همزیستی دامپروری و انرژی خورشیدی

ارتباط پشم گوسفندان با صفحات خورشیدی!

ارتباط پشم گوسفندان با صفحات خورشیدی!

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک مطالعه جدید نشان داده است که چرای دام زیر صفحات خورشیدی می تواند کیفیت و کمیت پشم آنها را بهبود ببخشد.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مسطح بودن، وسعت زیاد و گرفتن مقدار مناسبی از نور خورشید، اینها سه شاخص بزرگ برای زمینی هستند که برای قرار دادن صفحات خورشیدی مناسب می باشد. اما دام ها هم در چنین زمین هایی رشد می کنند و بنابراین است که تولیدکنندگان انرژی خورشیدی اغلب زمینهای کشاورزی را اجاره می کنند تا مزارع خورشیدی خویش را در آنها راه اندازی کنند.
انرژی خورشیدی می تواند مزایای زیست محیطی زیادی را به همراه داشته باشد، اما توسعه آنها به قیمت کاهش تولیدات دام و کشاورزی تمام می شود.
حالا بر مبنای یک گزارش، مشخص شده است که طی ۴ سال بعد از نصب سایت های خورشیدی در مزارع "نیو ساوث ولز" در استرالیا، چریدن گوسفندان زیر پنل های خورشیدی منجر به تولید پشم بهتر و بیشتری از طرف آنها شده است.
کشاورزان این را یک وضعیت کاملا برد-برد توصیف می کنند، چونکه گوسفندها با خوردن گیاهانی که زیر این صفحات خورشیدی قرار دارند، کمک می کنند تا کارایی این صفحات با رشد گیاهان و سایه اندازی آنها روی صفحات خورشیدی از دست نرود و در عین حال، پنل ها هم از خشک شدن خاک جلوگیری می کنند و سایه ایجاد می کنند.
علاوه بر این به قول بعضی از پرورش دهندگان دام، چرای گوسفند در مزارع خورشیدی منجر به افزایش کیفیت و کمیت پشم آنها هم شده است.
برای مثال، "تام وارن" دامپرور و کشاورز استرالیایی، بخش هایی از زمین خویش را به یک شرکت تولید انرژی خورشیدی اجاره داده است که در آن حدود ۲۵۰ میش و قوچ در بین صفحات خورشیدی چرا می کنند. وی می گوید، اجاره دادن زمینش به این شرکت جهت راه اندازی مزرعه خورشیدی و چرای دام در آنجا باعث افزایش درآمد وی شده و "گنجایش برد" زمین هم تقریباً ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است.
گنجایش برد یا ظرفیت برد(Carrying capacity) به حداکثر میزان جمعیت یک گونه بیولوژیکی در محیط زیست، اطلاق می گردد که با عنایت به میزان مواد غذایی، زیستگاه، آب شرب و سایر نیازهای موجود در محیط بتواند به صورت نامحدود ادامه یابد. "ظرفیت برد" در ابتدا برای تعیین تعداد جانورانی مورد استفاده قرار می گرفت که می توانستند از یک قسمت از زمین، بدون از بین بردن آن استفاده کنند، ولی بعدها این مفهوم به سایر جمعیت موجودات زنده همچون جمعیت های انسانی هم توسعه پیدا کرد.
"وارن" در حالیکه متوجه افزایش کمیت پشم دام خود نشده است، اذعان کرد که کیفیت آن بهبود یافته است.
وی اظهار داشت: این به خاطر شرایطی است که دام های من در آن زندگی می کنند. پشم دام من حالا نسبتا تمیز، بدون سوختگی و بدون گرد و غبار است. آلودگی این پشم بسیار خیلی کم است و صفحات خورشیدی از آن در مقابل نور خورشید محافظت می کنند.
علاوه بر تمام این ها، گله ی او تقریباً در تمام سالهای خشکسالی می توانست بچرد، چونکه آبی که بامداد ها روی صفحه های خورشیدی مانند شبنم جمع می شد و به روی خاک می چکید، مراتع زیر خویش را سبز نگه می داشت.
در عین حال، یک دلال پشم هم در این منطقه اعلام نموده که چرای حیوانات زیر صفحات خورشیدی برای او پشم های بسیار بهتری داده است.
وی می گوید: در واقع بسیار اعجاب انگیز است. بعضی از پشم ها فوق العاده به نظر می رسند. آنها به صورت تصاعدی درحال رشد هستند و کیفیت آنها جزو پنج درصد برتر در منطقه است.
البته این گزارش ها باید با مطالعات مختلف در مقیاس بزرگ پشتیبانی شوند تا مشخص شود که آیا میتوان با کمترین اثرات زیست محیطی به هم زیستی کشاورزی و انرژی خورشیدی دست یافت؟ سپس میتوان مطالعات بیشتری در مورد هم زیستی انرژی خورشید و انرژی باد با کشاورزی هم انجام داد.
در همین حال، دانشمندان درحال کار بر روی مفهوم "کشاورزی ولتائیک"(agrivoltaics) هستند، جایی که فناوری خورشیدی با کشاورزی سنتی تلاقی پیدا می کند. در این سیستم ها، صفحات خورشیدی در سطح بالاتری نصب می شوند تا گیاهان بتوانند در زیر آنها رشد کنند و بهره وری زمین را به حداکثر برسانند.
یک مطالعه از جانب محققان دانشگاه "آریزونا" بر مبنای بررسی دقیق ورودی نور خورشید، دمای هوا و رطوبت نسبی دریافت که زمینهای زراعی کنونی دارای پوشش های زمینی با بیشترین پتانسیل انرژی خورشیدی هستند.1401/03/10
21:04:38
5.0 / 5
796
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد