توسعه الگوریتمی که ذهن شما را می خواند

توسعه الگوریتمی که ذهن شما را می خواند

به گزارش گروه هوش مصنوعی، دانشمندان الگوریتمی طراحی نموده اند که افکار افراد را از روی اسکن مغزی آنها می خواند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، دانشمندان با استفاده از تصویرسازی تشدید مغناطیسی کارکردی یا اف ام آرآی(fmri) آنچه را که مردم درحال شنیدن آن بودند و به آن فکر می کردند، رمزگشایی کردند. دانشمندان حالا می توانند افکار افراد را بدون حتی لمس سرشان، رمزگشایی کنند.
روش های پیشین ذهن خوانی بر کاشت الکترود در اعماق مغز افراد متکی بوده است. این روش جدید که در گزارشی در تاریخ ۲۹ سپتامبر به پایگاه داده پیش چاپ "bioRxiv" ارسال شده بر یک روش غیرتهاجمی اسکن مغز به نام اف ام آرآی متکی است. اف ام آرای جریان خون اکسیژن دار را در مغز ردیابی می کند و از آنجاییکه سلول های فعال مغز به انرژی و اکسیژن بیشتری نیاز دارند، این اطلاعات به اندازه گیری غیرمستقیم فعالیت مغز کمک می نماید.
طبیعتاً، این اسکن نمی تواند فعالیت مغز را در لحظه ثبت کند، چونکه سیگنال های الکتریکی انتشار یافته توسط سلول های مغز بسیار سریع تر از حرکت خون در مغز حرکت می کنند. اما نکته قابل توجه اینست که نویسندگان این مطالعه دریافتند که حتی با در نظر گرفتن این امر میتوان از این معیار ناقص برای رمزگشایی افکار افراد استفاده کرد، باآنکه نمی توان افکار را کلمه به کلمه ترجمه کرد.
الکساندر هاث(Alexander Huth)، نویسنده ارشد این مطالعه و عصب شناس دانشگاه تگزاس در آستین، می گوید: اگر ۲۰ سال قبل از هر عصب شناس شناختی در جهان می پرسیدید که آیا این کار شدنی است، آنها به شما می خندیدند.
در این مطالعه جدید، که هنوز در حالت پیش چاپ قرار دارد و توسط سایر محققان مورد بررسی قرار نگرفته، این گروه مغز یک زن و دو مرد ۲۰ تا ۳۰ ساله را اسکن کردند. هر یک از شرکت کنندگان در مجموع ۱۶ ساعت به پادکست ها و برنامه های رادیویی مختلف در حالیکه در دستگاه اسکن مغز قرار داشتند، گوش دادند. محققان سپس این اسکن ها را به یک الگوریتم کامپیوتری که آنرا «رمزگشا»(decoder) نامیده اند، منتقل کردند تا الگوهای موجود در صدا را با الگوهای فعالیت مغزی ضبط شده مقایسه کند.
هاث می گوید که این الگوریتم بعد از آن، توانست با بررسی یک اف ام آرآی، داستانی برپایه محتوای آن تولید نماید. داستانی که با طرح اصلی پادکست یا نمایش رادیویی که فرد به آن گوش داده بود به نوع بسیار خوبی مطابقت داشت. به عبارت دیگر، «رمزگشا» می تواند استنباط کند که هر شرکت کننده بر مبنای فعالیت مغزش به چه داستانی گوش کرده است. قابل ذکر است که این الگوریتم چندین اشتباه مانند تغییر ضمایر شخصیت ها و استفاده نادرست از اول و سوم شخص هم مرتکب شد. هاث می گوید: این الگوریتم به دقت می داند چه اتفاقی درحال رخ دادن است، اما این که چه کسی آن کارها را انجام می دهد را نمی تواند تشخیص دهد.
در آزمایش های اضافی، این الگوریتم توانست به صورت نسبتاً دقیقی طرح یک فیلم صامت را که شرکت کنندگان در دستگاه اسکن مغز تماشا کرده بودند، توضیح دهد و حتی توانست داستانی را بازگو کند که شرکت کنندگان در ذهنشان آنرا تصور کرده بودند. این تیم تحقیقاتی در درازمدت، می خواهد تا این فناوری را توسعه دهد تا بتوان از آن در رابط های مغز و کامپیوتر طراحی شده برای افرادی که نمی توانند صحبت یا تایپ کنند، بهره برد.1401/08/04
10:13:14
5.0 / 5
386
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد