نگاهی به فعالیت مریخ نورد استقامت در اولین سال مأموریت

نگاهی به فعالیت مریخ نورد استقامت در اولین سال مأموریت

به گزارش گروه هوش مصنوعی، مریخ نورد ˮاستقامتˮ طی یک سالی که از مأموریت خود پشت سر گذاشته، اولین نمونه ها را از سنگ های مریخ به دست آورده است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از فوربس، یک سال پیش، مریخ نورد "استقامت" (Perseverance) ناسا با موفقیت اولین نمونه را از یک سنگ مریخ به دست آورد.

استقامت تا به امروز، چندین نمونه از سنگ و خاک مریخ را جمع آوری کرده است. ناسا می خواهد تا سال ۲۰۳۳، حدود ۳۰ نمونه را به زمین بیاورد تا با دستگاه هایی که بسیار پیچیده تر از دستگاههای کنونی اکتشاف مریخ هستند، تحلیل و بررسی شوند. آنها جدول زمانی مورد انتظار را برای تاریخچه زمین شناسی و آب این سیاره مشخص خواهند کرد. در هر حال، دانشمندان در مورد آن چه تابحال در مورد نمونه ها کشف کرده اند هم مشتاق هستند.

"دهانه جیزرو" (Jezero Crater) که در شمال خط استوای مریخ قرار دارد، هدف مأموریت "مریخ ۲۰۲۰" (Mars 2020) ناسا و مریخ نورد استقامت بود، چونکه چیزی شبیه به دلتای رودخانه ای را در بر داشت که در بستر دریاچه شکل گرفته بود و ازاین رو می توانست در رابطه با زمان جاری شدن آب در سیاره سرخ، اطلاعاتی را در اختیار دانشمندان بگذارد.

"دیوید شوستر" (David Shuster)، ژئوشیمی دان و از اعضای گروه علمی جمع آوری نمونه ناسا اظهار داشت: این دلتا یکی از اهداف اصلی برنامه بازگشت نمونه است، چونکه تعیین می کند که دریاچه چه زمانی به وجود آمده است و شرایط محیطی مناسب حیات چه زمانی وجود داشته اند.

وی اضافه کرد: شگفتی اصلی اینست که سنگ های جمع آوری شده از چهار ناحیه در کف دهانه جیزرو، سنگ های آذرین هستند؛ یعنی از سرد شدن ماگمای مذاب تشکیل شده اند و بعد از آورده شدن به زمین می توانند بهترین سنگ ها برای زمین گاه شناسی دقیق باشند. همچنین، آنها شواهدی را در مورد تغییر در آب نشان می دهند.شوستر افزود: از منظر نمونه برداری، این کاری بسیار بزرگ است. ما شواهدی را در مورد تغییر سنگ های آذرین در اختیار داریم. با عنایت به درک شرایط محیطی که از حیات پشتیبانی می کنند، این سنگ ها موادی هستند که مردم در مورد آنها بسیار هیجان زده می شوند.

پیش از مأموریت، زمین شناسان انتظار داشتند که کف دهانه پر از رسوب یا گدازه باشد، اما در دو قسمت از منطقه معروف به "Séítah" به نظر می آید سنگ ها در زیر زمین تشکیل شده و به آرامی سرد شده اند. بدیهی است که هر چیزی که آنها را پوشانده بود، طی ۲.۵ تا ۳.۵ میلیارد سال قبل فرسایش یافته است.

شوستر اظهار داشت: ما به معنای واقعی کلمه در ۹ ماه نخست و هنگامی که به اکتشاف در کف دهانه مشغول بودیم، به این پرسش رسیدیم که آیا سنگ های مورد بررسی ما، رسوباتی هستند که در یک دریاچه ته نشین شده اند یا سنگ های آذرین هستند. سنگ های آذرینی که ما پیدا کردیم، بسیار اعجاب انگیز هستند چونکه شبیه یک سنگ آتشفشانی ساده نیستند که در دهانه ریخته شده است. در عوض، شبیه به چیزی هستند که در عمق شکل گرفته و به تدریج در یک محفظه ماگمایی بزرگ سرد شده است.

ساختار بلوری سنگ آذرین، دانه هایی به اندازه میلی متر از جنس "الیوین" (Olivine) را نشان می داد که فقط می تواند با سرد شدن آهسته تشکیل گردد. الیوین دانه درشت، شبیه ماده تشکیل دهنده بعضی از شهاب سنگ هایی است که گمان می رود از مریخ سرچشمه گرفته و در نهایت به زمین برخورد کرده اند. داده هایی که از این مورد پشتیبانی می کنند، از تصاویر چندطیفی و تحلیل فلورسانس اشعه ایکس به دست آمده اند که با دستگاههای نصب شده روی مریخ نورد استقامت تهیه شده اند.

شوستر افزود: یا سنگ در زیر زمین سرد شده و به نحوی از قسمت پایین آمده است یا اینکه چیزی شبیه به دریاچه ماگما وجود دارد که دهانه را پر کرده و به تدریج سرد شده است.

نمونه های به دست آمده از دومین منطقه معروف به "Máaz" هم آذرین هستند، اما ترکیب متفاوتی دارند. سنگ منطقه Máaz می تواند لایه بالایی دریاچه ماگما باشد. در دریاچه های ماگمایی روی زمین، کانی های متراکم تر هنگام تبدیل شدن به بلور، ته نشین می شوند و لایه هایی از ترکیبات مختلف را ایجاد می کنند.

مشخص نیست چه زمانی و چه مدت آب مایع در دهانه باقی مانده است. زمان دقیق فقط با تحلیل و بررسی آزمایشگاهی روی زمین آشکار خواهد شد چونکه دستگاههای تحلیل و بررسی ژئوشیمیایی مورد نیاز برای تاریخ گذاری، بسیار بزرگ هستند و نمی توان آنها را روی مریخ نورد استقامت قرار داد.

نمونه های سنگی تکراری در یک مکان امن در نزدیکی دلتا ذخیره می شوند تا تنها در صورتی مورد استفاده قرار بگیرند که نمونه های اولیه موجود در مریخ نورد استقامت به سبب مشکل مکانیکی، غیر قابل دسترس باشند.

پژوهش های آینده شامل نمونه هایی از رسوبات جمع آوری شده اخیر از دلتا خواهند بود. سنگ های رسوبی امکان دارد ردپایی از ریزفسیل ها را هم شامل شوند؛ البته اگر در مریخ زندگی وجود داشته باشد.


منبع:

1401/06/17
19:23:25
5.0 / 5
656
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد