جراحی در مناطق دور افتاده به کمک ربات جراح و اینترنت

جراحی در مناطق دور افتاده به کمک ربات جراح و اینترنت

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشگاه فنی ˮدارمشتاتˮ در مطالعه اخیرشان، از توسعه یک هوش مصنوعی جدید آگاهی داده اند. با کمک این هوش مصنوعی تازه توسعه یافته، در نهایت می توان جراحی ها را در صورتیکه بیمار در فاصله دور است، انجام داد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی او، نگرانی در مورد کمبود پرسنل پزشکی همچنان در سراسر جهان درحال افزایش است. نتایج برخی تحقیقات نشان داده است، تنها در هلند، کمبود پرسنل در بخش مراقبت های درمانی تا سال ۲۰۳۱ به ۱۳۵ هزار نفر خواهد رسید. این کمبود در کل بخش مراقبت های درمانی همچون اتاق عمل احساس می شود؛ اما کمبود پرسنل فراتر از هلند است.

"انیربان موخوپادهای" (Anirban Mukhopadhyay)، دانشمند کامپیوتر دانشگاه فنی دارمشتات که اصالتا هندی است، هم اکنون رهبری یک گروه پژوهشی را بر عهده دارد که روی کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی تحقیقاتی کار می کنند.

موخوپادهای تاکید کرد: کمبود پرسنل پزشکی مشکل جهانی است که خصوصاً کشورهای در حال توسعه را تحت تاثیر قرار می دهد. من بیش از ۲۰ سال در هند زندگی کرده ام و سیستم مراقبت های بهداشتی را در آنجا از نزدیک دیده ام. شاهد از دست دادن جان نزدیکانم بوده ام، برای اینکه کارکنان بیمارستان نمی توانستند دقیقا دریابند که یک بیمار بخش آی سی یو چه زمانی به کووید-۱۹ مبتلا شده است. جدا از مراکز اصلی شهری، این کشور با کمبود شدید کارکنان باتجربه روبه رو شده است.

وی معتقد می باشد که فناوری هایی مانند ربات های جراحی و هوش مصنوعی، نقش کلیدی در حل این مشکلات دارند. این نوع راهکار ها هم اکنون درحال گسترش هستند. به عنوان مثال، بیمارستان ماستریخت از ربات داوینچی استفاده می نماید. ربات داوینچی یک سیستم جراحی است که از روش جراحی کم تهاجمی برای معالجه افراد استفاده می نماید. یک جراح با کنسولی کار می کند که تقریباً کاملا جدا از ربات است.

با کمک یک هوش مصنوعی که دستورهای جراح اصلی را درک می کند و با اتصال به شبکه پایدار اینترنت در کنار بالین بیمار، کار خودرا انجام می دهد، در نهایت می توان حتی زمانی که بیمار در فاصله ای دور از پزشک است، جراحی ها را انجام داد.
هوش مصنوعی (AI) که توسط گروه پژوهشی دانشگاه فنی دارمشتات توسعه یافته است، می تواند به پرسنل کم تجربه در انجام غربالگری ها و حتی برخی کارها در هنگام عمل جراحی همراه با یک متخصص ازراه دور، کمک نماید.
موخوپادهای تاکید کرد: با یک اتصال اینترنتی پایدار، هوش مصنوعی جدید می تواند به بیماران ساکن مناطق روستایی در سراسر جهان کمک نماید.

به گفته پژوهشگران دانشگاه فنی دارمشتات، هوش مصنوعی برمبنای شکل ها (به جای پیکسل ها) کار می کند. در دنیای پزشکی، بطور معمول باید به حجم بسیار محدودی از داده ها بسنده نماییم و هیچ دو جراحی کاملا شبیه هم نیستند. هوش مصنوعی که به پیکسل ها نگاه می کند باید فضای جستجوی زیادی را پوشش دهد؛ اما اگر دانش شکل اندام ها و بافت ها را در الگوریتم های خود قرار دهیم، فضای جستجو را کاهش می دهیم. به این ترتیب، برای داشتن تصویری خوب از استخوان ها و ساختارهای بدن و دانستن وضعیت بیمار، به اطلاعات زیادی نیاز ندارید.

هوش مصنوعی توسعه یافته در دانشگاه دارمشتات می تواند برای اهداف غربالگری همچون پشتیبانی از پرسنل کم تجربه در مناطق دورافتاده در کشورهای در حال توسعه استفاده گردد. در بخش های روستایی هند، چین و آفریقا، ممکنست کمبود شدید پزشک وجود داشته باشد، اما شبکه های تلفن همراه در مناطق دورافتاده وجود دارند که امکان استفاده از این هوش مصنوعی جدید را فراهم می آورد.

همچنین هوش مصنوعی برای جراحی های با دقت بالا مانند جراحی های مغز و اعصاب یا هنگام قرار دادن پروتزهای شنوایی در گوش داخلی که حاشیه خطا اغلب زیر میلی متری است، مفید می باشد. پیش از قرار دادن پروتز، ابتدا باید جمجمه باز شود تا ببینیم آناتومی بیمار چگونه است. این لازمست، برای اینکه جراحی واقعی باید با دقت بسیار صورت گیرد. چندین مسیر عصبی به سمت گوش وجود دارد که نباید آنها را لمس کرد. در غیر این صورت، می تواند بیمار را تا حدی فلج کند.

ربات های جراحی، دقیق و کم تهاجمی هستند، اما این ربات ها باید بدون هیچگونه دید مستقیمی هدایت بشوند. ما در اینجا با مشکل مرغ و تخم مرغ روبرو می باشیم، برای اینکه هوش مصنوعی ناوبری به داده های آموزشی نیاز دارد و ربات نیز برای هدایت، به هوش مصنوعی آموزش دیده نیاز دارد. راهکار پژوهشگران، استفاده از اسکن توموگرافی کامپیوتری سر پیش از عمل برای آموزش هوش مصنوعی است. این اجازه می دهد تا مسیرهای عصبی برمبنای داده های کمی درک شوند. موخوپادهای پیش بینی می کند که طی سالهای آینده، دنیای پزشکی از راهکارهای تقویت شده با هوش مصنوعی برای طیف گسترده ای از اهداف استفاده خواهدنمود.

نکاتی درباره ی ربات "داوینچی"

می توان گفت ربات "داوینچی"(daVinci) استانداردترین ربات جراح است و برای اعمال جراحی مناسب می باشد. داوینچی دستگاهی بین ربات و ابزار پزشکی است که تحت کنترل کامل جراح قرار می گیرد. پیشرفت هایی که این ربات داشته است، اعجاب انگیز هستند. استفاده از ربات داوینچی در جراحی موجب می شود که جراحی با دقتی بالا و تنها با چند برش کوچک صورت گیرد. این به این معناست که خونریزی و احتمال عفونت این جراحی کمتر است و بهبودی سریع تر حاصل می شود. ربات "داوینچی" مجهز به چهار بازو است و می تواند برای برش بافت مورد استفاده قرار گیرد و بوسیله دوربین ۳ بعدی خود، از درون بدن فیلمبرداری کند.

جراحی رباتیک یا جراحی با کمک ربات، پزشکان را قادر می سازد تا انواع مختلفی از اقدامات پیچیده را در مقایسه با روش های جراحی معمولی، با دقت، انعطاف پذیری و کنترل بیشتری انجام دهند. جراحی رباتیک بطور معمول جراحی کم تهاجمی است. این ربات ها ضمن ایجاد برش های بسیار کوچک تر از آنچه که بطور معمول و سنتی به انجام می رسد، به جراحان اجازه می دهند تا با دقتی باورنکردنی کار خودرا انجام دهند.

بسیاری از بیمارستان های ایالات متحده و اروپا از فناوری جراحی رباتیک استقبال کرده اند. پرکاربردترین سیستم جراحی رباتیک بالینی شامل بازوی دوربین دار و بازوهای مکانیکی با ابزار جراحی متصل به آنها است. جراحان، بازوها را در صورتیکه در کنسول کامپیوتری نزدیک میز جراحی نشسته اند کنترل می کنند. این کنسول به جراح نمایی با وضوح از ناحیه نشان داده و همراه با بزرگنمایی، دید سه بعدی از ناحیه جراحی نیز ارائه می دهد و جراح می تواند در حین عمل بر کار دیگر اعضای تیم جراحی نیز نظارت کامل داشته و به آنها کمک نماید.

جراحانی که از سیستم رباتیک استفاده می نمایند تفاوت جراحی با آن نسبت به انجام جراحی توسط ابزارهای سنتی را درک خواهند کرد یکی از تفاوت ها دقت عمل بیشتر با کمک ربات و مشاهده بهتر ناحیه جراحی است. از مزایای این جراحی کم تهاجمی می توان به عوارض کمتر مانند عفونت کمتر محل جراحی، درد و خونریزی کمتر، بهبودی سریع تر و جای زخم کوچک تر و کمتر اشاره نمود.منبع:

1401/06/14
23:33:31
5.0 / 5
688
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد