با امكان شارژ پوشش؛

پوشش روغن درخت چای ویروس کرونا را تا ۶ ماه از بین می برد

پوشش روغن درخت چای ویروس کرونا را تا ۶ ماه از بین می برد

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران پوششی از روغن درخت چای به همراه دارچین ابداع نموده اند که تا 6 ماه می تواند میکروب های مختلف همچون SARS-CoV-2 را از بین ببرد. همین طور می توان این پوشش را شارژ کرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، هرچند اکنون پوشش هایی تولید شده اند که میکروب های موجود روی سطوح را از بین می برند، اما بیشتر این مواد باید بطور مرتب استفاده شوند یا مدت زمان زیادی طول می کشد تا فعال شوند. درهمین راستا پژوهشگران دانشگاه میشیگان یک پوشش با قدرت تحمل بالا ابداع نموده اند که هر دو چالش در آن برطرف شده است. ماده مذکور از ترکیب پلی اورتان با روغن درخت چای و روغن دارچین تشکیل شده که همه این مواد شناخته شده و ایمن هستند.
پوشش مذکور مایع است و می توان آنرا روی اشیایی مانند دستگیره در یا نمایشگر اسپری کرد یا با قلم مو پخش کرد. بعد از خشک شدن پوشش، یک لایه شفاف و سخت تشکیل می شود که در کشتن باکتری و ویروس ها بسیار تأثیرگذار است. تعدادی از مولکول های «درخت چای» به همراه و دارچین به مولکول های پلی اورتان متصل می شوند و در نتیجه وضعیت آنها را بطور دائم در ماتریکس پلاستیک نگه می دارند. البته برخی دیگر از مولکول ها بین ماتریکس و سطح پوشش حرکت می کنند. مولکول های آزاد بطور معمول تمایل دارند کنار مولکول های متصل شده، باقی بمانند و در نتیجه میزان تبخیر روغن ها کاهش پیدا می کند. هنگامیکه میکروب ها با پوشش مذکور تماس می یابند، مولکول های آزاد با نفوذ به لایه بیرونی محافظ میکروب ها آنها را ازن بین می برند. پروسه از بین بردن باکتری ها حدود ۲ دقیقه است. پوشش مذکور در تست هایی که روی سطوحی مانند کیبورد، نمایشگر موبایل و تخته های برش آشپزخانه انجام شد، تا ۶ ماه قدرت از بین برندگی میکروب خودرا حفظ کرد و ۹۹.۹ درصد از پاتوژن های مختلف همچون ای کولای، MRSA و SARS-CoV-2( عامل ابتلاء به کووید ۱۹) را نابود کرد. پوشش حتی روی سطوحی که بطور مرتب تمیز می شدند نیز کارآمد بود. جالب آنکه بعد از کاهش تأثیرگذاری قابلیت میکروب زدایی (به دلیل تبخیر روغن ها) پوشش می توان با کشیدن روغن های تازه «درخت چای» به همراه دارچین روی سطح، آنرا شارژ کرد. این روغن ها توسط ماتریکس پلی اورتان جذب می شوند. این تحقیق در ژورنال Matter انتشار یافته است.

1401/06/11
09:43:08
5.0 / 5
413
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد