با جرم یك میلیون برابر خورشید؛

پژوهشگران دانشگاه شریف یک سیاه چاله ابرپرجرم کشف کردند

پژوهشگران دانشگاه شریف یک سیاه چاله ابرپرجرم کشف کردند

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف، موفق شدند یک سیاه چاله ابرپرجرمی را کشف کنند که یک میلیون برابر خورشید جرم دارد.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، در پژوهشی جدید منجمان دانشگاه صنعتی شریف، متشکل از زینب کلانتری دانشجوی دکترای کیهان شناسی، دکتر سهراب راهوار و دکتر رضا رحیمی تبار استادان دانشکده فیزیک دانشگاه شریف به همراه دکتر علی ابراهیم از دانشگاه سلطان قابوس عمان، فورانگر گامایی Gamma-ray burst را مشاهده کرده اند که ازطریق یک ابرسیاه چاله با جرم حدود یک میلیون برابر خورشید همگرا شده است.
کلانتری در این خصوص توضیح داد: با بهره گیری از داده های ماهواره فرمی، پژوهشگران دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف توانستند یک "فورانگر گاما" را شناسایی کنند که از نزدیکی یک سیاه چاله ای با جرمی یک میلیون برابر جرم خورشید عبور کرده است؛ فورانگر گاما به فوران پرتوی گاما گفته می شود که از فرا کهکشان به ما می رسند.
وی اشاره کرد: ماهواره فرمی که توسط ناسا در سال ۲۰۰۸ به مداری دور زمین پرتاب شده است، فوران های گاما را ثبت می کند؛ برای این فورانگر که از کنار سیاه چاله عبور کرده است، هم گرایی گرانشی رخ داده است؛ بر طبق نظریه نسبیت عام انیشتین، اثر همگرایی گرانشی زمانی اتفاق می افتد که نور از کنار اجرام سنگین عبور کند و مسیر نور منحرف شود.
این پژوهشگر دانشگاه صنعتی شریف اظهار داشت: نتایج این پژوهش ابتدا در سال ۲۰۲۱ مجله معتبر استروفیزیکال ژورنال و نتایج تأیید مجدد وجود این ابرسیاه چاله، هفته گذشته در همان مجله انتشار یافته است.
گفتنی است فورانگرهای گاما پرانرژی ترین رویدادهای فراکهکشانی هستند. این رویدادها نخستین بار در دهه شصت میلادی کشف شدند. در دهه های اخیر با افتتاح تلسکوپ های فضایی گاما همانند سویفت Swift و فرمی Fermi آشکارسازی این رویدادها بسیار بالا رفته است. بطوریکه نقشه همسانگردی از این فورانگرها تهیه شده و مدلهای بهتری برای خاصیت و منشأ آنها به دست آمده است.


منبع:

1401/05/24
10:04:35
5.0 / 5
468
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد