ساخت انگشت رباتیکی که با پوست انسان پوشیده شده

ساخت انگشت رباتیکی که با پوست انسان پوشیده شده

دانشمندان ژاپنی یک انگشت رباتیک ساخته اند که با سلول های زنده پوست انسان پوشیده شده است و ما را به ساخت ربات های انسان نمای واقعی یک قدم نزدیک تر می کند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، این انگشت رباتیک که می تواند خودرا التیام بخشد، یک شاهکار فنی چشم گیر است که مرز بین بافت زنده و دستگاهها را محو می کند. اما دانشمندان در مورد این که آیا مردم از آناتومی واقعی آن خوششان می آید یا آنرا ترسناک می دانند، با یکدیگر اختلاف نظر دارند.
"شوجی تاکوچی" (Shoji Takeuchi)، استاد دانشگاه توکیو که این تحقیقات را رهبری می کند، می گوید: ما از سازگاری بافت پوست با سطح ربات شگفت زده شده ایم. با این وجود این کار تنها گام اول در جهت ایجاد ربات هایی است که با پوست زنده پوشیده شده اند.
این تیم استدلال می کنند که ربات های انسان نمای واقعی تر می توانند بطور طبیعی با افراد در طیف وسیعی از نقش ها، همچون در مراقبت های درمانی و خدمات، تعامل داشته باشند.
"تاکوچی" می گوید: من فکر می کنم پوست زنده، راهکار نهایی برای بخشیدن ظاهر موجودات زنده به ربات ها است، برای اینکه پوست آن چیزی است که بدن حیوانات را می پوشاند. او افزود که چنین پیشرفت هایی پتانسیل ایجاد یک ارتباط جدید بین انسان ها و ربات ها را دارد.
دانشمندان قبل از این، "پیوندهای پوستی" را ساخته بودند. اما ایجاد پوست زنده روی اجسام سه بعدی و پویا نیازمند تلاش بیشتری بود. پیوند یا گرافت پوست، ورقه هایی از پوست است که می توانند در جراحی ترمیمی به کار برده شوند.


در آخرین مورد از این تلاش ها، پژوهشگران ابتدا انگشت رباتیک را در یک استوانه پر از محلولی از کلاژن و فیبروبلاست های پوستی انسان که دو جزء اصلی بافت های پیوندی پوست هستند، فرو بردند. این ترکیبات سطح ربات را می پوشانند و یک لایه بدون شکاف برای چسبیدن لایه بعدی سلول ها یعنی "کراتینوسیت های پوستی" (epidermal keratinocytes) انسان ایجاد می کنند. خم شدن انگشت به جلو و عقب موجب ایجاد چین و چروک هایی با ظاهر طبیعی در بند انگشتان می شود و در صورت زخمی شدن، پوست تولید شده می تواند مانند انسان ها با کمک کلاژن خودرا ترمیم کند و بگفته دانشمندان، اگر آنرا لمس کنید حسی مشابه یک پوست معمولی دارد.
این انگشت رباتیک درحال پیشرفت است. پوست آن بسیار ضعیف تر از پوست طبیعی است و باید مرطوب نگه داشته شود؛ برای اینکه بدون سیستم گردش خون، سلول ها اگر خشک شوند، می میرند. حرکات آن نیز کاملاً مکانیکی است.
"تاکوچی" می گوید: انگشت رباتیک کمی عرق کرده به نظر می آید. از آنجا که انگشت ازطریق یک موتور الکتریکی به حرکت در می آید، شنیدن صدای کلیک موتور در ترکیب با انگشتی که دقیقاً شبیه به یک انگشت واقعی است، جالب بنظر می رسد.
این تیم حالا قصد دارند ساختارهای عملکردی پیچیده تری همچون نورون های حسی، فولیکول های مو، ناخن ها و غدد عرق را به پوست اضافه کنند. آنها درحال کار بر روی یک صورت رباتیک پوشیده از پوست هستند.
این پیشرفت در مجله "Matter" تشریح شده است.1401/03/21
10:15:51
5.0 / 5
691
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد