آیا واکسن کرونا بر باروری تاثیر می گذارد؟

آیا واکسن کرونا بر باروری تاثیر می گذارد؟

گروه هوش مصنوعی: پژوهشگران دانشگاه ˮییلˮ آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند واکسن های کووید-19 هیچ تاثیری بر باروری و نتایج حاملگی ندارند.


به گزارش گروه هوش مصنوعی به نقل از ایسنا و به نقل از اس اف، اطلاعات نادرست درباره تزریق واکسن کووید یک مشکل همیشگی در سراسر همه گیری بوده است چونکه در ضمن همه گیری شایعاتی در خصوص این که تزریق واسکن کووید-۱۹ با ناباروری و اوتیسم مرتبط می باشد در جهان پخش گردید.
اکنون، پژوهشگران دانشگاه ییل اظهار کرده اند که واکسن های مبتنی بر آران ای پیامرسان کووید-۱۹ هیچ تاثیری بر باروری یا نتایج حاملگی ندارند.
یافته های این مطالعه نشان میدهد که این واکسن ها آنتی بادی های زیادی که می تواند باروری را کم کند، تولید نمی کنند. وقتی در طول این مطالعه پژوهشگران به گروهی از موش های حامله واکسن مبتنی بر آر ان ای پیامرسان تزریق کردند، هیچ عارضه جانبی مشاهده نکردند و فرزندان آنها نیز کاملا سالم به دنیا آمدند.
"آکیکو ایوازاکی"(Akiko Iwasaki) نویسنده ارشد این مطالعه و پروفسور ایمونوبیولوژی و زیست شناسی مولکولی، سلولی و تکاملی اظهار داشت: یافته های این مطالعه شواهد بیشتری ارائه می کند که گویا آنست که واکسن های مبتنی بر آر ان ای پیامرسان موجود برای زنان حامله و کسانی که قصد آبستن شدن دارند، بی خطر هستند.
پژوهشگران این تحقیق را برای مساعدت با کاهش نگرانی های خیلی از زنان در مورد واکسن کووید و حاملگی انجام دادند. بعنوان مثال، یک نظریه تا حدی مشهور این است که این واکسن ها ممکنست با افزایش تولید آنتی بادی مقابل سینسیتین-۱(syncytin-۱) باروری را کاهش دهند. طبق این نظریه، مقدار بیشتری از آن آنتی بادی می تواند در رشد جفت تداخل بوجود آورد و حتی از حاملگی پیشگیری کند.
با این وجود، پژوهشگران دانشگاه ییل بعد از بررسی نمونه های خون گرفته شده از زنان واکسینه شده و واکسینه نشده دریافتند سطوح یکسانی از آنتی بادی های ضد سینسیتین-۱ در هر دو گروه وجود دارد. علاوه بر این، پژوهشگران هیچ مدرکی در خصوص وجود چنین آنتی بادی هایی در افرادی که با واکسن های آر ان ای پیامرسان کووید یا واکسن های غیرفعال شده کووید-۱۹ واکسینه شده اند، مشاهده نکردند.

نظر پژوهشگران در مورد ارتباط واکسن با اختلالات مادرزادی
یکی دیگر از نگرانی های رایج در رابطه با واکسن در ارتباط با بارداری، اختلالات مادرزادی است. برای حل این نگرانی نیز پژوهشگران دوز زیادی از واکسن های مبتنی بر آر ان ای پیامرسان را به موش های حامله تزریق کردند و سپس سلامت مادر و جنین را بررسی کردند. هیچ عارضه جانبی منفی در سلامتی موش های حامله مشاهده نشد و جنین های آنها نیز هیچ نقص فیزیکی یا محدودیت های غیرعادی را در حین رشد تجربه نکردند. علاوه بر این، آزمایشات جنین های موش های حامله واکسینه شده نیز سطوح بسیار بالاتری از آنتی بادی های کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را نشان داد.
در مجموع نویسندگان مطالعه به این نتیجه رسیدند که هم زنان حامله و هم بانوانی که امیدوارند در آینده نزدیک حامله شوند، نباید نگران تزریق واکسن کووید-۱۹ باشند. بگفته نویسندگان این مطالعه، هیچ مدرکی در خصوص این که این واکسن ها حاملگی را پیچیده می کنند، وجود ندارد.
ایوازاکی در آخر اضافه کرد: زنان حامله واکسینه نشده در مقایسه با زنان حامله واکسینه شده در معرض خطر عواقب شدید عفونت های کووید-۱۹ همچون بستری شدن در بیمارستان و بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه و خطر زایمان نوزاد نارس یا مرده زایی قرار دارند.
یافته های این مطالعه در مجله "PLoS Biology" انتشار یافته است.
منبع:

1401/03/08
14:27:09
5.0 / 5
755
مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
لینک دوستان گروه هوش مصنوعی
گروه هوش مصنوعی
iagrp.ir - مالکیت معنوی سایت گروه هوش مصنوعی متعلق به مالکین آن می باشد