ترسیم نقشه ژنتیکی ۳ بعدی سرطان پروستات

ترسیم نقشه ژنتیکی ۳ بعدی سرطان پروستات

گروه هوش مصنوعی: یک مطالعه جدید، نقشه ژنتیکی سه بعدی از سرطان پروستات را به وجود آورده است که تا حالا هیچ گاه انجام نشده بود و پژوهشگران می گویند ما هیچ گاه تا حالا چنین سطحی از وضوح را در دسترس نداشتیم و این رویکرد جدید نتایج شگفت آوری را نشان خواهد داد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، در مطالعه جدیدی که در مجله "نیچر"(Nature) انتشار یافته است، پژوهشگران تکنیکی به نام "ترانسکریپتومیکس فضایی" یا رونوشتام فضایی"(spatial transcriptomics) به وجود آورده اند که به آنها اجازه می دهد تومورها را بصورت غیرتهاجمی و با عمق تفکیک بی سابقه ای نقشه برداری کنند.
"ترانسکریپتوم" یا "رونوِشتام" مجموعه ای از مولکول های آران ای پیام رسان(mRNA) یا رونوشت هایی است که در یک سلول یا در جمعیتی از سلول ها بیان می شود. بر خلاف ژنوم که در تمامی سلول های یک موجود زنده ثابت است(به استثنای جهش یافته ها)، در وضعیت مختلف الگوی بیان ژن ها و در نتیجه رونوشت های درون سلول ها تغییر خواهند کرد. به بیان دیگر، ترانسکریپتوم یا رونوِشتام هر سلول تحت تأثیر ژن هایی است که بطور فعال در زمانی خاص ابراز می شوند. البته تخریب mRNA نیز آنرا تحت تأثیر قرار می دهد. برای نمونه، تنها سه درصد توالی های ژنومی انسان قابل رونویسی هستند. در مغز حدود ۱۵ هزار ژن بیان می شوند، در صورتیکه در سلول پوششی روده کمتر از ۲۰۰۰ ژن رونویسی می شود.
در نهایت بطور خلاصه، "ترانسکریپتومیکس" استفاده از منابع ژنومی بمنظور مطالعات عملکردی برای شناسایی و مقایسه ژن های بیان شونده یک ژنوم تحت شرایط مختلف محیطی، رشدی، بافتی و تکوینی است.
پژوهشگران برای نخستین بار با این روش توانستند یک نقشه سه بعدی از کل پروستات با وضوح بی سابقه ای شامل مناطقی از سلول های سالم و سرطانی ایجاد کنند.
در کمال تعجب، این مطالعه نشان داد که تومورهای پروستات حاوی طیف وسیعی از تغییرات ژنتیکی هستند که تا این لحظه ناشناخته بودند.
"آلستر لمب" از دپارتمان علوم جراحی "نافیلد" آکسفورد که بطور مشترک این مطالعه را رهبری می کرد، اظهار داشت: ما قبلاً هیچ گاه چنین سطح وضوحی را در دسترس نداشتیم و این رویکرد جدید، نتایج شگفت انگیزی را نشان داده است.
تکنیک های فعلی برای مطالعه ژنتیک سلول های درون تومورها شامل گرفتن نمونه از ناحیه سرطانی و تحلیل و بررسی دی ان ایِ آن سلول ها است. مشکل این است که خیلی از سرطان ها، مانند سرطان پروستات، سه بعدی هستند، به این معنا که هر نمونه تنها تصویری کوچک از تومور ارائه می دهد.
با تکنیک های فعلی برای مطالعه ژنتیک سلول ها که به تحلیل و بررسی نمونه های دی ان ایِ سرطانی در تصاویر فوری دو بعدی محدود شده اند، تکنولوژی جدید "رونوشتام فضایی" وضوحی را که قبلاً هیچ گاه وجود نداشته است، فراهم می آورد.
سرطان با یک جهش ژنتیکی آغاز می شود، بدین سبب نیاز به بهبود درک این تغییرات سلولی وجود دارد. رونوشتام فضایی دانشمندان را قادر ساخت تا به توانایی بی سابقه ای در گروه بندی سلول ها برمبنای هویت های ژنتیکی مشابه دست یابند. یکی از یافته های اعجاب انگیز این بود که این تکنیک جدید نشان داد که خیلی از بافت های سالم قبلاً خاصیت های ژنتیکی را نشان داده اند که به طور معمول در سرطان شناسایی می شوند.
دکتر "لمب" می گوید: ما دریافته ایم که خیلی از رویدادها که قبلا فکر می کردیم بطور خاص با سرطان مرتبط هستند، در حقیقت در بافت های خوش خیم وجود دارند.
پژوهشگران می گویند وضوح سه بعدی، درک ما از توسعه سرطان را به چالش می کشد.
این تحقیق که توسط بنیاد تحقیقات سرطان بریتانیا تامین مالی شده است، شامل تحلیل و بررسی بیش از ۱۵۰ هزار منطقه در سه پروستات در بین سرطان های دیگر مانند سینه و بافت مغز بود. رویکرد جدید "رونوشتام فضایی" بطور قابل توجهی دانشمندان را قادر می سازد تا تنوع ژنتیکی را حتی تا حدی که ژن های منفرد را می توان دید، ببینند، بدین سبب چشم اندازی دقیق از بافت ها به وجود می آورد.
دکتر "هنری استنت" مدیر اطلاعات تحقیقاتی در بنیاد تحقیقات سرطان بریتانیا توضیح داد: این تحقیق اعجاب انگیز درک ما را از چگونگی ایجاد سرطان به چالش می کشد. دانشمندان ما با بهره گیری از فناوری پیشرفته، نقشه سه بعدی فوق العاده دقیقی از پروستات ساخته اند. نتایج آنها نشان میدهد که سلول های ظاهرا سالم در بدن می توانند مانند سلول های سرطانی لطمه دی ان ای داشته باشند. بررسی این که چه چیزی آنها را از سرطانی شدن باز می دارد، می تواند به ما کمک نماید تا این بیماری را زودتر تشخیص دهیم.
منبع:

1401/05/26
09:27:08
5.0 / 5
408
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد