با جزئیاتی بی سابقه؛

جیمز وب نخستین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد

جیمز وب نخستین تصاویر مستقیم از یک سیاره فراخورشیدی را منتشر کرد

به گزارش گروه هوش مصنوعی، تلسکوپ فضایی جیمز وب نخستین تصاویر مستقیم خویش را از یک سیاره فراخورشیدی تهیه کرده است. جزئیات موجود در این تصویر در نوع خود بی سابقه است.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، تلسکوپ جیمز وب با ابزار منحصر به فرد و قدرتمند خود، جزئیاتی را به تصویر کشیده از که طریق رصدخانه های زمینی در دسترس نیست و این به ما کمک می نماید جهان های دور را بهتر درک نماییم و به صورت بالقوه نخستین نشانه های حیات فرازمینی را پیدا نماییم.
بیشتر سیارات فراخورشیدی به صورت غیرمستقیم از راه ستاره میزبانشان شناسایی و مورد مطالعه قرار می گیرند. بعنوان مثال از این طریق که چگونه سیارات مذکور به خاطر تاثیر گرانش در حین چرخش به دور ستاره خود تکان می خورند یا چگونه نور را هنگام عبور از مقابل ستاره میزبان خود مسدود می کنند.
تصویربرداری مستقیم از این سیاره های فراخورشیدی بسیار پیچیده تر است، چونکه نور شدید ستارگان سیارات کم نورتر و کوچک تر را محو می کند.
جیمز وب برای مقابله با این مشکلات ابزاری به نام تاج نگار طراحی نموده که مانند یک آفتاب گیر عمل می کند تا دقیقا نور ستاره را بدون پوشاندن و محو کردن سیاره هدف بپوشاند. این ابزار، همراه با دوربین های مادون قرمز میانی، به دلیل استقرار جیمز وب در اعماق فضا و نبود هرگونه تداخل جوی، به تلسکوپ مذکور کمک می نماید تا از یک سیاره فراخورشیدی با سطح جدیدی از جزئیات تصویربرداری کند.
سیاره فراخورشیدی مذکور HIP ۶۵۴۲۶ b، یک غول گازی است که حدود ۳۸۵ سال نوری از زمین فاصله دارد. تصور می شود این سیاره در مقایسه با سیاره ۴.۵ میلیارد ساله میانسال ما بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون سال سن داشته باشد و بنابراین یک کودک نوپا به حساب می آید. اندازه آن بین شش تا ۱۲ برابر جرم مشتری است و فاصله آن از ستاره میزبانش، حدود ۹۲ برابر دورتر از زمین است که به دور خورشید می چرخد.
وضوح تصاویر جدید به اخترشناسان اجازه می دهد تا جزئیات جدیدی در مورد سیارات فراخورشیدی کشف کنند. بعنوان مثال این مشاهدات جدید محاسبه جرم HIP ۶۵۴۲۶ b را با دقت مناسب ممکن می کند. جرم این سیاره حدود ۷.۱ برابر مشتری است.


منبع:

1401/06/12
18:13:24
5.0 / 5
526
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد