سنسور خوراکی که کیفیت غذاهای منجمد را نشان داده است

سنسور خوراکی که کیفیت غذاهای منجمد را نشان داده است

به گزارش گروه هوش مصنوعی، یک سنسور جدید که برای کار کردن به نیروی باتری یا هر منبع خارجی دیگری نیاز ندارد، وقتی غذاهای منجمد، ذوب شده و باردیگر منجمد شده باشند، با تغییر رنگ خود به خریدار اخطار می دهد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، فقط به این علت که یک ماده غذایی امکان دارد هنگام خرید منجمد باشد، به این مفهوم نیست که در مرحله ای، ذوب نشده و باردیگر منجمد نشده است. با این وجود، یک سنسور جدید که به صورت خودکار کار می کند، با تغییر رنگ به کاربر اطلاع می دهد که آیا این اتفاق افتاده است یا خیر.

این دستگاه نظارت بر کیفیت مواد غذایی که توسط تیمی از موسسه فناوری ایتالیا توسعه یافته است، هم اکنون در شکل اثبات مفهوم عملکرد خود قرار دارد.

این سنسور شامل دو الکترود - یک آند منیزیم و یک کاتد طلا - است که بوسیله ی یک محلول الکترولیت منجمد از هم جدا می شوند. محلول الکترولیت در نسخه های مختلف این سنسور، حاوی نمک و مواد انگور، سیب و ملون است.

تا زمانی که محلول الکترولیت درون سنسور یخ زده بماند، یعنی هیچ اتفاقی رخ نداده است؛ اما اگر ذوب شود، به الکترون ها اجازه می دهد از آند به کاتد جریان پیدا کنند و این امر سبب می شود جریان الکتریکی در سنسور تولید شود. این جریان هم به نوبه خود باعث می شود محلول از رنگ بنفش مایل به قرمز به رنگ آبی تغییر کند و بعد از آن هم حتی اگر ماده غذایی به همراه سنسور باردیگر منجمد شوند، آبی می ماند.

دمایی که در آن الکترولیت ذوب می شود را میتوان در محدوده ۰ تا منفی ۵۰ درجه سانتیگراد (۳۲ درجه فارنهایت تا منفی ۵۸ درجه فارنهایت) تنظیم کرد.

گفتنی است که همه اجزای سازنده بدنه این سنسور هم اکنون از موم زنبور عسل ایجاد می شود. ازاین رو امید است که این فناوری بعد از توسعه بیشتر بتواند به شکل یک ماده خوراکی نازک، ارزان، یک بار مصرف و قابل استفاده و بدون مشکل، به صورت مستقیم روی مواد غذایی قرار گیرد.

مقاله ای در مورد این پژوهش که توسط ایوان ایلیچ و ماریو کایرونی رهبری شده است، در مجله ACS Sensors انتشار یافته است.

1401/07/21
13:33:40
5.0 / 5
391
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد