انتشار ۲ تصویر از مشتری توسط تیم تلسکوپ جیمز وب

انتشار ۲ تصویر از مشتری توسط تیم تلسکوپ جیمز وب

گروه هوش مصنوعی: در کنار نخستین تصاویر علمی با وضوح بالا که تیم تلسکوپ فضایی ˮجیمز وبˮ ناسا روز گذشته منتشر کرد، دو تصویر از سیاره مشتری نیز که در سندی در مورد آزمایش این تلسکوپ پنهان شده بود، کشف شده است.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا، در میان انبوهی از تصاویر جدید و مورد انتظار از تلسکوپ فضایی "جیمز وب"(JWST) متعلق به ناسا، حالا نخستین تصاویر جیمز وب از "مشتری" هم انتشار یافته است.
این تصاویر که شاهد آن هستیم، در حالی گرفته شده اند که ابزارهای علمی "جیمز وب" درحال آزمایش بوده اند و سیاره مشتری و همینطور حلقه و سه قمر آنرا نشان می دهند.
سه قمر مشتری معروف به "اروپا"(Europa)، "تبه"(Thebe) و "متیس"(Metis) در این تصاویر قابل مشاهده هستند.
این عکس ها با استفاده از دوربین مادون قرمز نزدیک تلسکوپ به نام "NIRCam" و با استفاده از دو فیلتر مختلف برای فوکوس بر روی طول موج های جداگانه از نور گرفته شده اند و بعنوان بخشی از گزارش راه اندازی "جیمز وب" انتشار یافته اند، گزارشی که جزئیات تمام آزمایش هایی را که ابزارهای علمی "جیمز وب" پیش از این که بتوانند به شکل جدی دریافت و ارسال داده ها را شروع کنند، پشت سر گذاشته اند.
گرفتن عکس از مشتری هم بخشی از این آزمایشات بود تا اطمینان حاصل شود که این رصدخانه فضایی می تواند اجرامی که با سرعت بالا در منظومه شمسی درحال حرکت هستند را ردیابی کند.
سیاره مشتری کندترین اما بزرگ ترین و دیدنی ترین سیاره از میان ۹ هدف متحرکی بود که برای این آزمایش ها استفاده شد و "جیمز وب" نشان داد که میتوان اجرام را حتی اگر یک سیاره درخشان باشد که نور را به دوربین های آن می تاباند، ردیابی کرد.
انجام این آزمایش ها نشان داد که "جیمز وب" در ردیابی اجرام متحرک حتی بهتر از حد انتظار و سریع است، مساله ای که بخصوص برای مطالعه دنباله دارها، سیارک های نزدیک به زمین و حتی اجرام میان ستاره ای مفید خواهد بود.
این دو تصویر از مشتری، کامپوزیت تصویری با طول موج کوتاه از مشتری در سمت چپ و تصویری با طول موج بلند در سمت راست را نشان داده است که انواع شرایط جوی و بسیار متفاوتی را نشان داده است که "جیمز وب" قادر به تشخیص آن است.
قابل ذکر است که این تصاویر، مانند تصاویر اصلی که طی روز گذشته منتشر شدند، تصاویر پردازش شده، رسمی و با وضوح کامل نیستند، اما همانطور که گفته شد در گزارش راه اندازی ناسا گنجانده شده اند تا نشان دهند که ابزار NIRCam(دوربین مادون قرمز نزدیک) "جیمز وب" می تواند اهداف متحرک را ردیابی کند.
هر دو عکس با نوردهی ۷۵ ثانیه ای گرفته شده اند و سه قمر این غول گازی را هم به همراه حلقه آن نشان می دهند. ناسا خاطرنشان کرده است که سایه قمر "اروپا" در سمت چپ لکه قرمز بزرگ مشتری قابل مشاهده می باشد.
ناسا در روز گذشته مجموعه ای از تصاویر را از تلسکوپ فضایی "جیمز وب" منتشر نمود که گفته می شود عمیق ترین و دقیق ترین تصاویر از کیهان تا به امروز هستند.
یک تصویر میدانی عمیق از خوشه ای از کهکشان های دوردست که چهره آنها در میلیاردها سال پیش را نشان می دهد، صبح روز گذشته برای نخستین بار توسط رئیس جمهور ایالات متحده منتشر گردید.
تصویر دوم، تحلیل و بررسی جو یک سیاره فراخورشیدی غول پیکر به نام "WASP-۹۶b" بود که حاوی نخستین "تحلیل طیف" از جو یک سیاره فراخورشیدی است.
این نمونه ای از بهره گیری از تکنیکی به نام "طیف سنجی انتقال" بود. از آنجاییکه مولکول های موجود در اتمسفرها، طول موج های خاصی از نور را جذب می کنند، دریافت نور از آنها، ترکیبات شیمیایی آن اتمسفرها را آشکار می کند و به صورت بالقوه نشان داده است که آیا یک سیاره قادر به میزبانی از حیات است یا خیر.
تصویر سوم، تصویری دیگر از دوربین مادون قرمز نزدیک "جیمز وب" بود که "سحابی حلقه جنوبی" را نشان داده است که بوسیله ی یک ستاره درحال مرگ بوجود آمده است که قطر آن نزدیک به نیم سال نوری است.
تصویر چهارم هم گروهی متشکل از پنج کهکشان را نشان داده است که بعنوان "پنج قلوی استفان" شناخته می شوند. باآنکه تنها چهارتای آنها واقعاً درحال تعامل هستند و دیگری که در سمت چپ تصویر است، در واقع جلوتر از بقیه به "جیمز وب" است.
اما ناسا با تصویر بی نهایت زیبای خود از صخره های کیهانی در "سحابی کارینا"، یک شاهکار را منتشر نمود. عکسی که "جوزف اشباخر" مدیر کل آژانس فضایی اروپا اظهار داشت که این عکس، اشک شوق او را جاری کرده است.
ماموریت "جیمز وب"
تلسکوپ فضایی "جیمز وب" حاصل کار مشارکتی دانشمندان و مهندسان ناسا، آژانس فضایی اروپا و آژانس فضایی کانادا است که به مدت ۲۰ سال روی تکمیل این تلسکوپ ۹ میلیارد دلاری کار کردند.
"جیمز وب" سرانجام در روز کریسمس سال ۲۰۲۱ راهی فضا شد و یک ماه بعد در مدار خورشیدی نزدیک به یک میلیون مایلی از زمین قرار گرفت.
هنگامی که این تلسکوپ به محل تعیین شده رسید، یک فرایند چند ماهه برای باز کردن تمام اجزای آن همچون یک سپر حرارتی به اندازه یک زمین تنیس و تراز کردن آینه ها و کالیبره کردن ابزارش انجام شد.
جهان ۱۳.۸ میلیارد سال است که درحال انبساط است، به این مفهوم که نور نخستین ستاره ها و کهکشان ها از طول موج های مرئی کوتاه تر به طول موج های مادون قرمز که طولانی تر هستند، کشیده شده است. این همان چیزی است که به "جیمز وب" اجازه می دهد تا جهان را با جزئیات بی سابقه ای ببیند.
تصاویری که هم اکنون انتشار یافته اند، نخستین مجموعه تصاویر از میلیونها تصویری است که مقرر است این تلسکوپ فضایی جدید در طول عمر ۲۰ ساله خود تولید نماید.
قابل ذکر است که برای هر تصویر تمام رنگی و با وضوح بالا که روز گذشته رونمایی گردید، هفته ها زمان گذاشته شده است تا از داده های خام بدست بیاید.
منبع:

1401/04/24
15:40:39
5.0 / 5
420
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد