تشخیص و درمان سرطان بوسیله نور برای نخستین بار در جهان

تشخیص و درمان سرطان بوسیله نور برای نخستین بار در جهان

دانشمندان با موفقیت یک درمان انقلابی برای سرطان توسعه داده اند که در آن سلول های سرطانی میکروسکوپی با استفاده از نور مشخص شده و از بین برده می شوند. این پیشرفتی است که جراحان را قادر می سازد تا به صورت مؤثرتری بیماری را در بیماران مورد هدف قرار داده و آنرا درمان کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، یک تیم اروپایی متشکل از مهندسان، فیزیکدانان، جراحان مغز و اعصاب، زیست شناسان و ایمونولوژیست ها از بریتانیا، لهستان و سوئد برای طراحی شکل جدیدی از "فوتوایمونوتراپی"(photoimmunotherapy) به یکدیگر پیوستند.
کارشناسان اعتقاد دارند که این درمان بعد از جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی به پنجمین درمان مهم برای سرطان در جهان تبدیل خواهد شد.
درمان فعال با نور، سبب درخشش سلول های سرطانی در تاریکی می شود به صورتی که جراحان می توانند تعداد بیشتری از تومورها را در مقایسه با روش های موجود از بین ببرند و سپس می توانند سلول های باقی مانده را در عرض چند دقیقه بعد از اتمام جراحی نابود کنند.
در نخستین آزمایش انجام شده تابحال بر روی موش های مبتلا به گلیوبلاستوما که یکی از شایع ترین و تهاجمی ترین انواع سرطان مغز است، اسکن ها نشان داد که این روش درمانی جدید سبب درخشش کوچک ترین سلول های سرطانی می شود تا جراحان آنها را خارج کنند و سپس هر آنچه باقی مانده را از بین می برد.
آزمایشات انجام شده بر این نوع جدید از "فتوایمونوتراپی"، به رهبری مؤسسه تحقیقات سرطان لندن، همینطور نشان داد که این درمان سبب ایجاد یک پاسخ ایمنی می شود که می تواند سیستم ایمنی را برای هدف قرار دادن سلول های سرطانی در آینده آماده کند به صورتی که از عود مجدد گلیوبلاستوما بعد از جراحی جلوگیری می شود. حالا محققان درحال مطالعه این روش درمانی جدید برای هدف قرار دادن نوروبلاستوما که نوعی سرطان در ارتباط با کودکان است، هستند.
دکتر "گابریلا کرامر-مارک"(Gabriela Kramer-Marek)، سرپرست این مطالعه، به گاردین اظهار داشت: درمان سرطان های مغز مانند گلیوبلاستوما امکان دارد سخت باشد و متأسفانه، گزینه های درمانی بسیار کمی برای این بیماران وجود دارد. جراحی به علت محل تومورها چالش برانگیز است و ازاین رو روش های جدید برای مشاهده سلول های سرطانی که باید در طول جراحی برداشته شوند و همینطور از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده بعد از جراحی، می تواند مفید باشد.
رهبر تیم کالج امپریال لندن موسسه تحقیقات سرطان(ICR) اضافه کرد: مطالعه ما نشان داده است که یک درمان فوتوایمونوتراپی جدید با استفاده از تلفیقی از نشانگر فلورسنت، پروتئین آفی بادی (Affibody) و نور نزدیک به فروسرخ می تواند سلول های گلیوبلاستومای باقی مانده را در موش ها شناسایی و از بین ببرد. ما امیدواریم که در آینده بتوان از این رویکرد برای درمان گلیوبلاستوم انسانی و سایر سرطان های بالقوه بهره برد.
این درمان، تلفیقی از رنگ فلورسنت مخصوص به همراه ترکیبی است که سرطان را مورد هدف قرار می دهد. در آزمایشی که روی موش ها انجام شد، نشان داده شده است که این ترکیب به صورت قابل ملاحظه ای میزان قابل رویت بودن سلول های سرطانی را در طول جراحی بهبود می بخشد و بعد از فعال شدن توسط نور مادون قرمز نزدیک، اثر ضد توموری بوجود می آورد.
دانشمندان موسسه تحقیقات سرطان، امپریال کالج لندن، دانشگاه پزشکی سیلزیا، لهستان، و شرکت سوئدی "AffibodyAB" معتقدند که این درمان جدید می تواند به جراحان کمک نماید تا تومورهای چالش برانگیزی مانند تومور سر و گردن را راحتتر و موثرتر از بین ببرند.
این تلاش مشترک به طور عمده توسط مرکز تحقیقات سرطان انگلستان در موسسه تحقیقات سرطان و کالج امپریال لندن تأمین مالی شد. مشارکتی که در آن دانشمندان بین المللی با تخصص های مهندسی، فیزیکی و علوم زیستی برای یافتن راه های نوآورانه برای مقابله با سرطان گردهم آمدند.
پروفسور "اکسل بهرنز"(Axel Behrens)، رهبر تیم سلول های بنیادی سرطان در موسسه تحقیقات سرطان و مدیر مرکز علمی تحقیقات سرطان انگلستان می گوید: این تحقیقات چند رشته ای برای یافتن راهکارهای نوآورانه برای مقابله با چالش هایی که در تحقیق، تشخیص و درمان سرطان با آن روبرو می باشیم، حیاتی می باشد و این مطالعه یک نمونه عالی است.
این تحقیق رویکرد جدیدی را برای شناسایی و درمان سلول های گلیوبلاستوما در مغز با استفاده از نور برای تبدیل یک محیط سرکوب کننده سیستم ایمنی به محیطی صدمه پذیر از نظر ایمنی نمایش می دهد و پتانسیل هیجان انگیزی برای درمان این تومور تهاجمی در مغز دارد.
پس از چندین دهه پیشرفت در درمان سرطان، چهار درمان اصلی موجود امروزی یعنی جراحی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و ایمونوتراپی وجود دارد و این بدان معناست که تعداد بیشتری از افراد مبتلا به این بیماری می توانند به صورت موثر درمان شوند و تعداد زیادی می توانند سال ها سالم زندگی کنند.
با این حال، نزدیکی بعضی از تومورها به اندام های حیاتی بدن به این مفهوم است که ایجاد راه های جدیدی برای درمان سرطان اهمیت دارد تا پزشکان بتوانند بر خطر صدمه رساندن به بخش های سالم بدن غلبه کنند. کارشناسان اعتقاد دارند که فتوایمونوتراپی می تواند چاره این مورد باشد.
هنگامی که تومورها در نواحی حساس مغز مانند قشر حرکتی که در برنامه ریزی و کنترل حرکات ارادی نقش دارد، رشد می کنند امکان دارد در جراحی گلیوبلاستوما بعضی از سلول های سرطانی باقی بمانند که درمان آنها بسیار دشوار است و همین مبحث امکان دارد سبب عود مجدد بیماری با شدت بیشتر شود.
این درمان جدید از مولکول های مصنوعی به نام آفی بادی(affibody) استفاده می نماید. این مولکول ها پروتئین های کوچکی هستند که در لابراتوار مهندسی شده اند تا با دقت به یک هدف خاص متصل شوند. این هدف خاص در این مورد پروتئینی به نام "EGFR –" است که در خیلی از موارد مبتلا شدن به گلیوبلاستوما جهش می یابد.
سپس این مولکول ها با یک مولکول فلورسنت به نام "IR۷۰۰" ترکیب شدند و قبل از جراحی به موش ها تزریق شدند. تاباندن نور بر روی این ترکیبات سبب درخشش آنها شده و نواحی میکروسکوپی تومورها را نمایان می کند.
سپس لیزر به نور مادون قرمز نزدیک تغییر داده می شود تا سبب ایجاد فعالیت ضد توموری شده و سلول های باقی مانده را بعد از جراحی از بین برد.
دکتر "چارلز ایوانز"(Charles Evans)، مدیر اطلاعات تحقیقاتی در تحقیقات سرطان انگلستان، اظهار داشت: فتوایمونوتراپی می تواند به ما کمک نماید تا سلول های سرطانی را که نمی توان در طول جراحی از بین برد، هدف قرار دهیم، این کار امکان دارد به افراد کمک نماید تا بعد از درمان عمر طولانی تری داشته باشند. او تصریح کرد که هنوز چالش هایی مانند رسیدن به تمام قسمت های تومور با نور مادون قرمز نزدیک وجود دارد که باید بر آنها غلبه نماییم، اما افزود از این که ببیند این تحقیقات چگونه پیش خواهد رفت، هیجان زده است.
منبع:

1401/03/29
16:18:38
5.0 / 5
733
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد