چه افرادی از تزریق واکسن کرونا هراس دارند؟

چه افرادی از تزریق واکسن کرونا هراس دارند؟

به گزارش گروه هوش مصنوعی، محققان دانشگاه ˮواترلوˮ کانادا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، اختلالات اضطرابی تأثیری بر تردید داشتن در تزریق واکسن نداشته اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از تی ای، توسعه بلادرنگ واکسن های کووید-۱۹ این تصور را ایجاد کرد که سریع تر از سایر واکسن ها ساخته شده اند. هم اکنون هیچ آمار بلندمدتی در مورد اثربخشی و ایمنی آنها وجود ندارد. در نتیجه، در مقایسه با سایر واکسن ها، امکان دارد افراد نسبت به مصون سازی واکسن کووید-۱۹ چندان مطمئن نباشند.
افرادی که اضطراب بالایی دارند، عدم تحمل بلاتکلیفی(IUS) بیشتری دارند و امکان دارد ترس بیشتری از اثرات نامطلوب و نگرانی در مورد شکست واکسن در پیشگیری از کووید-۱۹ داشته باشند. در نهایت، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی امکان دارد تردید بیشتری نسبت به تزریق واکسن کووید-۱۹ داشته باشند.
محققان دانشگاه واترلو در یک مطالعه جدید رابطه بین تردید در تزریق واکسن، عوامل روانشناختی در رابطه با اضطراب و استدلال افراد موافق و مخالف واکسن کووید-۱۹ را بررسی کردند. در این مطالعه ۱۴۸ شرکت کننده دارای اختلال اضطراب و عدم اختلال اضطراب مورد بررسی قرار گرفتند. از آنها خواسته شد تا پرسشنامه ای را تکمیل کنند که در آن تردید در تزریق واکسن کووید-۱۹ و سایر متغیرهای مرتبط مانند باورهای توطئه، فردگرایی و عدم تحمل بلاتکلیفی را بررسی می کرد. همینطور از آنها در مورد مهم ترین علل انگیزه افراد برای دریافت واکسن و علل اصلی تردید آنها سؤال شد.
شرکت کنندگان به علل مختلف علاقه ای به دریافت واکسن نداشتند. با این وجود، اثربخشی و نوظهوری واکسن و همینطور نگرانی در مورد عوارض جانبی، شایع ترین علل بودند. در مقابل، سه انگیزه مشترک شرکت کنندگان برای دریافت واکسن، حفاظت از خود و دیگران و بازیابی حس عادی بودن بود. اما در نهایت محققان هیچ تفاوتی در عدم تمایل به واکسن بین شرکت کنندگان مضطرب و افرادی که اضطراب نداشتند کشف نکردند.
"آلیا مک نیل"(Aliya McNeil)، نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: این یافته ها می تواند نشان دهد که افراد بدون اختلالات اضطرابی نگران عدم قطعیت در ارتباط با خود واکسن هستند. در مقابل، افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی امکان دارد واکسن را فرصتی برای کاهش استرس و عدم اطمینان در ارتباط با ویروس بدانند. این امکان دارد نشان دهد که تردید در تزریق واکسن به چگونگی ارزش گذاری خود فرد مربوط می شود.
به قول دانشمندان، یافته های آنها به تحقیقات آتی کمک خواهد نمود تا در آن بیشتر به بررسی مبحث تردید و ایجاد راهی برای ترویج تزریق واکسن بپردازند.1401/08/03
08:01:16
5.0 / 5
410
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد