حداقل نیمی از میادین تولید سوخت فسیلی باید تعطیل شوند

حداقل نیمی از میادین تولید سوخت فسیلی باید تعطیل شوند

به گزارش گروه هوش مصنوعی یک مطالعه جدید اخطار می دهد که برای پیشگیری از یک فاجعه آب و هوایی تقریباً نیمی از میدان های تولید و استخراج سوخت فسیلی باید تعطیل شوند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک مطالعه جدید نشان داده است که تقریباً نیمی از مکان های تولید سوخت فسیلی موجود باید بسته شوند تا گرمایش جهانی زیر آستانه ۱.۵ درجه سانتیگراد باقی بماند که همان هدف مورد توافق بین المللی برای جلوگیری از یک فاجعه آب و هوایی جهانی است.
این تحقیق نشان میدهد که تنها توقف ساخت زیرساخت های جدید برای تولید سوخت فسیلی کافی نیست.
بودجه تولید کربن به سرعت درحال کاهش است
"گرگ موتیت" از "مؤسسه بین المللی توسعه پایدار" و یکی از نویسندگان این مطالعه جدید می گوید: یافته های ما نشان میدهد که توقف پروژه های استخراج جدید یک گام لازمست، اما هنوز میزان این اقدامات، کافی نیست و بعضی از مجوزهای تولید سوخت فسیلی باید لغو و زودتر حذف شوند.
وی ادامه داد: دولت ها باید آغاز به مقابله مستقیم با نحوه انجام این کار به روشی عادلانه و منصفانه کنند که مستلزم غلبه بر مخالفت ها با منافع حاصل از تولید سوخت های فسیلی است.
این مطالعه بر مبنای یک مدل تجاری از ۲۵ هزار میدان نفت و گاز در جهان انجام شده است. این مطالعه نشان میدهد که ۴۰ درصد از ذخایر سوخت فسیلی در سایت های توسعه عملیاتی فعلی در سرتاسر جهان باید در زمین باقی بمانند تا از یک فاجعه آب و هوایی جلوگیری شود.
با این وجود این تحقیق مشخص نکرده است که کدام سایت های توسعه موجود باید بسته شوند و تنها بیان می کند که این امر مستلزم ملاحظات برابری و اتخاذ بهترین مکانیسم ها برای مدیریت انتقال عادلانه در داخل و بین کشورها است.
تهاجم روسیه به اوکراین اوضاع را بدتر می کند
این تحقیقات در حالی انجام شده است که تهاجم روسیه به اوکراین، کشورها را به سمت تولید بیشتر سوخت های فسیلی سوق می دهد که به قول "کلی تروت" سرپرست این مطالعه، یک پیشرفت بسیار خطرناکست.
"تروت" می گوید: مطالعه ما این نکته را تقویت می کند که ساخت زیرساخت های جدید برای تولید سوخت فسیلی پاسخ مناسبی به جنگ روسیه ضد اوکراین نیست. جهان قبلاً از نفت، گاز و زغال سنگ بیش از اندازه بهره برده است و توسعه های بیشتر باعث سطوح خطرناک تری از گرمایش جهانی می شود.
با این وجود، این مطالعه در نظر نگرفت که چه مقدار کربن دی اکسید را میتوان با پیشرفت های آتی در فناوری هایی مانند جذب و ذخیره سازی کربن از جو حذف نمود. این راهکار می تواند بعنوان یک راه کلیدی برای کاهش گازهای گلخانه ای عمل کند، اما این پیشرفت ها احتیاج به توسعه قابل توجهی دارند.
"موتیت" می گوید: این فناوری ها در مقیاس انبوه کارایی خویش را نشان نداده اند. صحبت های زیادی در مورد آنها وجود دارد، اما ما هنوز نمی دانیم که از نظر مالی یا حاکمیتی چقدر امکان پذیر خواهند بود.
در عین حال، مردم در سرتاسر جهان همچنان از انتشار گازهای گلخانه ای رنج می برند. یک مطالعه در فوریه ۲۰۲۱ نشان داد که تنها در سال ۲۰۱۸ بیشتر از ۸.۷ میلیون نفر در سرتاسر جهان در نتیجه تنفس هوای آلوده که حاوی ذرات سوخت های فسیلی است، جان خویش را از دست داده اند.
این مطالعه جدید در مجله Environmental Research Letters انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/09
13:12:36
5.0 / 5
777
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد