رباتی که به دل طوفان فیونا زد

رباتی که به دل طوفان فیونا زد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، داده های جمع آوری شده بوسیله ی یک قایق کاوشگر که به دل طوفان فیونا فرستاده شد، می تواند پیشبینی های هواشناسی را به شکل قابل توجهی بهبود بخشد و در نتیجه تلفات جانی انسان ها را کم کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، سال گذشته دانشمندان تصمیم گرفتند ربات هایی را به قلب طوفان ها بفرستند تا به ما نشان دهند که طوفان های متلاطم از درون چگونه به نظر می رسند.
این پهپادها همینطور درک کارشناسان را از چگونگی تشدید طوفان ها و تبدیل آنها به طوفان های خطرناک همراه با سیل مرگبار بهبود می بخشند.
به تازگی، یک همکاری میان اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده(NOAA) و شرکت "سیل درون"(Saildrone)، شرکتی که قایق های کاوشگر را توسعه می دهد، همین کار را انجام داده است. آنها یک ربات را به درون طوفان فیونا فرستادند که یک طوفان استوایی است که پورتوریکو را در نوردیده و الان به سمت سواحل شرقی کانادا درحال حرکت است.
این ربات معروف به SD ۱۰۷۸، با امواج ۱۵ متری و بادهایی با سرعت بیشتر از ۱۶۰ کیلومتر در ساعت مبارزه می کند تا داده های علمی حیاتی را جمع آوری کند و نمایی متمایز از یکی از مخرب ترین نیروهای زمین را عرضه می دهد.
بهبود پیشبینی هواشناسی و کمک به زندگی بشر
ربات SD ۱۰۷۸ یکی از هفت ربات مخصوص رصد طوفان است که در اقیانوس اطلس و خلیج مکزیک در این فصل طوفانی فعالیت می کند و داده ها را به صورت شبانه روزی جهت کمک به درک فرآیندهای فیزیکی طوفان ها جمع آوری می کند.
داده های جمع آوری شده توسط "سیل درون" می تواند پیشبینی ها را بسیار بهبود بخشد، در نتیجه با ایجاد آمادگی بهتر در جوامع ساحلی، تلفات جانی انسان ها را کم کند.
ربات SD ۱۰۷۸ درون طوفان با سرعت ثابت بیشتر از ۱۴ کیلومتر در ساعت حرکت می کند. این ربات حتی پیش از موج سواری روی یک موج عظیم ۱۶.۵ متری، در یک لحظه به حداکثر سرعت ۶۴ کیلومتر در ساعت رسید.
ریچارد جنکینز بنیان گذار و مدیرعامل شرکت سیل درون می گوید: ربات ما یک مرتبه دیگر توانایی خویش را در عرضه کرده های حیاتی اقیانوس در شدیدترین شرایط آب و هوایی نشان داد. طوفان فیونا درست پیش از برخورد با پورتوریکو از یک طوفان استوایی به یک طوفان رده ۱ شدت گرفت و سبب خسارات و تلفات قابل توجهی شد.
وی ادامه داد: داده هایی که ربات های سیل درون جمع آوری می کنند به جامعه علمی کمک می نماید تا تشدید سریع طوفان ها را بهتر درک کند و به افرادی که در جوامع ساحلی زندگی می کنند، زمان بیشتری برای آماده شدن می دهد.
این ربات نیرومند، داده ها را مستقیماً در اختیار لابراتوار محیط زیست دریایی اقیانوس آرام(PMEL) و مرکز اقیانوس شناسی و هواشناسی اقیانوس اطلس(AOML) که شرکای سیل درون در این مأموریت هستند، قرار می دهد.
ربات SD ۱۰۷۸ چهارمین کاوشگر سیل درون است که با طوفان فیونا درگیر می شود.
طوفان های شدید هم اکنون به صورت فزاینده ای رایج شده اند. جیم کوسین، دانشمند تحقیقات جوی در NOAA سال قبل در یک جلسه پرسش و پاسخ توضیح داد: تکرار رویدادهای تشدید سریع طی چهار دهه گذشته افزایش پیدا کرده است و این افزایش با تغییرات آب و هوایی مرتبط می باشد.
در این مرحله، داده های جمع آوری شده توسط قایق های کاوشگر گوناگونی که با طوفان فیونا در تعامل هستند، اطلاعات محکم و ارزشمندی را برای درک بهتر شکل گیری سیستم های آب و هوایی عرضه می دهد.1401/07/06
12:28:29
5.0 / 5
406
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد