پیش بینی زلزله از روی فسیل موجودات دریایی

پیش بینی زلزله از روی فسیل موجودات دریایی

گروه هوش مصنوعی: پیش بینی احتمال و شدت وقوع زمین لرزه مهمست و حال پژوهشگران نیوزلندی پی برده اند که فسیل موجودات کوچک دریایی دراین زمینه نقش مهمی ایفا می کنند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، برای پیش بینی زلزله به سختی می توان همه عوامل را در نظر گرفت. پژوهشگران نیوزلندی حالا عاملی را کشف کرده اند که قبلاً نادیده گرفته شده بود و می تواند شدت زلزله ها را تحت تأثیر قرار دهد. این عامل فسیل های موجودات دریایی کوچک است.
منطقه فرورانگی هیکورانگی بزرگترین خط گسل نیوزلند است که از ساحل شرقی آن می گذرد. این گسل مرز بین اقیانوس آرام و استرالیا را مشخص می کند. حرکات صفحات این گسل بر روی هم موجب می شود که در این منطقه برخی زمین لرزه های قدرتمند شکل بگیرند و پس زمین لرزه های ۸ ریشتری در این بخش از جهان در طول تاریخ ثبت شده است.
بررسی دقیق تر منطقه فرورانش برای پیش بینی زمین لرزه ها لازمست، اما موقعیت و عمق گسل مذکور در دریا این امر را دشوار می کند. بنابراین، برای مطالعه جدید، پژوهشگران دانشگاه ویکتوریا ولینگتون استرالیا، سنگ های آهک، گل سنگ و سیلتستون را در نزدیکی خشکی بررسی کردند.
آنها مقادیر زیادی کلسیت را یافتند که یک ماده معدنی کربنی معمولی شکل گرفته از پوسته موجودات ریز و باستانی دریایی است. اگر مقادیر کافی از کلسیت در آب حل شود، می تواند مانند ماده ای روان کننده برای تشدید حرکت صفحات گسل ها عمل کند و به آنها اجازه دهد به آسانی بدون ایجاد زمین لرزه های قابل توجه در سطح آب بر روی هم بلغزند. اما اگر این ماده در آب حل نشود، خط گسل را قفل کرده و سبب ذخیره سازی انرژی می شود که در نهایت در قالب یک زلزله بزرگ تر آزاد می شود.
دکتر کارولین بولتون، نویسنده اصلی این تحقیق، اظهار داشت: «کلسیت زمانی که تحت فشار زیاد بوده و در دماهای پایین تر است، سریع تر حل می شود. اما با بالا رفتن دما بطورمثال در عمق زمین، حل شدن آن مشکل تر می شود. در ناحیه فرورانش، دما آهسته تر از روی سطح زمین افزایش می یابد؛ فقط حدود ۱۰ درجه سانتیگراد در هر کیلومتر. بدین سبب گسل واقعاً نسبت به کلسیت یا پوسته موجودات مرده دریایی قدیمی، حساس است. مقدار و رفتار کلسیت، بخش بزرگی از معمای بزرگی هر زمین لرزه ای را در آینده حل می کند.


منبع:

1401/07/24
14:08:29
5.0 / 5
409
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد