلادی سوار بر کشتی به ونچانگ منتقل شد. در سه ماه گذشته در این مرکز پرتاب، عملکرد آن قبل از پرتاب بررسی گردید. به قول طراحان آن در آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای، این ماژول آزمایشگاهی حدود ۱۷.۹ متر طول، ۴.۲ متر قطر و بیشتر از ۲۳ تن وزن دارد.
"گان کلی"(Gan Keli) مدیر پروژه منگتیان در آکادمی فناوری پروازهای فضایی شانگهای اظهار داشت که این فضاپیما از چهار بخش که شامل یک محفظه کار خدمه، یک بخش محموله، یک کابین هوابند و یک ماژول خدمات می شود، تشکیل شده است.
وی اظهار داشت: در داخل این ماژول آزمایشگاهی ۱۳ کابینه علمی برای نگهداری تجهیزات علمی وجود دارد. همینطور ۳۷ آداپتور، محموله خارج از وسیله نقلیه را حمل می کنند که قادر به حمل آزمایشات علمی مورد نیاز برای قرار گرفتن در معرض محیط فضا، پرتوهای کیهانی، خلاء و بادهای خورشیدی است.
گان تصریح کرد که تجهیزات علمی روی هواپیما برای مطالعات ریزگرانش و انجام آزمایش هایی در حوزه فیزیک سیالات، علم مواد، علم احتراق و فیزیک بنیادی استفاده خواهد شد.
"لیو گوونینگ"(Liu Guoning) معاون طراح سیستم کابین علمی در مرکز فناوری و مهندسی آکادمی علوم چین جهت استفاده از فضا، اظهار داشت: آزمایش های علمی که در منگتیان صورت می گیرد، دانشمندان را قادر می سازد تا مطالعات پیشرفته انجام دهند و یافته های در سطح جهانی منتشر کنند.
او اظهار داشت که نتایج آزمایش ها همینطور می تواند کاربردها و انتقال علوم و فناوری پیشرفته فضایی را به سایر زمینه های تحقیقاتی افزایش دهد.
این دانشمند اظهار داشت: تابحال حدود ۴۰ آزمایش بر روی این هشت کابین ترتیب داده ایم و به تدریج آنها را مطابق با برنامه کلی انجام خواهیم داد.
لیو اظهار داشت که سه آزمایشی که در داخل منگتیان صورت خواهد گرفت شامل همکاری با محققان آژانس فضایی اروپا خواهد بود و به افزایش جایگاه ایستگاه تیانگونگ در جامعه علمی بین المللی کمک خواهد نمود.
چین طی ماه های گذشته دومین ماژول آزمایشگاهی تحقیقاتی خود معروف به ونتیان(Wentian) را به فضا ارسال کرد. ونتیان در ۲۴ ژوئیه توسط موشک سنگین باربری لانگ مارچ ۵ بی از مرکز پرتاب ونچانگ پرتاب شد. این فضاپیمای ۲۳ تنی از سه بخش اصلی که شامل یک محفظه کار خدمه، یک کابین هوابند و یک ماژول خدمات بدون فشار است، تشکیل شده است. پنل های خورشیدی منعطف این لابراتوار بزرگترین پنل در نوع خود در چین هستند. زمانی که به صورت کامل باز شوند، بیشتر از ۵۵ متر طول دارند و مساحت آنها نزدیک به ۲۸۰ متر مربع است.
از برنامه های تحقیقاتی که مقرر است فضانوردان در ماژول منگتیان انجام دهند میتوان به آزمایش حیوانات(مگس میوه و گورخرماهی) و رشد گیاهانی مانند رشادی اشاره نمود.
بعد از اتصال منگتیان به تیانگونگ، این ایستگاه در نهایت یک ساختار T شکل خواهد گرفت و فضانوردان تا ۱۱۰ متر مکعب در فضای قابل استفاده خود خواهند داشت.
"تیانه"(Tianhe) نخستین ماژول از سه بخش اصلی ایستگاه فضایی توسعه یافته چین است که سال قبل به فضا پرتاب شد.
انتظار می رود ایستگاه فضایی چین یا ایستگاه فضایی تیانگونگ جرمی بین ۱۸۰ هزار تا ۲۲۰ هزار پوند(۸۰ و ۱۰۰ تن متریک) داشته باشد که این جرم حدودا یک پنجم جرم ایستگاه فضایی بین المللی با جرم ۹۲۵ هزار و ۳۳۵ پوند است. "تیانگونگ" به مفهوم کاخ آسمانی به بزرگترین زیرساخت ساخته شده بوسیله ی یک کشور واحد در مدار نزدیک زمین تبدیل خواهد شد و بعنوان یک نقطه عطف و چراغ راهنما برای برنامه فضایی چین معرفی شده است.
خبرگزاری رویترز در رابطه با این مورد گزارش داد، "کاخ آسمانی" ساخت چین، نشانی از نفوذ و خودکفایی روز افزون چین در تلاشهای فضایی خود و چالشی برای ایالات متحده در این عرصه خواهد بود. در طول عمر این ایستگاه، چین درحال برنامه ریزی برای انجام بیشتر از ۱۰۰۰ آزمایش علمی در آنجا است که میتوان به مطالعه نحوه سازگاری گیاهان در فضا تا نحوه رفتار مایعات در شرایط ریزگرانش اشاره نمود. تقاضای بین المللی برای انجام آزمایش هایی در ایستگاه فضایی چینی هم در صورت بازنشستگی ایستگاه فضایی بین المللی در سالهای آینده افزایش خواهد یافت. از نوامبر سال ۲۰۰۰ بیشتر از ۳۰۰۰ آزمایش علمی روی ایستگاه فضایی بین المللی انجام شده است.
چین تابحال حداقل ۹ پیشنهاد از جانب دانشمندان کشورهای مختلف از سوئیس تا هند را در نخستین دسته از آزمایشات با همکاری دفتر فضایی سازمان ملل تأیید کرده است.
آژانس فضایی روسیه هم در ماه آگوست از یک مدل فیزیکی یک ایستگاه فضایی برنامه ریزی شده ساخت روسیه رونمایی نمود که تا زمان ساخت شکل نهایی آن سال ها باقی مانده است.
دو مأموریت دیگر امسال پیش از آماده شدن ایستگاه چین برای عملیات مورد نیاز است. انتظار می رود که یک فضاپیمای باری تیانژو۵ در ماه نوامبر و قبل از ورود سه فضانورد در دسامبر با فضاپیمای شنژو-۱۵ برای اقامت طولانی مدت در ایستگاه فضایی، پرتاب شود.
برنامه فضایی چین از زمانی که رهبر فقید چین مائو تسه تونگ ابراز تاسف کرد که این کشور حتی نمی تواند یک سیب زمینی را به مدار زمین پرتاب کند، بسیار پیشرفت کرده است.
چین در اکتبر ۲۰۰۳، بعد از اتحاد جماهیر شوروی سابق و ایالات متحده، سومین کشوری شد که فضانورد خود به نام یانگ لیوه(Yang Liwei) را با موشک خود به فضا فرستاد.
چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان میلیاردها دلار در برنامه فضایی نظامی خود صرف کرده است و در نهایت هم امیدوار است بتواند انسان را به ماه بفرستد.
چین برای آنکه بتواند همپای رقبایی چون ایالات متحده آمریکا و روسیه شود، راه زیادی را طی کرده است؛ چون که فضانوردان این دو کشور تابحال اکتشافات فضایی گسترده ای را انجام داده اند و تجربه بسیاری هم در انجام این کار دارند.
بعد از گام نهادن آمریکا و روسیه، چین ساخت ایستگاه فضایی خویش را شروع کرد. لابراتوار تیانگونگ ۱ در سال ۲۰۱۱ پرتاب شد. در سال ۲۰۱۳ دومین فضانورد زن چینی به نام "وانگ یاپینگ" یک ویدئو از داخل ماژول این ایستگاه فضایی برای تمام کودکان سراسر جهان ثبت نمود. این فضاپیما همینطور برای آزمایش های پزشکی و مهم تر از همه آزمایش هایی که برای آماده سازی ساخت ایستگاه فضایی در نظر گرفته شده بود، استفاده شد.
علاوه بر یک ایستگاه فضایی، چین همینطور درحال برنامه ریزی برای ساخت پایگاهی در ماه است و سازمان فضایی ملی این کشور اعلام نمود که می خواهد تا سال ۲۰۲۹ یک مأموریت سرنشین دار به ماه را پرتاب کند. اما مأموریت سفر به ماه آنها در سال ۲۰۱۷ و زمانی که موشک لانگ مارچ-۵ Y۲(یک پرتابگر فوق سنگین) در مأموریت ارسال ماهواره های ارتباطی به مدار ناکام ماند، با شکست مواجه گردید.
یکی از دلایلی که چین به ساخت ایستگاه فضایی خود روی آورده اینست که چین می خواهد تا سال ۲۰۳۰ به قدرت اصلی فضایی تبدیل گردد تا با رقبای خود همچون ایالات متحده، روسیه و آژانس فضایی اروپا همگام شود و پیشرفته ترین ایستگاه فضایی را که به دور زمین می چرخد، ​​ایجاد کند.
منبع:

1401/08/10
12:45:01
5.0 / 5
460
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد