یک درمان تزریقی برای ترمیم صدمه های نخاعی

یک درمان تزریقی برای ترمیم صدمه های نخاعی

به گزارش گروه هوش مصنوعی پژوهشگران آمریکایی، گروهی از مولکول های مهندسی شده را در یک محلول تزریقی عرضه کرده اند که می توانند صدمه های نخاعی را درمان کنند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال نت، یک درمان تزریقی جدید برای درمان صدمه های نخاعی، از مولکول های مهندسی شده ویژه ای استفاده می نماید که به ایجاد واکنش درمانی در سلول های نخاع می انجامد. پژوهشگران در این پروژه، از روش شناسایی با اشعه ایکس استفاده کردند. این کار به پژوهشگران امکان داد تا ساختار مولکول ها را هنگامی که گردهم می آیند و فیبرهای کوچکی را در محلول مایع می سازند، بررسی نمایند. پژوهشگران می توانند حرکت این فیبرها را کنترل کنند و به فیبرها امکان دهند تا به صورت موثرتری با سلول های ستون فقرات ارتباط داشته باشند.
سالانه صدها هزار نفر در سرتاسر جهان به صدمه های نخاعی گرفتار می شوند که اغلب فلج شدن را به دنبال دارد. دانشمندان دهها سال است که به دنبال درمان موثری برای این صدمه ها بوده اند. این درمان تزریقی جدید بعد از چهار هفته و تنها با یک دوز توانست فلج را در موش ها معکوس کند. اگر همین کار در انسان ها هم صورت گیرد، می تواند به این معنا باشد که افراد مبتلا به صدمه های شدید ستون فقرات امکان دارد امیدی به باردیگر راه رفتن داشته باشند. روش های شناسایی با اشعه ایکس می توانند به توسعه سایر روش های درمانی کمک کنند که نیازمند بینش در مورد ساختار مولکولی هستند.
بخش مهمی از این پژوهش در مورد یافتن یک درمان جدید برای صدمه های ستون فقرات، در بخش انرژی "آزمایشگاه ملی آرگون"(ANL) انجام شد. در آنجا، دانشمندان "دانشگاه نورث وسترن" (Northwestern University) و "آزمایشگاه تحقیقات نیروی هوایی آمریکا"(AFRL)، از پرتوهای ایکس فوق درخشان جهت بررسی ساختار مولکول های مهندسی شده و نحوه رفتار آنها با یکدیگر در یک محلول استفاده کردند. این مولکول ها که به صورت مایع تزریق می شوند، با هم ترکیب می شوند تا ساختارهای فیبری کوچکی را تشکیل دهند که طناب نخاعی را احاطه کرده اند.
پژوهشگران در این پروژه کشف کردند که حرکت مولکول های موجود در فیبرها را میتوان با تغییر ساختار شیمیایی آنها کنترل کرد. معلوم شد مولکول هایی که بیشتر حرکت می کنند، به احتمال زیاد از راه پروتئین هایی به نام گیرنده، به سلول های ستون فقرات سیگنال می دهند و در نتیجه درمان مؤثرتری را به همراه دارند. دانستن ساختار ماتریس مولکولی به پژوهشگران امکان داد تا حرکت مولکول ها را تنظیم کنند. مولکول ها با حرکت کردن، گیرنده های سلولی را پیدا می کنند و به تحریک سلول ها برای ترمیم نورون های صدمه دیده می پردازند.
این پژوهش، در مجله "ساینس"(Science) به چاپ رسید.
منبع:

1401/03/18
10:05:49
5.0 / 5
541
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد