سیارات سرکشی که می توانند قابل سکونت باشند

سیارات سرکشی که می توانند قابل سکونت باشند

گروه هوش مصنوعی: بررسی جدید پژوهشگران سوئیسی نشان میدهد که تعدادی از سیارات دارای جو عجیب ممکنست قابلیت زندگی داشته باشند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو ساینتیست، سیاراتی با جو عجیب و غلیظ ممکنست بتوانند میزبان آب مایع و حتی حیات روی سطوح خود باشند. شرایط معتدلی که امکان حضور آب مایع را فراهم می کنند، ممکنست برای میلیاردها سال ادامه داشته باشند؛ حتی اگر سیاره بجای چرخش به دور یک ستاره، به تنهایی در فضا شناور باشد.
هنگامی که سیارات تشکیل شدن در اطراف یک ستاره جوان را شروع می کنند، جو اولیه ای را می سازند که عمدتاً از هیدروژن و هلیوم تشکیل شده است. خیلی از سیارات نهایتاً این جو را از دست می دهند برای اینکه با گازهای سنگین تری مانند اکسیژن و نیتروژن جایگزین می گردد. این همان اتفاقی است که برای جهان های سنگی منظومه شمسی ما رخ داده است. با این وجود، ممکنست تعدادی از سیارات بزرگ تر از زمین بتوانند هوای اولیه خودرا نگه دارند.
این مساله مهمست برای اینکه هیدروژن در فشارهای بالا می تواند مانند یک گاز گلخانه ای رفتار کند، گرما را جذب نماید و بجای اینکه اجازه دهد به فضا برود، آنرا در جو به دام بیاندازد. "کریستف مورداسینی"(Christoph Mordasini)، پژوهشگر "دانشگاه برن"(University of Bern) سوئیس و همکارانش، از هزاران شبیه سازی استفاده کردند تا بررسی نمایند که این اثر چقدر می تواند جهان هایی را که کمی بزرگتر از زمین هستند، در محدوده دمای مناسب برای آب مایع نگه دارد.
آنها دریافتند که این اثر گلخانه ای هیدروژن باتوجه به جرم سیاره و فاصله از ستاره آن، می تواند سیارات را تا هشت میلیارد سال معتدل نگه دارد. این امر حتی در مورد سیارات به اصطلاح سرکش که هیچ ستاره ای نداشتند نیز صادق بود برای اینکه انتظار می رود که جو غلیظ آنها، گرمای حاصل از فروپاشی عناصر رادیواکتیو را به دام بیندازد.
مورداسینی افزود: ما نمی دانیم که آیا وجود آب منجر به پیدایش حیات می شود یا خیر اما حداقل بنظر می رسد که ممکنست زندگی برای مدت بسیار طولانی وجود داشته باشد. ما می دانیم که تعدادی از باکتری ها روی زمین وجود دارند که می توانند در وضعیت مشابه زنده بمانند و بجای نیتروژن و اکسیژن، توسط هیدروژن و هلیوم احاطه شده اند.
از آنجائیکه این جوها بسیار غلیظ و دارای جرمی حدود ۱۰۰ برابر بیش از جرم جو زمین هستند، فشار روی سطح این سیارات، زیاد خواهد بود و تغییرات دمای کمی وجود خواهد داشت.
مورداسینی افزود: روز و شب در زمین، همه این تفاوت های دما را نشان می دهند اما این سیارات چنین خاصیت را ندارند. منظره آنها مانند یک روز بسیار مه آلود خواهد بود و دمای هوای آنها ثابت است.
این پژوهش، در مجله "Nature Astronomy" به چاپ رسید.
منبع:

1401/04/07
23:41:58
5.0 / 5
577
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد