پاکسازی پروتئین های عامل بیماری پارکینسون با نانو بادی

پاکسازی پروتئین های عامل بیماری پارکینسون با نانو بادی

گروه هوش مصنوعی: انبوهی از پروتئین های مضر که در مغز جمع می شوند با بیماریهای عصبی مانند پارکینسون مرتبط هستند و استفاده از نانو بادی به مقابله با آنها کمک می نماید.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از نیواطلس، نانوبادی های تازه شناسایی شده در بی ثبات کردن ساختار این توده های خطرناک پروتئینی مؤثر هستند که بطور بالقوه منجر به کشف روش درمانی جدیدی برای مقابله با پارکینسون می شود.
پروتئینی که عامل وقوع مشکل است، آلفا سینوکلئین نام داشته و به تنهایی نقش مهمی در مغز بازی می کند، اما می تواند بطور نادرست جمع شده و بر عملکرد نورون ها تأثیر منفی بگذارد و حتی آغاز به نابودی آنها کند و در نهایت اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون را تشدید کند.
برای بررسی این پروتئین، پژوهشگران دانشگاه جان هاپکینز و دانشگاه میشیگان، استفاده از نانو بادی را برای تجزیه پروتئین مذکور مورد بررسی قرار دادند. نانو بادی ها نمونه های کوچک تری از پروتئین های آنتی بادی هستند که بوسیله سیستم ایمنی برای ردیابی پاتوژن ها استفاده می شوند. اندازه کوچک تر به آنها اجازه می دهد تا بوسیله غشای سلول های مغزی فشرده شده و در آنجا به توده های آلفا سینوکلئین متصل شوند و آنها را تجزیه کنند.
به طور معمول، این نانو اجسام در داخل سلول ها تجزیه می شوند، بدین سبب گروه آنها را طوری مهندسی کرد که فاقد پیوندهای شیمیایی خاصی باشد که در مقابل این پروسه لطمه پذیر هستند. آنها دریافتند که این امر نانو بادی ها را بدون کاهش توانایی آنها در اتصال به توده های آلفا سینوکلئین پایدار نگه می دارد.
محققان بعد از آزمایش هفت نمونه از نانو جسم خود، یکی به نام PFFNB۲ را به عنوان بهترین نامزد شناسایی نمودند. در آزمایش هایی که روی سلول های زنده مغز و بافت موش ها انجام شد، مشخص شد که PFFNB۲ پایدار می باشد و به شدت به توده های پروتئین متصل است و بطور مؤثر آنها را تجزیه می کند.
رامهری کومبهار، یکی از همکاران این طرح اظهار داشت: "به طرز شگفت انگیزی، استفاده از PFFNB۲ در قشر مغز موش از گسترش توده های آلفا سینوکلئین در منطقه ای که مسئول شناخت، حرکت، شخصیت و سایر فرآیندهای درجه بالا است، جلوگیری کرد."


منبع:

1401/05/15
20:24:08
5.0 / 5
434
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد