آمریکا یک فضانورد روس را به ایستگاه فضایی می برد

آمریکا یک فضانورد روس را به ایستگاه فضایی می برد

یک فضانورد روس در ایالات متحده درحال آموزش برای مأموریت ˮکرو-5ˮ(Crew-5) است که مقرر است توسط شرکت ˮاسپیس ایکسˮ صورت گیرد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، با بالا گرفتن تنش ها میان ایالات متحده و روسیه در پی حمله روسیه به اوکراین، تعدادی از مقامات سیاسی و فضایی سخت تلاش می کنند تا ایستگاه فضایی بین المللی را بعنوان نمادی از صلح و همکاری، مانند قبل حفظ کنند.
بعنوان مثال، ناسا در پرتاب سرنشین دار بعدی "اسپیس ایکس"(SpaceX) به ایستگاه فضایی بین المللی می خواهد یک فضانورد روس را با آن همراه کند که "جوئل مونتالبانو" مدیر برنامه ایستگاه فضایی می گوید این کار درستی است.
جابجایی صندلی های آتی بین ناسا و روسکاسموس
از زمان شروع تهاجم روسیه به اوکراین، تنش ها بین روسیه و شرکای فضایی اش تهدیدی برای ایستگاه فضایی بین المللی بوده است، بطوریکه "دیمیتری روگوزین" رییس آژانس فضایی روسیه موسوم به "روسکاسموس" از آن زمان چند بار تهدید کرده است که روسیه احتمالاً در ماه های آتی ایستگاه فضایی را ترک و رها خواهدنمود.
قبل از شروع درگیری اوکراین، ناسا و روسیه برای پاییز امسال "تبادل صندلی" را برنامه ریزی کرده بودند و قرار بود "آنا کیکینا" فضانورد روس با فضاپیمای سرنشین دار "اسپیس ایکس" به ایستگاه فضایی پرواز کند. "کیکینا" نخستین فضانوردی خواهد بود که با موشک شرکت "اسپیس ایکس" به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رفت.
بدین سبب "کیکینا" مقرر است بعنوان قسمتی از ماموریت "کرو-۵"(Crew-۵) متعلق به ناسا در ماه سپتامبر به فضا پرتاب شود. همین طور ماموریت جداگانه ای به نام "سایوز ام اس-۲۲" مقرر است "فرانک روبیو" فضانورد ناسا را ​​با یکی از موشک های روسی به فضا پرتاب کند.
تعویض صندلی برای اهداف عملیاتی مفید می باشد، برای اینکه به این معناست که هر کشوری می تواند اطمینان حاصل کند که حداقل یک خدمه در ایستگاه فضایی بین المللی دارد تا در هر زمان، قسمت ویژه آنها را در ایستگاه فضایی اداره کند.
"مونتالبانو" در یک مصاحبه در پاسخ به این پرسش که آیا قرارداد تعویض صندلی همچنان ادامه خواهد داشت یا خیر اظهار داشت: این یک پروسه است. روسکاسموس باید از وزارت امور خارجه روسیه موافقت بگیرد و سپس به سراغ نخست وزیر خود برود. بعد از آن، این مساله برای تایید به وزارت خارجه آمریکا می رسد.
"مونتالبانو" می گوید، این تعویض صندلی یک راه خوب برای کاهش تنش است.
ناسا بعد از بازنشستگی برنامه "شاتل فضایی" در سال ۲۰۱۱ مجبور شد برای حدودا ۱۰ سال به موشک های "سایوز" روسیه برای حمل و نقل به ایستگاه فضایی بین المللی تکیه کند. با این وجود، در ماه مه سال ۲۰۲۰ شرکت "اسپیس ایکس" طی ماموریت "دمو-۲"(Demo-۲)، دو فضانورد ناسا را ​​به ایستگاه فضایی بین المللی برد و پرواز فضایی انسان از خاک ایالات متحده را باردیگر ممکن کرد.
روسکاسموس اخیراً به توافق خود در خصوص بازگرداندن سرهنگ "مارک ونده هی" فضانورد آمریکایی به همراه دیگر فضانوردان ایستگاه فضایی به زمین با موشک "سایوز" پایبند ماند. این اتفاق در مراحل اولیه تهاجم روسیه به اوکراین و اندکی بعد از آن که "روگوزین" تهدید کرد که ایستگاه فضایی ممکنست در پی تحریم های غرب مقابل صنعت هوافضای روسیه روی اروپا سقوط کند، رخ داد.
حالا بگفته "مونتالبانو"، "کیکینا" تا هفته گذشته برای تمرین در هیوستون حاضر بوده است و انتظار می رود که در اواسط ماه ژوئن برای تمرین در تأسیسات آموزشی "اسپیس ایکس" در کالیفرنیا به ایالات متحده بازگردد.
منبع:

1401/03/14
13:36:15
5.0 / 5
752
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد