نتیجه مطالعه اخیر محققان ژاپنی

هیچ تفاوتی در عملکرد بین جراحان مرد و زن وجود ندارد

هیچ تفاوتی در عملکرد بین جراحان مرد و زن وجود ندارد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، تعدادی از پژوهشگران ژاپنی در مطالعه اخیرشان به بررسی برابری در حوزه پزشکی پرداخته و اظهار کرده اند، بعد از بررسی ها دریافته اند هیچ تفاوتی در عملکرد بین جراحان مرد و زن وجود ندارد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، بر مبنای تحقیقات جدید در ژاپن، فرقی نمی کند که جراح شما مرد باشد یا زن، چون که به گزارش دانشمندان، جراحان زن و مرد با وجود این که جراحان زن اغلب رویه های چالش برانگیزتر را در پیش می گیرند و با بیماران مبتلا به بیماری های پرخطر مواجهند، میزان مرگ و میر یا عوارض جراحی یکسانی دارند.
نویسندگان این مطالعه خاطرنشان کردند که در مقیاس جهانی، زنان هنوز در زمینه جراحی در اقلیت هستند اما نکته مثبت اینست که تعداد پزشکان زن در سالهای اخیر افزایش پیدا کرده است.
به صورت مشخص تر، جراحان عمومی زن تنها ۲۸ درصد از جراحان کانادایی در سال ۲۰۱۹، تنها ۲۲ درصد از جراحان ایالات متحده در سال ۲۰۱۹ و ۳۳ درصد از جراحان بریتانیایی در سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص دادند. در این میان، زنان تنها ۲۲ درصد از پزشکان در ژاپن را می سازند که در این میان ۵.۹ درصد از آنها جراح هستند. با این وجود، مطالعات قبلی در ایالات متحده و کانادا نشان داده که مهارت پزشکان و جراحان زن در واقع برابر یا بیشتر از همتایان مرد آنها است.
برای تحقیق بیشتر در مورد این موضوع، محققان این مطالعه از پایگاه داده بالینی ملی ژاپن(NCD) که شامل داده های در ارتباط با ۹۵ درصد از تمام جراحی های انجام شده در ژاپن است، استفاده کردند. نویسندگان مطالعه این داده ها را با نتایج جراحی در میان جراحان زن و مرد بین سالهای ۲۰۱۳ و ۲۰۱۷ مقایسه کردند. علاوه بر این، آنها رابطه بین مرگ و میر بعد از عمل(در ۹۰ روز بعد از جراحی) و میزان عوارض جراحی(در ۳۰ روز بعد از جراحی) و مجوز جراح را بررسی کردند.
محققان در این مطالعه تاکید ویژه ای بر سه روش رایج گاسترکتومی دیستال(distal gastrectomy)، گاسترکتومی کامل(total gastrectomy) و عمل برداشتن پایین قدامی(low anterior resection) برای سرطان معده و سرطان روده بزرگ داشتند.
آنها این سه مورد را انتخاب کردند چونکه خیلی از جراحان زن این جراحی ها را انجام داده اند. تحلیل و بررسی کامل شامل ۱۴۹ هزار و ۱۹۳ عمل جراحی دیستال گاسترکتومی، ۶۳ هزار و ۴۱۷ جراحی گاسترکتومی و ۸۱ هزار و ۵۹۳ عمل برداشتن پایین قدامی بود.
نویسندگان مطالعه دریافتند که جراحان زن تنها پنج درصد از این روش ها را انجام می دهند و کمتر از همتایان مرد خود در مراکز پزشکی با امکانات بالا کار می کنند. با این وجود، بیمارستان ها به احتمال بیشتری جراحان زن را برای جراحی بیماران پرخطر(بیمارانی که گرفتار سوءتغذیه، مصرف طولانی مدت استروئید یا بیماری شدیدتر بودند) اختصاص می دادند. با وجود همه اینها، تفاوت کلی در میزان مرگ و میر یا عوارض جراحی بین جراحان مرد و زن وجود نداشت.

جراحان زن با موانع زیادی روبرو هستند
جراحان زن، به صورت متوسط، سالهای کارآموزی بعد از ثبت نام(post-registration years) کمتری داشتند و نسبت به جراحان مرد، جراحی های کم تهاجمی کمتری انجام داده اند. محققان حدس می زنند که این می تواند نتیجه فرصت های آموزشی کمتر در رابطه با رفتار ترجیحی با کارآموزان مرد یا خواسته های رقابتی و دادن نقش های سنتی اجتماعی مانند تشکیل خانواده به زنان باشد.
در نهایت، محققان متذکر شدند که این پروژه ماهیت مشاهده ای داشت، به این مفهوم که آنها نمی توانند در مورد علت و معلول نتیجه گیری محکمی داشته باشند. نویسندگان مطالعه اذعان می کنند که هم اکنون، نمی توانند این احتمال را رد کنند که نتایج آنها نتیجه عوامل دیگری است که اندازه گیری نکرده اند. این پروژه همینطور تمام جزئیات در ارتباط با شرایط کاری و زندگی شخصی جراحان را در نظر نگرفته است و امکان دارد در مورد سایر انواع جراحی ها یا روش های انجام شده توسط جراحان با تخصص های دیگر اعمال نشود.
با این وجود، نویسندگان مطالعه هنوز استدلال می کنند که یافته های آنها دارای شایستگی علمی است اما تحقیقات بیشتری لازم است.
یافته های این مطالعه در مجله The BMJ انتشار یافته است.
منبع:

1401/07/11
10:09:38
5.0 / 5
419
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد