نقش سیستم ایمنی در صیانت از چشم

نقش سیستم ایمنی در صیانت از چشم

تعدادی از محققان در مطالعه اخیرشان روش جدیدی که طی آن سیستم ایمنی بدن در مقابل عفونت های ویروسی چشمی مداخله و از چشم محافظت می کند را کشف کرده اند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، چشم ها اندام حساسی هستند و هر چیزی خواه رفتن یک مژه در چشم خواه گرد و غبار موجب تحریک آنها می شود. با این وجود، بدن در پاکسازی عفونت های ویروسی که چشم را هدف قرار می دهند، عملکرد خوبی دارد که تعدادی از پژوهشگران در یک مطالعه بتازگی نحوه عملکرد سیستم ایمنی را دریافته اند.
نتایج مطالعه اخیر پژوهشگران موسسه عفونت و ایمنی پیتر دوهرتی نشان میدهد که قرنیه (لایه بیرونی شفاف چشم) از لنفوسیت تی (T cells) برای نظارت و از بین بردن ویروس ها بدون لطمه رساندن به بینایی فرد استفاده می نماید.
پاسخ ایمنی در قرنیه این نظریه که لنفوسیت تی در قرنیه های سالم یافت نمی شوند را رد می کند. دلیل آن این است که چشم ها برای جلوگیری از التهابی که بینایی را می بندد، یک پاسخ ایمنی ضعیف ایجاد می کنند.
برای مطالعه قرنیه، پژوهشگران از یک میکروسکوپ چند فوتونی برای دریافت نمای نزدیک از سلول های قرنیه گرفته شده از بافت موش های آلوده به ویروس هرپس سیمپلکس استفاده کردند. یافته ها نشان میدهد که چشم لنفوسیت تی حافظه طولانی مدت ساخته و آنها را در قرنیه قرار داده است. هنگامی که آنها در معرض عفونت قرار می گیرند، سلول های لنفوسیت تی در سراسر چشم حرکت می کنند تا ویروس را از بین ببرند. بعد از آن، سلول های لنفوسیت تی به قرنیه باز می گردند تا از هرگونه عفونت مجدد در آینده جلوگیری نمایند.
تصاویر متحرک ثبت شده در میکروسکوپ شواهدی از سلول های لنفوسیت تی درحال گشت زنی در قرنیه را نشان میدهد. کشف سلول های ایمنی در قرنیه راه هایی را برای مطالعه نحوه محافظت چشم ها از خود در مقابل خطر هموار می کند.
"اسکات مولر" (Scott Mueller) سرپرست آزمایشگاه در موسسه دوهرتی اظهار داشت: یافته های ما درک چگونگی صیانت از چشم هایمان در مقابل عفونت هایی مانند ویروس هرپس سیمپلکس که موجب کوری دائمی می شوند را بهبود می بخشد. این مساله همین طور پیامدهایی برای درک شرایط مزمن مانند بیماری خشکی چشم و آلرژی های رایج چشمی دارد.
یافته های این مطالعه در مجله Cell Reports انتشار یافته است.1401/03/15
21:49:25
5.0 / 5
630
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد