نظارت بر سلامتی بوسیله گردنبند هوشمند

نظارت بر سلامتی بوسیله گردنبند هوشمند

پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو آمریکا بتازگی از توسعه گردنبند هوشمندی آگاهی داده اند که می تواند با تحلیل و بررسی تعریق کاربران، وضعیت سلامتی آنها را بررسی کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، خیلی از افراد هنگام ورزش برای ردیابی ضربان قلب و سایر معیارهای سلامتی خود از تلفن و ساعت هوشمند استفاده می نمایند. حالا، ممکنست یک دستگاه هوشمند جدید، راهی بهتر برای نظارت بر سلامتی باشد چونکه پژوهشگران دانشگاه ایالتی اوهایو یک گردنبند هوشمند ساخته اند که می تواند بوسیله بررسی عرق افراد بر سطح گلوکز آنها نظارت کند.
در آینده، پژوهشگران امیدوارند که این دستگاه بتواند از نشانگرهای زیستی شیمیایی موجود در عرق برای تشخیص تغییرات مختلف رخ داده در سلامت افراد استفاده نماید.
این گردنبند هوشمند که از یک قفل و یک آویز تشکیل شده است، بجای باتری از مدار تشدید(resonance circuit) استفاده می نماید. مدار تشدید نیز سیگنال های فرکانس رادیویی ارسال شده ازطریق یک سیستم خواننده(reader) خارجی را منعکس می کند. رزونانس(Resonance) یا تشدید به پدیده افزایش دامنه در زمانی که فرکانس یک نیروی متناوب اِعمالی به یک سیستم مساوی یا نزدیک به فرکانس طبیعی آن سیستم باشد، می گویند.
در این مطالعه، پژوهشگران از شرکت کنندگان خواستند به مدت ۳۰ دقیقه در داخل خانه از دستگاه ورزشی دوچرخه استفاده کنند و سپس ۱۵ دقیقه استراحت کنند. در طول استراحت، این افراد قبل از شروع مجدد دوچرخه سواری، نوشیدنی های شیرین شده با قند مصرف کردند.
پژوهشگران گفتند، سنسور موجود در گردنبند هوشمند توانست با موفقیت سطح گلوکز را ردیابی کند و نشان دهد که می تواند سایر مواد شیمیایی مهم موجود در عرق را نیز با موفقیت کنترل کند. علاوه بر این، نکته قابل ذکر درباره فناوری تازه توسعه یافته این است که این دستگاه فقط به مقدار کمی عرق کاربر نیاز دارد تا کار خودرا انجام دهد.
"جینگوآ لی"(Jinghua Li)، یکی از نویسندگان این مطالعه و استادیار علوم و مهندسی مواد دانشگاه ایالتی اوهایو اظهار داشت: عرق در حقیقت حاوی صدها نشانگر زیستی است که می توانند اطلاعات بسیار مهمی را در مورد وضعیت سلامتی ما آشکار کنند. نسل بعدی سنسورهای زیستی، بسیار پیشرفته تر و غیرتهاجمی خواهند بود و ما قادر خواهیم بود اطلاعات کلیدی موجود در مایعات بدن افراد را تشخیص دهیم.

مایعات بدن یک فرد می توانند نشان دهنده چه چیزهایی باشند؟
مایعات بدن افراد همچون عرق، اشک، بزاق و ادرار می توانند فاش کنند که آیا فرد از بیماری، عفونت یا حتی ضربه روحی خاصی رنج می برد یا خیر. پژوهشگران براین باورند که روزی می توانند سنسور زیستی را نیز مانند یک ایمپلنت زیستی، شخصی سازی کنند و از آن برای شناسایی انتقال دهنده های عصبی و هورمون ها استفاده کنند. بگفته لی این امر به شناسایی اختلالات یونی مایع مغزی نخاعی در رابطه با لطمه مغزی ثانویه، کمک خواهدنمود و حتی می تواند درک آنها از نحوه عملکرد مغز را ارتقا دهد.
سنسورهای این گردنبند هوشمند از مواد بسیار نازک تولید شده اند. طراحی دستگاه موجب می شود محصول بسیار انعطاف پذیر باشد و از نظر ایمنی نیز مشکلی برای پوست کاربر ایجاد نکند.
لی اظهار داشت: گردنبند هوشمند ما وسیله ای سبک وزن است که افراد می توانند هر روز به آسانی از آن استفاده کنند.
یافته های این مطالعه در مجله "Science Advances" انتشار یافته است.1401/05/01
18:03:06
5.0 / 5
433
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد