محققان دانشگاه درسدن :

کبد در طول زندگی انسان، 3 ساله باقی می ماند!

کبد در طول زندگی انسان، 3 ساله باقی می ماند!

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران میانگین سنی سلول های کبدی انسان را محاسبه کرده اند و دریافته اند که این اندام بدون توجه به سن فرد، تنها حدود سه ساله باقی می ماند!


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، کبد عضوی است که بعد از لطمه دیدگی می تواند خودرا بازسازی کند، اما این که آیا این قابلیت با افزایش سن فرد از بین می رود، مدت هاست برای دانشمندان ناشناخته باقی مانده است. حالا یک مطالعه جدید نشان داده است که افزایش سن، روند بازسازی کبد را کُند نمی کند و شما چه فردی ۲۰ ساله یا ۸۰ ساله باشید، کبد شما بطور متوسط ​​تنها سه سال سن دارد.
کبد وظیفه ی خطرناک سم زدایی بدن را بر عهده دارد و به سبب قرار گرفتن منظم در معرض سموم، خطر لطمه بیشتری نسبت به سایر اندام ها دارد. کبد برای حفظ سلامتی ما در طول زندگی، ظرفیت بازسازی قابل توجهی را به وجود آورده است که در میان اندام های بدن منحصر به فرد است. اما این که دقیقاً چگونه این شاهکار را انجام می دهد و این که آیا با افزایش سن این قابلیت کمتر می شود، یک راز باقی مانده بود که مدلهای حیوانی نتوانسته بودند آنرا رمزگشایی کنند. بنابراین پژوهشگران دانشگاه "درسدن"(Dresden) با یک مطالعه جدید به سراغ کشف این مساله رفتند.
دکتر "اولاف برگمان" نویسنده مسئول این مطالعه می گوید: تعدادی از مطالعات به این احتمال اشاره کرده اند که سلول های کبدی عمری طولانی دارند، در صورتیکه برخی دیگر چرخه ثابتی را نشان داده اند. برای ما واضح بود که اگر می خواهیم بدانیم در کبد انسان چه اتفاقی می افتد، باید راهی برای ارزیابی مستقیم سن سلول های کبدی انسان پیدا نماییم.
پژوهشگران برای یافتن راز این موضوع، به یک منبع دور از ذهن روی آوردند و به سراغ آزمایش های هسته ای انجام شده در دهه ۱۹۵۰ رفتند. هنگامی که بمب های هسته ای در بالای سطح زمین منفجر شدند، مقادیر عظیمی از رادیوکربن به جو ساطع شد و متعاقباً به دی ان ای گیاهان و حیوانات وارد شد. بعد از ممنوعیت آزمایش های هسته ای بر روی زمین در سال ۱۹۶۳، سطوح رادیوکربن در اتمسفر، سال به سال کم شد و همچنین سطح آن در سلول های موجودات زنده نیز کم شد.
"برگمان" می گوید: بااینکه این مقادیر ناچیز هستند و مضر نیستند، اما ما می توانیم آنها را در نمونه های بافتی شناسایی و اندازه گیری نماییم و با مقایسه این مقادیر با سطوح رادیوکربن موجود در اتمسفر می توانیم سن سلول ها را تعیین نماییم.
تیم تحقیقاتی برای عملی کردن این ایده، سطوح رادیو کربن را در کبد ۳۳ فرد فوت شده بین ۲۰ تا ۸۴ سال مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که کبد آنها بدون توجه به سن فرد متوفی، بطور متوسط ​​کمی کمتر از سه سال سن دارد و تقریباً هم سن است. اما همه سلول ها در یک کبد معین، هم سن نیستند و تعدادی از آنها حدودا هر سال بازسازی می شوند، در صورتیکه برخی دیگر می توانند تا یک دهه عمر کنند. جالب اینجاست که سلول هایی که عمر طولانی تری داشتند، سلول هایی بودند که مجموعه های بیشتری از کروموزوم ها را جمع آوری کرده بودند.
"برگمان" می گوید: اغلب سلول های ما دو دسته کروموزوم دارند، اما تعدادی از سلول ها با افزایش سن، دی ان ایِ بیشتری را جمع آوری می کنند. در نهایت، چنین سلول هایی می توانند چهار، هشت یا حتی تعداد بیشتری از کروموزوم ها را حمل کنند. از آنجا که این بخش در کبد به تدریج با افزایش سن افزایش می یابد، این می تواند یک مکانیسم محافظتی باشد که ما را از تجمع جهش های مضر محافظت می کند.
وی ادامه داد: حالا ما باید دریابیم که آیا مکانیسم های مشابهی در بیماری مزمن کبد که در بعضی موارد می تواند به سرطان تبدیل گردد، وجود دارد؟
این مطالعه در مجله Cell Systems انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/13
17:58:58
5.0 / 5
714
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد