کشف ستاره ای که توسط همسایه کوچکتر و مرده اش مصرف می شود

کشف ستاره ای که توسط همسایه کوچکتر و مرده اش مصرف می شود

گروه هوش مصنوعی: دانشمندان دو ستاره کوتوله پیدا کرده اند که فقط 5 دقیقه و 21 ثانیه طول می کشد تا به دور یکدیگر بچرخند و این چرخش سریع موجب جذب بخش هایی از یکی توسط دیگری شده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از انگجت، خورشید یک ستاره منفرد در منظومه شمسی ماست، اما حدودا نیمی از سایر ستارگان کهکشان راه شیری قسمتی از منظومه های دوتایی هستند که در آن دو ستاره به دور یکدیگر می چرخند. این ستاره ها می توانند دوره های چرخش مداری فوق العاده سریعی داشته باشند که به نتایج عجیبی ختم شود. دو ستاره کوتوله سفید تازه کشف شده در عرض ۵ دقیقه و ۲۱ ثانیه به دور یکدیگر می چرخند و یکی از آنها از دیگری تغذیه می کند.
در فاصله حدود ۳۰۰۰ سال نوری از کره زمین، یک سیستم ستاره ای دوتایی وجود دارد که وضعیت عجیبی دارند. از نظر فضایی، وقتی ستاره ای شبیه به خورشید به دور یک کوتوله سفید می چرخد، متغیر مربوط به درخشندگی ترکیبی دو ستاره در طول زمان و از نظر بیننده زمینی تغییر می کند. اگر فاصله مداری دو ستاره از هم خیلی کم شود، این سطوح درخشندگی می تواند بطور قابل توجهی تغییر کند.
دو ستاره مذکور در منظومه ۸ میلیارد ساله مورد بحث هر ۵۱ دقیقه به دور یکدیگر می چرخند. این کوتاه ترین دوره مداری شناخته شده برای یک سیستم متغیر ستاره ای است. پژوهشگران دانشگاه ام آی تی مشخص کرده اند که فاصله بین این دو ستاره در ضمن میلیونها سال کم شده و آنها هم اکنون بسیار نزدیکتر از زمین به ماه هستند.
کوین برج، اخترفیزیکدان MIT معتقد است: "وقتی ستارگان پیر می میرند به کوتوله های سفید تبدیل می شوند. اما در این مورد یکی از ستاره های باقیمانده، درست پیش از این که ستاره دوم بتواند به چرخه زندگی ستاره ای خود اختتام دهد و به یک کوتوله سفید تبدیل گردد، آغاز به خوردن همدم خود کرده است. این کاری است که ستارگان با تبدیل شدن به یک نوع ستاره به نام غول سرخ به طور معمول انجام می دهند. اما باقیمانده کوتوله سفید ستاره اول روند به انتها رسیدن زندگی ستاره دوم را مختل و به آرامی آغاز به مصرف آن کرد."
محققان دریافتند که ستاره بزرگتر دمایی مشابه خورشید دارد، اما قطر آن بطور مرتب کم شده و الان به اندازه مشتری است. کوتوله سفید بسیار کوچکتر است، برای اینکه قطری در حدود ۱.۵ برابر اندازه زمین دارد. با این وجود، هسته ای متراکم با جرمی در حدود ۵۶ درصد جرم خورشید ما دارد.
کوتوله سفید، لایه های بیرونی ستاره بزرگتر که مملو از هیدروژن است را دور می زند و این لایه بیرونی را بطور غیرعادی غنی از هلیوم می کند. ستاره بزرگتر نیز به سبب کشش گرانشی کوتوله سفید کش آمده و به شکل قطره اشک در می آید. این یکی از دلیلهای تغییرات در سطوح روشنایی این سیستم ستاره ای دوتایی است.
این سیستم می تواند سبب «تابش بسیار زیاد و متغیر نور» در نتیجه پروسه مذکور شود. از مدت ها پیش، اخترشناسان بر این باور بودند که این درخشش ها نتیجه یک روند ناشناخته است. اما جزییات آن تا به امروز مشخص نبود.


منبع:

1401/07/19
14:59:06
5.0 / 5
419
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد