بزرگ ترین باکتری جهان کشف شد

بزرگ ترین باکتری جهان کشف شد

به گزارش گروه هوش مصنوعی دانشمندان بزرگترین باکتری شناخته شده جهان را با ظاهری شبیه به رشته های سفید و اندازه ای مشابه مژه های انسان، در مردابی در گوادلوپ کشف کردند.به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، تیومارگاریتا مگنیفیکا (Thiomargarita magnifica) با طول حدود یک سانتی متر، تقریباً ۵۰ برابر از سایر باکتری های غول پیکر شناخته شده بزرگتر است. این جاندار عجیب و غریب را میتوان با چشم غیرمسلح مشاهده کرد. این رشته های سفید نازک، روی سطوح برگ های درحال پوسیدن حرا در مرداب های دریایی کم عمق گرمسیری کشف شدند.

این کشفی اعجاب انگیز بود، چونکه طبق مدلهای متابولیسم سلولی، باکتری ها نباید تا این اندازه بزرگ شوند. پیش از این، دانشمندان حداکثر اندازه ممکن برای یک باکتری را تعیین کرده بودند که حدود ۱۰۰ برابر کوچک تر از این گونه جدید بوده است.

جین ماری وولند (Jean-Marie Volland)، دانشمند لابراتوار ملی لارنس برکلی که یکی از نویسندگان این مطالعه است، می گوید: برای درک بهتر مبحث باید اظهار داشت که این کشف بگونه ای است که گویی یک انسان با انسان دیگری به بلندی قله اورست روبرو شود.کشف جاندار توسط اولیویه گروس (Olivier Gros)، استاد زیست شناسی دریایی در دانشگاه آنتیل (Antilles) در گوادلوپ (غرب اقیانوس اطلس در دریای کارائیب) صورت گرفت. او که درحال جستجو برای یافتن باکتری های همزیست در اکوسیستم حرا بود، با این گونه از باکتری مواجه گردید.

گروس می گوید: نمونه عجیبی بود. در لابراتوار ابتدا تحلیل و بررسی های میکروسکوپی انجام شد تا ثابت شود که این رشته ها یک نوع تک سلولی هستند. بررسی دقیق تر هم ساختار داخلی عجیبی را نشان داد. در اغلب باکتری ها، ساختار دی ان ای (DNA) آزادانه در داخل سلول شناور است. با این وجود به نظر می آید که باکتری "تیومارگاریتا مگنیفیکا"، دی ان ای خویش را در داخل محفظه های متصل به غشاء در سرتاسر سلول به صورت منظم تری نگه می دارد.

وولند از لابراتوار ملی لارنس برکلی هم معتقد است: این مورد برای یک باکتری بسیار غیرمنتظره است.

همچنین مشخص شد که تعداد ژن های این باکتری سه برابر از اغلب باکتری ها بیشتر است و صدها هزار نسخه از ژنوم آن در هر سلول پخش شده که آنرا به صورت غیرعادی پیچیده می کند.

دانشمندان هنوز به صورت قطعی نمی دانند که چگونه این باکتری تا این اندازه بزرگ شده است. یک احتمال این است که باکتری ذکر شده برای فرار از شکارچی ها سازگاری پیدا کرده است. وولند می گوید: اگر صدها یا هزاران بار بزرگتر از شکارچی خود شوید، شکارچی قادر به شکار شما نخواهد بود.

با این حال، بزرگ شدن به معنای از دست دادن بعضی از مزایای قدیمی باکتری ها، همچون توانایی منحصر به فرد آنها در حرکت است. به قول وولند، با ترک دنیای میکروسکوپی، این باکتری ها اساسا نحوه تعاملشان با محیط خویش را تغییر داده اند.

این باکتری هنوز در مکان های دیگر یافت نشده است و زمانی که محققان برای بار دیگر به محل بازگشتند، از محل اصلی ناپدید شده بودند، که علت آن می تواند فصلی بودن این موجودات باشد، اما در مقاله انتشار یافته در مجله ساینس (Science)، نویسندگان به این نتیجه رسیدند که این کشف نشان داده است که باکتری های بزرگ و پیچیده تری امکان دارد درست جلوی چشم ما پنهان شده باشند.

منبع:

1401/04/03
17:34:24
5.0 / 5
651
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد