تغییر مدار مشتری می تواند زمین را بیشتر قابل سکونت کند!

تغییر مدار مشتری می تواند زمین را بیشتر قابل سکونت کند!

به گزارش گروه هوش مصنوعی، پژوهشگران آمریکایی در مدل سازی منظومه شمسی نشان داده اند که تغییر در مدار مشتری می تواند قابلیت زندگی کردن روی زمین را افزایش دهد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، از میان همه سیارات شناخته شده، زمین بیشتر از هر سیاره ای دوستدار زندگی است اما پژوهش جدیدی نشان داده است که اگر مدار مشتری تغییر کند، زمین می تواند میهمان نوازتر از امروز باشد.
وقتی یک سیاره، مداری کاملا دایره ای به دور ستاره خود دارد، فاصله بین ستاره و سیاره هیچگاه تغییر نمی نماید. در هر حال، بیشتر سیارات دارای مدارهای غیر مرکزی به دور ستاره های خود هستند و این بدان معناست که مدار آنها بیضی شکل است. هنگامی که سیاره به ستاره خود نزدیک می شود، گرمای بیشتری را دریافت می کند که بر آب و هوای آن تاثیر می گذارد.
پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا"(University of California) با استفاده از مدلهای دقیقی برپایه داده های منظومه شمسی، یک منظومه شمسی جایگزین را ایجاد کردند. در این سیستم نظری، آنها دریافتند که اگر مدار مشتری غیرعادی تر شود، به نوبه خود تغییرات بزرگی را در شکل مدار زمین بوجود می آورد.
"پم وروورت"(Pam Vervoort)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: اگر موقعیت مشتری ثابت بماند اما شکل مدار آن تغییر کند، در واقع می تواند قابلیت سکونت زمین را افزایش دهد.
بزرگی مشتری و کشش گرانشی آن، بیشتر سیارک های بزرگی را که به سمت منطقه قابل سکونت منظومه شمسی و جایی می روند که زمین به دور خورشید می چرخد، منحرف می کند. منطقه قابل سکونت، محدوده ای از مدارهای دور یک ستاره است که در آن، سطح یک سیاره می تواند آب مایع را پشتیبانی کند و دمای سطح بین صفر تا ۱۰۰ درجه سلسیوس باقی می ماند. این محدوده دما سبب می شود که سطح زمین برای چندین نوع شناخته شده از زندگی، قابل سکونت باشد؛ حتی اگر مناطق بسیار سرد یا گرم، کمتر برای حیات مساعد باشند.
وروورت افزود: خیلی از پژوهشگران متقاعد شده اند که زمین، مظهر یک سیاره قابل سکونت است و هر تغییری در مدار مشتری که سیاره بزرگی است، می تواند برای زمین بد باشد. ما نشان می دهیم که هر دو فرض اشتباه است.
پژوهشگران در این مدل، گریز از مرکز مسیر مداری مشتری را تغییر دادند و در نهایت از مدار زمین عبور کردند. سپس، اختلالات گرانشی بوجود آمده توسط غول گازی بزرگ، مدار زمین را به سمت بیرون از مرکز سوق داد. در نتیجه، زمین به خورشید نزدیک تر شد و میزان کج شدن زمین به سمت خورشید یا دور شدن از آن کاهش پیدا کرد. بخش هایی از سطح زمین که حالا زیر یخبندان هستند، گرم تر شدند و دما در محدوده قابل سکونت افزوده شد.
همین مدل نشان داد که اگر مشتری در فاصله بسیار نزدیک تری به خورشید قرار بگیرد، سبب کج شدن شدید زمین می شود و بخش های بزرگی از سطح زمین زیر یخ می روند.
"استفن کین"(Stephen Kane)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: درک تاثیر مشتری بر آب و هوای زمین و همچنین، تاثیر آن بر مدار زمین در گذشته و آینده، مهم می باشد.
در نهایت، حرکت این سیاره غول پیکر، برای پیشبینی قابلیت سکونت سیارات در منظومه های دیگر و همینطور کوشش برای درک تاثیر آن در منظومه شمسی ما مهم می باشد.
این پژوهش، در "The Astronomical Journal" به چاپ رسید.
منبع:

1401/06/21
14:40:36
5.0 / 5
602
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد