منادی سفیدان:

مجلس از برنامه های ماندگاری نخبگان در کشور حمایت می کند

مجلس از برنامه های ماندگاری نخبگان در کشور حمایت می کند

به گزارش گروه هوش مصنوعی رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: مجلس با تمام ظرفیت خود از برنامه های بنیاد در جهت حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی نخبه حمایت می کند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از بنیاد ملی نخبگان، علیرضا منادی سفیدان هم در نشستی که در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار شد با مثبت ارزیابی کردن اقدامات و برنامه های بنیاد ملی نخبگان خاصه در بحث طرح هسته های مساله محور(طرح شهید احمدی روشن)، ساخت مسکن نخبگان و ایجاد اشتغال نخبگانی در دستگاههای اجرایی کشور، برای همکاری و تعامل مجلس با دولت در این بخش ها اعلام آمادگی کرد.
رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی همینطور با اشاره به اینکه مجلس با تمام ظرفیت خود از توسعه ظرفیت های نخبگانی کشور، حفظ و ماندگاری سرمایه های انسانی حمایت می کند، افزود: کمیسیون سال جاری سه راهبرد «مهارت»، «تصویب قانون آموزش عالی» و «بنیاد ملی نخبگان و توسعه فعالیتهای این بنیاد» را مدنظر قرار داد است که امیدواریم بتوانیم از تمام پتانسیل موجود در راه تحقق اهداف تعیین شده بهره برده و با تداوم این جلسات به افزایش اثربخشی نخبگان و جامعه علمی کشور کمک نماییم.
وی ضمن اشاره به نقش راهبردی و کلیدی بنیاد ملی نخبگان در توسعه طرح های حمایتی و هدایتی استعدادهای برتر و دانش آموختگان اظهار داشت: طرح های استعدادیابی، مستعد پروری، جذب و هدایت نخبگان باید از مقاطع پایین دنبال شود و در این خصوص نقش سیاستگذار و نظارتی بنیاد ملی نخبگان می تواند بسیار راهگشا باشد. مجلس هم در کنار برنامه های این بنیاد به توسعه بسترهای لازم برای حفظ و ماندگاری نیروی انسانی کمک می نماید.
لزوم گسترش برنامه ملی شهاب
حسین عباس زاده امامی؛ عضو کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم ضمن اشاره به ضرورت گسترش برنامه ملی شهاب، شناسایی مستعدان دانش آموزی را اقدامی ضروری توصیف و خاطرنشان کرد: این شناسایی باید توسط آموزش و پروش اما با حمایت بنیاد ملی نخبگان از سنین پایین صورت گیرد.
حمایت از نخبگان باید مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور شود
محمدرضا احمدی، یکی دیگر از اعضای کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم با تکیه بر لزوم پشتیبانی از جامعه نخبگانی، عنوان کرد: پشتیبانی از نخبگان باید بعنوان یک مطالبه عمومی و گفتمان غالب در کشور نهادینه شود تا همانگونه که در فوتبال هزینه می شود، هزینه کرد برای حفظ و ماندگاری نخبگان در کشور هم بعنوان امری بدیهی تلقی شود.
وی اضافه کرد: مسیر نخبگان باید به صورت مستمر تحت نظارت باشد تا افراد در تمام ساحت های نخبگانی، در تراز انقلاب اسلامی رشد کنند.
وابستگی به بودجه دولتی از معایب نظام آموزشی
فرهاد بشیری، عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به ضرورت درآمدزایی، وابستگی به بودجه دولتی را یکی از معایب نظام آموزشی کشور دانست و تصریح کرد: با اتکای صرف به بودجه عمومی و منابع مالی موجود، نمی توان جامعه نخبگانی را مورد حمایت حداکثری قرار داد و بطور قطع در این حوزه به چاره اندیشی نیاز است.
حسین حق وردی؛ عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی هم ضمن اشاره به ضرورت زمینه سازی برای فعالیت بیشتر نخبگان، خاطرنشان کرد: شرایط باید به نحوی باشد که نخبگان برای نقش آفرینی در مسائل اجتماعی، سیاسی و اداری کشور، ترغیب و تشویق شوند.
شایان ذکر است، این نشست با حضور سورنا ستاری؛ رئیس بنیاد ملی نخبگان، قائم مقام، معاونان و مدیران بنیاد، رئیس و اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در محل بنیاد ملی نخبگان برگزار گردید.


منبع:

1401/05/13
12:55:20
5.0 / 5
429
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد