آستین رباتیک به کمک کودکان فلج مغزی می آید

آستین رباتیک به کمک کودکان فلج مغزی می آید

به گزارش گروه هوش مصنوعی، مهندسان دانشگاه کالیفرنیا ریورساید (UC Riverside) درحال تولید لباس های رباتیک ارزان قیمتی هستند که به کودکان مبتلا به فلج مغزی در کنترل حرکات بازوهایشان، کمک می نماید.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از دانشگاه کالیفرنیا ریورساید، فلج مغزی شایع ترین علت ناتوانی جسمی جدی در دوران کودکی است و دستگاه هایی که در این پروژه در نظر گرفته شده اند به منظور عرضه کمک های روزانه بلند مدت به کسانی که با این عارضه زندگی می کنند، ایجاد می شود.
ربات های سنتی قدیمی سفت و سخت هستند و به انسان ها احساس راحتی نمی دهند. این پروژه با حمایت ۱.۵ میلیون دلاری بنیاد ملی علوم، ساخت دستگاه هایی جدید با استفاده از منسوجات نرم را پیش می گیرد که عملکرد طبیعی اندام را هم تسهیل می کنند.
جاناتان ریلموتو(Jonathan Realmuto)، استادیار مهندسی مکانیک در دانشگاه کالیفرنیا ریورساید و سرپرست این پروژه می گوید: مواد سخت با انسان ها تعامل خوبی ندارند. ما با استفاده از موادی همچون نایلون و پارچه های کشسان به دنبال ساخت لباس های رباتیک هستیم.
این لباس ها مجهز به بَست هایی هستند که لباس را در زمان نیاز سفت و مستحکم می کند تا نیروی مورد نیاز برای حرکت فرد، فراهم گردد.


این پروژه تنها بر ساخت ربات تمرکز ندارد، بلکه بر توسعه الگوریتم هایی متمرکز است که به دستگاه آموزش می دهد حرکاتی که کاربر می خواهد انجام دهد را پیش بینی نماید.
ریلموتو می گوید: یکی از چالش های حیاتی در عرضه کمک های حرکتی، تفسیر قصد شخص است. ما یک "کنترل کننده ارادی" می خواهیم، ازاین رو ربات باید بر مبنای حرکتی که فرد می خواهد انجام دهد، رفتار کند.
یکی از طریق های آن استفاده از انواع سنسورهای کوچک روی آستین ها برای تشخیص ولتاژهای کوچک ساخته شده توسط ماهیچه ها هنگام انقباض است. این حسگرها داده های ولتاژ را به یک الگوریتم منتقل می کنند تا برای تفسیر قصد کاربر از آنها استفاده نماید.


استفاده از منسوجات در دسترس، به جای مواد سنتی و سفت و سخت، احتمالا هزینه ساخت آستین ها را پایین نگه می دارد. علاوه بر این، این تیم می خواهد استفاده از وسایل الکترونیکی پیشرفته را به حداقل برساند تا به کاهش هزینه های کلی بیماران کمک کنند.
این پروژه با مشارکت بیمارستان کودکان اورنج کانتی صورت می گیرد. در این بیمارستان کودکان مبتلا به اختلالات حرکتی به آزمایش و بررسی نمونه های اولیه این پوشش رباتیک کمک خواهند کرد.
باآنکه این پروژه بر روی کودکان مبتلا به اختلالات حرکتی تمرکز دارد، اما در نهایت میتوان از این تکنولوژی برای سایر کاربردها و جوامع، همچون بیماران سالمند و سایر بزرگسالان با مشکلات حرکتی بهره برد.
منبع:

1401/07/02
14:52:31
5.0 / 5
359
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد